Mutfak Dolabı Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Paylaş:

Mutfak dolabı yaptırma niyetindeyseniz öncelikle dolaplarınızın ve tezgahınızın yapımında hangi malzemenin kullanılacağını belirlemelisiniz. Mutfak dolabı gövdelerinde veya kapaklarında farklı yapıda malzemeler kullanılabilir.

Yeni mutfağınız veya tadilatınız için dolap satın almadan önce bilmeniz gereken bazı önemli şeyler ve cevaplamanız gereken önemli sorular var. Bu makale, bütçe, boyut, stil, kalite, yapı ve kaplama dahil olmak üzere dolap satın almanın temellerine odaklanmanıza yardımcı olabilir. Satın almak için nihai bir karar vermeden önce bunların hepsi dikkate alınmalıdır.

Bütçe

Mutfak Dolapları, mutfağınızın yenileme projenizin toplam maliyetinin yüzde 40 ila 50’sini oluşturur, bu nedenle toplam bütçe rakamınızı belirlemek, yapmanız gereken ilk şeylerden biri olacaktır. Ancak bu kararın sizi korkutmasına izin vermeyin. Seçtiğiniz dolaplar, yeni mutfağınızın veya banyonuzun tonunu belirleyecek ve mekanınızı dönüştürmede önemli bir rol oynayacaktır.

Kalite

Evde kısa bir süre yaşayacaksanız, temel bir dolap stili seçebilirsiniz. Ama eğer bu sizin “hayalinizdeki mutfak” ya da banyonuz olacaksa, en kaliteli inşaatları aramalısınız. Dolaplar sağlam çerçevelere, kapı ve çekmece cephelerine, güçlendirilmiş köşelere ve kapalı arkalıklara sahip olmalıdır. Dolapların çekmeceleri ve kapakları günde birçok defa açılıp kapanacak ve sorunsuz ve sessiz çalışmalıdır. Ahşabın cilası pürüzsüz olmalıdır.

Dekorasyon Stili

Nasıl bir mutfak dolabı istediğinizi bulmak için dergilere ve mağazalara bakmalısınız. Mutfak dolapları sınırlı sayıda stilde gelirken, özel dolaplar daha fazla seçenek sunar. Evinizin mimarisine ve diğer odaların iç tasarımına iyi uyum sağlayan bir tarz seçin. Çeşitli renklerde ve ahşapta, boyalı veya lekeli veya laminat kaplamalarda doğal ahşap kaplamalar arasından seçim yapabilirsiniz.

Alanınızı Ölçün

Sonunda bir profesyonelin evinize gelmesini ve alanınıza bakmasını istersiniz, ancak bölgenizi ölçmeli ve yeni dolapların nereye oturmasını isteyebileceğinizi düşünmelisiniz. Elinizdeki bu ön ölçümlerle, ev merkezindeki veya mutfak mağazasındaki satıcıya daha doğru bilgiler verebilecek ve projeniz için daha kesin tahminler ve fikirler alacaksınız.

Mutfak Stok Dolapları, Özel ya da Yarı Özel Mutfak Dolapları

Stok dolapları en ucuzdur, standart şekil ve boyutlarda yapılır ve sınırlı sayıda ahşap veya stilde mevcuttur. Yarı özel dolaplar, depolama, tasarım ve stil için birçok seçenek ile standart boyutlarda fabrikada üretilmiştir. Kabin yapımının en üst noktası özel dolaplardır. Tasarım özelliklerine göre bir mutfakta yerinde inşa edilirler.

Seçenekler

Stok dolapları çekmecelerin ve dolapların ötesinde birkaç seçenek sunar. Ancak yarı özel ve özel dolaplar, depolama ihtiyaçlarınıza sonsuz çözümler sunar. Tavalar için açılır raflar, bir şarap rafı, tepsiler ve kurabiye sayfaları için dikey ayırıcılar, bir cihaz garajı veya çekmece kutuları standart eklentilerden bazılarıdır. Bir dolap ve tezgah için çok dar bir alanınız varsa, uzun bir kiler dolabı, mutfaktaki tencere ve tavalar veya banyodaki havlular için çok fazla alan sağlar.

Mutfak Dolabında Hangi Malzeme Seçilmeli?

MDF ismi verilen bu madde odun liflerinin sıcakta sert hale gelen reçine halindeki yapıştırıcılar ile karıştırılma suretiyle elde edilir. MDF bazlı plakaların üstünün teknolojik emprenye aletleriyle melamin reçinesi ve yapıştırıcı ile emdirilerek yanmayan ve su geçirmeyen bir hale gelen dekor kâğıdı ile yüzeyinin kaplanması suretiyle ortaya çıkan malzemeye MDF Lam denir.

Sunta denilen malzeme ise odun parçalarının sentetik reçinelerle karıştırılması ile elde edilen daha basit malzemedir. Maliyetinin daha düşük olması yüzünden genellikle mutfak dolabı gövdelerinde sunta malzemeler daha çok kullanılmaktadır.

Bu iki malzeme arasında kalmış iseniz ve bu iki malzemeden hangisinin daha iyi olduğu hakkında aklınızda soru işaretleri var ise eğer dolabınızı su ile temas ettirmeden kullanacaksanız iki malzemenin de görüntü açısından farkı yoktur. Bunun en büyük sebebi ise ikisinin de aynı malzemeyle kaplanabilmesi ve görüntü olarak daha iyi görünmeleri mümkün olabilmektedir. Ancak mutfağın doğasından dolayı mutfak dolabı suyla temas edebilme ihtimalinin yüksek olması nedeniyle MDF malzemesinin kullanılması daha uygun olmaktadır. Bu iki malzemeyi nasıl ayırt edebileceğiniz bilemiyorsanız aşağıda bununla alakalı bilgiler vereceğiz.

MDF malzemenin kaplanmış olan yüzeyinde görünmekte olan odunsu renkteki bölge daha pürüzsüz yapıdadır. Plakayı bir araya getiren parçalar talaş tozları olduğu için bu yüzey daha pürüzsüzdür. Sunta ise bunun tam tersine büyük odun parçalarından bir araya geldiği için yüzeyi hem pürüzlü hem de bu odun parçaları göz ile görülebilir düzeydedir. Sunta malzemeyle yapılmış olan mutfak dolabı daha darbe almaya karşı daha az direnç göstermektedir. MDF malzemesi ise suntadan daha kaliteli olup darbe alamaya karşı daha dirençlidir. Sunta, MDF’ye göre daha ağırdır. Ancak sunta, MDF’den daha ucuz olup daha maliyet açısından daha ekonomiktir.

Siz de mutfak dolabı yaptırmak isterseniz size bu hizmeti sunan onlarca uzmanı www.uzmandeposu.com sitemizde bulabilir ve mutfak dolabı uzmanları sayfamız aracılığı ile bu ihtiyacınızı gidebilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir