Obezite Diyetisyeni Nedir?

Paylaş:

İnsanların Dünya üzerinde var olduğu her çağ, yeni hastalıkların doğmasına ve bu hastalıklardan dolayı toplumun mustarip olmasına yol açmıştır. Çağımızda da en büyük sağlık sorunları arasında obezite gibi vazgeçilmez ve kaçınılmaz bir gerçek bulunmaktadır. Çünkü bu rahatsızlık günümüzde her ülkede ve her toplumda çok yüksek bir oranda görülmektedir.

Obezite gibi önemli bir rahatsızlık ile karşılaşan kişilerin beslenme programlarını daha düzenli ve sağlıklı bir hale getirebilmesi için bugün uzmanlar tarafından destek verilmektedir. Aslında bu uzmanlar standart olarak bir diyetisyen konumunda hizmet verirken, özellikle obezite diyetisyeni gibi bir kavram da yer almaktadır. Ancak bu kavramı açıklamadan önce kısaca obezitenin tanımı ve bazı ayrıntıları üzerinde durulabilir.

Obezite Nedir Ve Neden Olur?

Obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından da tanımlanmış bir şekilde en basit tanımıyla aşırı şişmanlık olarak bilinmektedir. Yani insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek düzeyde vücutta yağ birikiminin gerçekleşmesi işlemidir. Bu durumun altında genellikle besinler ile alınan kalorinin harcanacak kaloriden çok daha fazla olması ve bu durumda da vücutta yağ depolama işleminin gerçekleşmesi bulunmaktadır.

Kişilerde obezite rahatsızlığının bulunup bulunmadığının belirlenmesi için vücuttaki yağ oranı ölçümü yapılabilir. Bu açıdan da kadınlarda vücutta ağırlığın %25 oranı üzerinde ve erkeklerde ise %30 oranı üzerinde yağ oranı bulunduğunda obezite tanısı konulabilir. Obezite çocukluk döneminden itibaren yanlış ve fazla kalori ile beslenmek, hareketsiz yaşam, düzensiz uyku ve genetik nedenler sonucunda ortaya çıkabilir.

Obezite Diyetisyeni Nasıl Olunur Ve Ne İş Yapar?

Aslında diyet ile ilgili çalışmalar gerçekleştiren uzmanlar ve hekimler ya da farklı lisans bölümlerinden mezun olduktan sonra uzmanlık elde eden kişiler klasik bir uzmana göre belirli farklılıklara sahip şekilde hizmet vermektedir. Çünkü bu uzmanlar her koşulda kişilerin sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi, gıdayı doğru şekilde seçebilmesi ve daha konforlu bir yaşam koşulu elde etmesi için hizmet verir.

Bir uzman özellikle obezite üzerinde çalışmalarını yürüttüğünde bu konuda hizmet verebilecek bir yapıya gelecektir. Bu durumda da obezite rahatsızlığı yaşayan kişiler için tedavi yöntemleri geliştirebilir ve bu yöntemler sayesinde de hayat kalitesinin artışını ve hatta birçok hastalığın engellenmesini sağlayabilir.

Obezite tedavisi konusunda uzmanların uyguladığı temel tedaviler arasında diyet tedavisi, cerrahi tedavi, ilaç/zayıflama tedavisi ve davranış değişikliği sağlama yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlere kısaca bakılırsa, bir obezite uzmanı tarafından verilen hizmetler daha net anlaşılabilir. 

  • Diyet tedavisi tahmin edileceği üzere obezite anlamında ilk sırada yer alan ve doğru bir program ile gerçekten zayıflama sağlayarak, vücuttaki fazla yağın uzaklaştırılmasını sağlayan bir yöntemdir.
  • Bir diğer yöntem olan cerrahi yöntem ise obezite rahatsızlığı yaşayan kişinin yaygın bir şekilde tercih edebileceği ve değişen teknikler ile uygulanabilen bir tedavidir. Cerrahi operasyonlarda bazen gastrik balon ameliyatı, bazen mide küçültme, bazen gastrik bypass veya gastrik bantlama gibi yöntemler uygulanır.
  • Bir diğer yöntem olan ilaç ile zayıflama tedavisinde de kişinin iştahını azaltacak ve zayıflamasına yardımcı olarak, yağ yakımını hızlandıracak çaylar ve ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar mutlak şekilde uzman kontrolünde ve her zaman takip edilerek kullanılmalıdır.
  • Son yöntem olan davranış değişikliği sağlama yönteminde de obezite rahatsızlığı yaşayan kişide kalıcı bir unsur elde etmek amaçlanır. Bu bağlamda yaşam tarzında değişiklik gerçekleştirme, fazla yemek yemenin bir alışkanlık halinden çıkarılması, kişinin kendini gözlemleyecek bir hale getirilmesi ve sıkı bir diyet programının kabullenilmesi yer alır. 

Diyetisyen Hizmeti İçin4 FİYAT TEKLİFİ AL Diyetisyen Hizmeti VeriyorsanÜCRETSİZ ÜYE OL

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir