Oto Ekspertiz Nedir? Raporların Yasal Süreci Var Mıdır ?

Paylaş:

Fransızca expert kelimesinden türeyerek dilimize geçen Ekspertiz kelimesi, Türkçede günlük kullanımda eksper olarak telaffuz edilmektedir. Eksper kelimesinin anlamı ise herhangi bir konuda teknik bilgiye sahip olan kişi anlamına gelmektedir. 2. el “oto ekspertiz” ise usta ve uzman kişilerin ekipman ve teknik cihazlarla birlikte mercek altına alarak otomobilin durumları hakkında görüşlerini raporlaştırmasıdır. Otomobilin daha önce yaşadığı kazalardan değişen parçalarına, mekanik sorunlarına, yakın zamanda masraf çıkarabilecek tüm noktalara kadar otomobilin incelenmesi ekspertiz raporunun ana başlıklarıdır. Oto ekspertiz işlemleri son bulduğunda ise bu işlemin yapılmasını isteyen kişiye hem sözlü hem de yazılı rapor verilir. İkinci el otomobil satın alma işleminden önce ekspertiz yapılmaması durumunda çok daha farklı sorunlarla karşıya kalınabileceğinden, oto ekspertiz işlemi daha da önem kazanmaktadır.

Oto Ekspertiz Raporu Olmadan 2. El Araç Almak

2. el otomobil ilanlarında ya da pazarında, sıkça rastlanılan “Bayandan az kullanılmış” ve “Doktordan yeni” gibi satışa yönelik başlıkların aslında söz konusu aracın iyi kullanıldığı masraf çıkarmayacağı kazasının olmadığı belirtilmek istenmektedir. Ancak bir çoğunun böyle olmadığına kötü bir deneyimle sahip olan yüzlerce insan vardır. Bunu önlemenin tek yolu ekspertiz raporudur.

İkinci el pazarında çok sayıda hile yaparak kazalı araçları, araç kilometreleri ile oynayarak satmaya çalışan çok insanla karşılaşmanız muhtemel. Tüm uzmanlar, özellikle 2. el otomobil alırken dikkatli olunmasını ve mutlaka ekspertiz raporu istenmesini ya da birlikte ekspertiz hizmeti veren bir kuruluşta otomobili komple kontrolden geçirilmesini talep etmenizi tavsiye eder.

Oto Ekspertiz Raporunun İçeriği

Öncelikle ekspertiz raporu nedir sorusuyla başlamak gerekiyor. Ekspertiz raporu sadece otomobillerde değil hemen hemen tüm sektörlerde kullanılan bir rapordur. Başta ikinci el fabrika makinelerinde olmak üzere, emlak sektöründe, kredilerde, sıkça ekspertiz raporuna ihtiyaç duyulabilmektedir. Oto ekspertiz raporunda, otomobil üzerinde başta gözle görünen ya da görünmeyen tüm hasarları, değişen parçaların içeriklerini, eksik parçaları, kazalarını görmek mümkündür. Bu rapordan alacağınız otomobilin kaza geçirip geçirmediği, boyasının orijinal olup olmadığı, değişen ya da arızalı parçası olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ekspertiz raporu sayesinde aracınızı güvenli bir şekilde alabilir kafanızda soru işaretine mahal vermezsiniz. İkinci el araç alımında ekspertiz raporu çok önemlidir. Çünkü bu rapora bakarak uzun yıllar kullanacağınız arabayı alabilirsiniz.

13/2/2018 Tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan İkinci EL Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik’te yer alan maddelere göre; Ekspertiz raporunda asgari olarak TSE tarafından belirlenen hususlara yer verilmesi zorunludur.

İkinci el araçlarda en çok karşılaşılan sorun mekanik parçaların zaman içinde aşınmasıdır. Araç alınmadan önce bu durum fark edilmezse masraf çıkartıp kişilere maddi zarar verebilmektedir. Araç alındıktan sonra bu tür süprizlerle karşılaşmamak için mutlaka araç kontrolünün yapılması gerekmektedir. Tramer; Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunun kısaltmasıdır. Tüm sigorta bilgileri bu veri deposunda tutulur. Tramer sorgusu yaparak bir aracın eski sigorta kayıtları, işlemlerini görebilir, kaza bilgilerini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca ağır hasarlı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Oto Ekspertizde Nelere Bakılır?

Oto ekspertizde ilk işlemlerden biri boya kontrolüdür. Micron ölçüm cihazı ile yapılan boya kontrolü ile alınan veriler fabrika verileriyle kıyaslanır. Aracın kaportasında ya da başka bir yerinde boya var mı varsa ne kadar hepsi analiz edilir.

DYNO yani dinamometre kontrolü yapılan bir diğer kontroldür. Yol simülasyonu, motor gücü ölçümleri, şanzıman aralık ölçümü, tork ölçümü, tekerlek ölçümü gibi işlemler yapılır. Aynı zamanda aracın akü, motor ve radyatör kısmında yer alan yağ oranı kontrol edilir. Hasarlı bölgeler tespit edilerek rapor haline getirilir.

Otomobillerin motor performans testi dinamometre ile yapılır. Bu test ile motorun gücü ve torku ölçülmektedir. Aracın bilgisayarlı kontrol cihazına bağlanması ile kontrol edilen bu işlem sırasında aracın, abs, gösterge paneli, enjektör vb. sistemlerine giriş yapılır. Bu sayede araç motorunda herhangi bir arıza olup olmadığı tespit edilir.

Kısacası tüm bu işlemler sizin ikinci el otomobil alırken daha uzun süre kullanılmış otomobili kullanmanızı sağlayacaktır. Oto ekspertiz raporunun yasal bir süreci yoktur.

Sitemiz üzerinden Oto Ekspertiz Firmalarına Hemen Ulaşıp Fiyat Teklifi Alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir