Nakliyat Hizmetleri Kaç Kategoriden Oluşur?

Paylaş:

Taşımacılık; profesyonel personellerin, profesyonel yapılı araçlarda, profesyonel şekilde gerçekleştirdiği bir hizmettir. Bu hizmetlerin verildiği firmalar ise nakliyat sektöründe yer almakla birlikte bu sektör içerisinde de birçok farklı hizmet kategorisi yer alır. Yani akla gelen ilk hizmet olan ev taşıma ya da ofis taşıma gibi hizmetler dışında aslında sektörde birçok taşıma çeşidi yer almaktadır.

Taşımacılık hizmetleri genel şehir içi yani yerel firmalar tarafından sunulan, standart yapılı, belirli kategorilere ayrılan hizmetler olarak ayrı bir yere sahiptir. Bunun yanında lojistik olarak adlandırılan daha büyük boyutlu taşımacılık hizmetlerinde de bazen ulusal bazen uluslararası firmalar taşımacılık sağlayabilir. Bu iki temel sisteme bağlı olarak taşımacılık hizmetindeki kategoriler ayrı ayrı incelenebilir.

Yerel Firmalarda Nakliyat Kategorileri Nelerdir?

Yerel olarak hizmet veren ve gereken noktalarda bulundukları şehirden şehirler arası taşımacılık gerçekleştirebilen firmalar, kendi içlerinde belirli hizmet türleri ile avantaj sağlar. Bu tarz firmaların verdiği en önemli hizmet elbette ki bir şehir içerisinde bulunan evden eve taşımacılık hizmetidir. Eşyaların ambalajlı bir şekilde, güvenilir araçlarda, asansörlü sistem ile iki ev arasında sigortalı olarak taşınması şeklinde sunulan bu hizmet, diğer bir kategoride ise şehirlerarası taşımacılık ile sağlanabilir.

Şehirlerde en fazla talep edilen yerel taşıma hizmetlerinden birisi de elbette ki ofis taşıma hizmetleridir. Bu konuda da tıpkı evlerde olduğu gibi bir ofis içerisinde bulunan eşyalar aynı kalitede ambalajlı, sigortalı ve hızlı bir yapıyla farklı noktalar arasında taşınır. Yine bu hizmet türünde de isteğe bağlı olarak farklı bir şehre taşınma sağlanabilir.

Yerel firmaların sunduğu diğer taşıma hizmetlerine bakıldığında en önemli kategorilerden birisi de parça eşya taşıma hizmetidir. Bu açıdan örnek olarak bir evdeki mobilya takımı, piyano veya bir ofisteki masa takımı farklı bir noktaya yine ambalajlı ve güvenilir bir araçta bir nevi kargo hizmeti sayesinde taşınır.

Yerel firmaların sunduğu diğer kategorilere bakıldığında ise ofis yerine daha büyük işletmelerin, mağazaların, eğitim kurumları, sağlık kurumları veya şirketler gibi büyük kurumların taşınması işlemleri yer almaktadır. Bunun yanında yerel firmalar taşıma hizmeti yerine belirli bir süre eşyalarının güvende tutulması için ev sahipleri, ofis sahipleri veya kurum sahipleri için eşya depolama kategorisinde de hizmet verebilir.

Lojistik Firmalarda Nakliyat Kategorileri Nelerdir?

Ulusal anlamda veya uluslararası çerçevede lojistik hizmetleri veren taşıma firmaları ise çok daha güçlü ve büyük boyutlu kapasitelerde hizmetler sağlarlar. Örneğin, ülkemizde gelişen sanayi ile birlikte beyaz eşya üretimi gerçekleştiren firmaların ürünleri en uzak şehirler arasında ve ülkeler arasında taşınabilir. Bu konuda lojistik firmalarının hizmet kategorileri ihtiyaçlara bağlı olarak şekillenmektedir.

Lojistik firmalarının ilk olarak sunduğu hizmet kategorisi ürün tedarik lojistiği olmak ile birlikte sanayi tesislerinde ürünün ülkeye veya ülke dışına taşınması ve buna benzer olarak üretim lojistiği ya da dağıtım lojistiği sağlanması kategorileri bulunmaktadır. Bunun yanında da bir ürünün ulaştığı noktadan geri döndürülmesi gibi ayrıntılarda da geri dönüş lojistiği gibi bir hizmet türü bulunmaktadır.

Bu yapıya sahip büyük taşımacılık firmaları içerisinde en önemli kategorilerden birisi de uluslararası ve ulusal şekilde yapılan frigo taşımacılık yani soğuk zincir taşımacılık hizmetidir. Yani örnek olarak sebze, meyve, et ürünleri, süt ürünleri veya hazır gıda mamullerinin taşınması için bu kategoride hizmet verilir. Bu hizmetler genellikle kara taşımacılık hizmeti olmak ile birlikte lojistik firmalar havayolu taşımacılığı, demiryolu taşımacılığı veya deniz taşımacılığı da yapabilir. Ayrıca yine yerel firmaların sağladığı eşya depolama hizmetleri gibi lojistik firmaları da ulusal ve uluslararası bağlamda depolama hizmetleri sağlayabilir.

Şehirler Arası Evden Eve Nakliyat İçin4 FİYAT TEKLİFİ AL Nakliyat Hizmeti VeriyorsanÜCRETSİZ ÜYE OL

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir