Oto Ekspertiz Ne Demek?

Paylaş:

Kökeni Fransızca olan ekspertiz kelimesinin Türkçeye expert şeklinde çevrilmesi sonucunda elde edilen ekspertiz işlemi, birçok farklı noktada uygulansa da oto ekspertiz, otomotiv sektörü için önemli bir yere sahip işlemler arasında bulunmaktadır. Araçlarda önemli bir kontrol mekanizması işlemi olarak bu hizmet oto ekspertiz firmaları sayesinde uygulanan bir hizmettir.

Gündelik hayatta hem otomotiv sektöründe hem de halk arasında alışılagelmiş bir şekilde kullanılan oto ekspertiz, temel olarak uzmanların teknik cihazlar ve ekipmanlar vasıtasıyla bir aracın detaylı incelemesini yapma işlemidir. Bu incelemenin yapılmasındaki temel amaç; aracın daha önce herhangi bir kaza yaşayıp yaşamadığını, aracın mekanik bir arızası bulunup bulunmadığını, ne kadar masraf ile düzeltilebileceğini ortaya çıkarmaktır.

Oto Ekspertiz Niçin Yaptırılmalıdır?

Otomobil özellikle gündelik hayatta ulaşımı kolaylaştıran, iş hayatını daha pratik bir hale getiren ve tüm ihtiyaçlarda insanın en büyük yardımcısı olan araçların başında gelmektedir. Bu nedenle de her zaman bütçenize uygun bir şekilde farklı marka ve modellerde araç temin etmeyi tercih edebilirsiniz. Eğer araç satın alımında sıfır bir araç seçerseniz, hiçbir kontrole gerek kalmadan garantili ve sorunsuz bir araç temin edebilirsiniz. Ancak ikinci el bir otomobil temin edilirken, oto ekspertiz her zaman çok büyük bir avantaj sağlar.

İkinci el araç alışverişlerinde hiçbir zaman verilen vaatlere, ifadelere veya satıcı tarafından sağlanan garantilere inanmak yeterli olmayacaktır. Örneğin, ülkemizde çok popüler bir yere sahip olan doktordan temiz kullanılmış veya bayandan az kullanılmış araç gibi ilanlar her zaman yanıltıcı olabilir. Bu nedenle ikinci el araç satın alım öncesinde araçtaki tüm sorunların net bir şekilde ortaya çıkarılması, garantinin daha güçlü bir şekilde elde edilebilmesi ve masrafların belirlenmesi için oto ekspertiz uygulanmalıdır.

Oto Ekspertiz Nasıl Uygulanır?

Daha güvenilir bir araç alışverişi gerçekleştirmek ve en iyi aracı ortaya çıkarabilmek için seçtiğiniz araçlarda oto ekspertiz özel firmalar ve kurumlar üzerinden temin edilebilir. Bugün her kentte farklı markalar tarafından sunulan sistemler ile değişen birçok marka ve model araçlar için ekspertiz raporları hazırlayabilen işletmeler bulunmaktadır.

Profesyonel işletmeler tarafından uygulanan oto ekspertiz işlemlerinde otomobilin öncelikle bilgisayarlı cihazlara bağlanması ve incelemenin yapılması gerekir. Bu konuda hizmet almak için örnek olarak randevulu bu şekilde ekspertiz firmaları tercih edebilir veya aracın kendi bayisinden randevu alarak ekspertiz işlemi yaptırabilirsiniz. Bu işlemler sonucunda detaylı inceleme ile birlikte en küçük problemlere kadar tüm ayrıntılar ortaya çıkarılır. 

Oto ekspertiz işlemleri sonucunda adım adım işleyen incelemede aracın;

 • Motor testi
 • Yıpranma durumu
 • Boya, kaporta, parça değişiklikleri
 • Kaza testleri
 • Devir ve güç testi
 • Tekerlek güç ölçümü
 • Tork ölçümü
 • Aks durumları
 • Motorun basınç, nem ve ısı değerleri
 • Yol tutuş testleri
 • Fren, tekerlek ve vites kontrolleri
 • Araç ağırlık ölçümü gibi birçok işlem sağlanır.

Bu işlemlerin tüm sonucunda elde edilen bilgiler ekspertiz firması tarafından bir rapor haline getirildikten sonra sizlere teslim edilir.

Oto Ekspertiz İçin4 FİYAT TEKLİFİ AL Oto Ekspertiz Hizmeti VeriyorsanÜCRETSİZ ÜYE OL

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir