Odanızın Rengini Nasıl Seçmelisiniz

Paylaş:

Yaşadığınız yer hem ruhunuz hem de zihninizi siz fark etmeden etkiler. Çalıştığınız, dinlendiğiniz, yemek yediğiniz, uyuduğunuz odaların rengini doğru seçerek yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz. Nasıl hissetmek istiyorsanız doğru boya rengini seçerek bu duyguyu yakalayabilirsiniz. Renkler ve duygular hakkında fikir sahibi olarak daha doğru seçim yapabilirsiniz.

Farklı renkler insanların duygularını farklı etkiler. Bazı renkler sıcak bazı renkler soğuk renklerdir. Duygu yaratmak için renkleri tanıyın:

Kırmızı ve kırmızı tonları: Kırmızı renk ailesi en sıcak renk ailesidir. Dramatik ve romantik bir etkisi vardır. Canlı ve heyecan verici renklerdir.

Mavi ve mavi tonları: Mavi renk tonları serin renk tonlarıdır. Okyanus mavisi ya da gökyüzü mavisi huzur veren bir etki yaratır. Sakinleştirici, yatıştırıcı bir renktir mavi.

Yeşil ve yeşil tonları: Yeşil renk sıcak ve soğuk arasında bir denge sunar. Nötr bir his yaratmak için yeşil tercih edilebilir.

Sarı ve sarı tonları: Yumuşak ve sakin bir renk olan sarı aydınlatıcı etkiye de sahiptir.

Beyaz ve bej gibi nötr renkler: Bu renkler sessiz bir alan için uygundur. Beyaz ve bej gibi açık renk tonları mekânları daha geniş gösterir.

Renkleri tek başına kullanabileceğiniz gibi farklı renk tonlarını karıştırabilirsiniz. Ya da ton geçişleri yapabilirsiniz. Hatta birbiri ile zıt renkleri farklı duvarlara uygulayarak yaratıcılığınızı da kullanabilirsiniz.

İster ev tadilatı olsun ister sadece odalarınız duvarlarında boya badana yapıyor olun, renkler evin havasını etkileyen önemli bir unsurdur. Renk seçimleri kadar bunların profesyonel şekilde uygulanması da önemlidir.

Seçim Yaparken Nelerden İlham Alınmalı?

En iyi iç boya renklerini seçmenin en kolay yolu, sevdiğiniz renklerle başlamaktır. Sevdiğiniz renklerle başladığınızda, belirli bir dekorasyon stili için geleneksel renk şemalarına bağlı kalmazsınız. En sevdiğiniz rengi temel renk olarak kullanarak, etrafında bir renk şeması oluşturmak için kullanabilirsiniz. En sevdiğiniz renkler, tüm oda için yeni renk paletiniz için mükemmel bir ilham kaynağı olabilir.

Yol Gösterici Onlarca Seçenek Var

Dergiler ve kataloglar her zaman dekorasyon ilhamının temel unsurları olmuştur. İnternette binlerce ilham sayfasına erişiminiz var. Perakendeci siteleri oda vinyetleriyle ilham verici olabilir ve boya şirketi siteleri de size evinizde rengi kullanmanın yollarını gösterebilir.

Bir Renk Şeması Oluşturmak için Renk Teorisini Kullanın

Küçük bir renk paletinden harika fikirler almak için renk teorisini incelemeniz gerekmez. Bu ucuz renk araçları, renk şeması fikirlerini hızla oluşturabilir. Tekerleği çevirerek renklerin birbiriyle nasıl ilişkili olabileceğini görebilir ve renk teorisinin temellerini öğrenebilirsiniz. Muhtemelen evinizi direksiyonda gördüğünüz renklerle boyamayacak olsanız da, en sevdiğiniz boyahanede bu renklerin tonlarını seçebilirsiniz. Birkaç kolay kavramı öğrendikten sonra bir renk şeması oluşturmak için renk tekerleği kullanmak kolaydır.

Nötr Boya Renkleriyle Yaratıcı Olun

Nötr boya renklerini seçmiş olmanız, rahat olmaları gerektiği anlamına gelmez. Renklerin nasıl kullanıldığı konusunda yaratıcı olarak nötr renk paletinizi canlandırabilirsiniz. Nötr renklerde çizgili bir duvar tonlarca stil katarken odanın rahat görünmesini sağlar. Pastel tavanlı nötr duvar rengi, mekanın yatıştırıcı havasını kaybetmeden renk eklemenin değişik bir yoludur.

Boya Renginizi Aksesuarlarınıza Bakarak Karar Verin

İç mekan boya renklerini seçmenin en kolay yollarından biri baskı kumaşla başlamaktır. Yastık, yatak takımı ve hatta masa örtülerinize bakın, boya rengi fikirleri sağlayabilir. Bir vurgu duvarı oluşturuyorsanız, baskıdaki en kalın renklere bakın. Daha ince veya daha geniş bir alan için bir boya rengi seçmek isterseniz, baskı kumaşınızın küçük ayrıntılarındaki renge bakın.

Odanızın İstediğiniz Enerjiyi Vermesini Sağlayın

Odanızın nasıl bir ruh halini yaşatmasını istiyorsanız buna göre renk seçimi yapabilirsiniz. Renkler sakin bir his yaratabileceği gibi canlı bir his de yaratabilir. Odanızda zaman geçirirken kendinizi rahat ve sakin mi yoksa enerji dolu ve şevkli mi hissetmek istiyorsunuz? Parlak ve sıcak renkler odaya canlı bir enerji katar. Soğuk ve sessiz renklerle odanız daha sakin hissettirir.

Daha açık renkler bir alanın daha geniş görünmesini ve daha rahat hissedilmesini sağlar. Açık mavi ve soluk yeşil gibi renkler alanı açar. Odanızı bir bütün olarak düşünün ve sizi iyi hissettirecek rengi bulun. Havadar, geniş ve rahat hissetmek için açık renkler seçebilirsiniz. Boya işlerinden anlayan bir uzmandan yardım almak da çok işinize yarar. Evinizi, odanızı boyatmak için profesyonel hizmet almak istiyorsanız Uzman Deposu’ndaki güvenilir uzmanlardan teklif alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir