Oto Ekspertiz Raporu Nedir?

Paylaş:

Oto ekspertiz işlemi; ikinci el araba almak isteyen kişiler için olmazsa olmazdır. Satın almak istediğiniz aracı tepeden tırnağa detaylı incelemek, muayenesini en ince ayrıntısına kadar araştırıp rapor edilmesidir. Hasar kaydının bulunup bulunmadığından kaporta boya kontrollerine kadar araçla ilgili her konuda fikir sahibi olmanızı sağlar. Bu sayede satıcının size bahsetmediği sorunlarla sonradan karşılaşıp pişman olmanızın önüne geçer. İkinci el piyasası popülerliğini korudukça oto ekspertiz sektörü de canlılığını sürdürecek.

Oto Ekspertiz Raporları

En iyi oto ekspertiz raporunda bulunması gereken başlıca incelemeler şunlardır;

• Dinamometre kontrolü

• Ön ve arka tekerleklerin fren testleri

• Kaportada orijinal olmayan parçaların tespiti

• Boyanın olup olmadığı varsa nerelerde olduğu

• Alt kontrol

• Rot ayar testi

• Motorun gücü

İstanbul oto ekspertiz konusunda bilinmesi gerekiyor ki hayalini kurduğunuz arabayı satın aldığınızda birçok dolandırıcı ile karşılaşmanız mümkün. Bazı araç sahipleri elindeki yüksek fiyata satmak için karşı tarafa dürüst davranmamaktadır. Bu da 2. el araba almak isteyen pek çok kişinin mağdur olmasına sebep olmakta. Ne yazık ki bazı ekspertiz uzmanları da anlaşmalı olarak tarafsız davranmayarak gördükleri sorunu raporlamamaktalar. Tüm bu ekspertiz raporlarını detaylıca bulabileceğiniz firmaları Uzman deposu ile kolayca bulabilir; güvenilir ve uygun fiyat aralıkları ile Türkiye’nin en iyi ekspertizlerine ulaşabilirsiniz. Bu sayede size verilen analiz raporları ile aracı satın alırken değerini tam olarak öğrenecek ve satıcının sizden gizlediği sorunlar olup olmadığını görerek gönül rahatlığıyla aracınızı alabileceksiniz.

Neden Önemli?

Aracın rahat ve güvenilir bir şekilde kullanılması için düzenli olarak ekspertize tâbi tutmak gerekir. Sorunsuz zannettiğiniz aracınıza büyük meblağlar harcadıktan sonra arızalanmaya başlayıp tamirde binlerce liralık sorunlarla karşılaşmak hayal kırıklığı oluşturur. Arabanızı satın almadan yaptıracağınız detaylı inceleme sayesinde fiyat konusunda tekrar indirime gidebilir ya da almaktan vazgeçebilirsiniz. Bu nedenle kiminle çalıştığınız çok önemli bir noktadır. Uzman deposu deneyimli kadrosuyla size raporlar sunarak araç hakkında detaylı fikir sahibi olmanızı sağlar. Hem kayıtlı bilgilerin sizden gizlenmesinin önüne geçer hem de kaydedilmemiş hasarlar konusunda da bilgilenmenizi sağlar. Böylece içiniz rahat bir şekilde hem paranızı güvenceye alır hem hayatınızı. Ayrıca Ankara oto ekspertiz firmaları içinde sorun yaşamadan ekspertiz raporları alabilirsiniz.

2. el araç almak isteyen birçok kişi uzman bir kişinin fikrine ihtiyaç duymadan karşı tarafın sözlerine güvenerek aracını satın alır. Sonrasında ise beklemeyen sorunlar ortaya çıkar. Bu durum satıcı kişinin aracının fiyatını düşürmemesi için de seçtiği bir yoldur. Böylece hasarlı, boyalı veya başka sorunları olan arabasını değerinden daha yüksek fiyatlara satabilmektedir. Araç alımı için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de aracın motorudur. Oto ekspertiz raporu ile herhangi bir sıkıntının varlığını ya da değişen bir parçanın olup olmadığını öğrenmeniz mümkün. Eğer ilk başta bu konuda bilgi sahibi olmadan aracınızı aldıysanız daha sonra çıkan sorunlardan dolayı motor tamir arayışlarına girebilirsiniz. Ayrıca hayati önem taşıyan frenlerin durumu, aracın bagaj ve tampon gibi iç aksesuarlarında olabilecek hasarların tespiti de diğer önemli konular arasındadır.

Ekspertiz Raporları Nereden Alınır?

Hem paranızı hem hayatınızı tehlikeye atmamak için deneyimli ve güvenli bir ekspertiz uzmanına başvurmanız çok önemli. Bu sayede aracın yaşadığı kazalardan tutunda frenlerin durumuna göre her konuda bilgi alabilirsiniz. Size yanlış sunulacak bir raporla her ay binlerce lira kaybederken aracınızda kendinizi güvende hissetmemenize neden olur. Aynı zamanda değerinden fazla da ödemek çok fazla maddi kayıp yaşattırır. Bu yüzden yapılacak araç muayenesini büyük bir titizlik ve şeffaflıkla yapılması gerekir. Tüm 2. el araç alımı-satımında gerekli olan bu durum ne yazık ki çoğu kişinin üzerinden durmadığı bir konudur. Beğendiğiniz bir aracı satın almadan önce mutlaka uzman deposu ile iletişime geçerek size en yakın yerden ekspertiz hizmeti almasınız. Alacağınız hizmet ile arabanın tüm geçmiş bilgileri ve hasar tespitleri size detaylı olarak sunularak aklınızdaki tüm soru işaretleri giderilecektir.

Hizmet Raporu Nasıl Alınır?

Ekspertiz raporu alacağınız araçta var olan her türlü sorunu aynı zamanda ilerde çıkması muhtemel olan sorunları da gün yüzüne çıkarır. Bunun için alanın en iyi ve en tarafsız uzman ekibi ile anlaşmanız şart. Bu sayede herhangi bir şeyi gözden kaçırmadan size sunabilirler. Yapılacak kontrol işlemleri ile 2. el araç satın alımında insanların dolandırıcılar tarafından mağdur edilmesinin önüne geçilmiştir.

Satın almak istediğiniz bir aracın kalitesinin ne düzeyde olduğunu öğrenmek için yapılması gereken bazı önemli hususlar vardır. Bunlar dikkatle takip edilerek oluşabilecek herhangi bir sorunun önüne kolayca geçilir. Satın alacağınız aracın temiz olmasına dikkat etmeniz gerekiyor bu durum ekspertizinin muayenesini sorunsuz yapabilmesi için çok önemli bir konudur. Kirli olan bir araç sağlıklı sonuçlar vermeyecektir. İlk tespitler tekerlek üzerinde yapılır. 4 tekerleğinde de süspansiyon sorunu yaşayıp yaşamadığından emin olmak için bilgisayar üzerinden motor testi yapılır. Böylece görevini başarıyla yerine getiriyor mu veya hasarı var mı detaylı kontroller yapılır. Bunların en iyi şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir Uzman deposu içerisinde en uygun fırsatları yakalayabilir ve en iyi hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

İkinci aşama olarak Ankara oto ekspertiz uzmanlarının da yaptığı gibi araç için hayati önem taşıyan bir konu olan frenler test edilir. Hiç kimse frenlerinin iyi çalıştığından emin olmadığı bir aracı kullanmak istemez. Bu hem kendimizin hem de başkalarının hayatlarını tehlikeye atmamıza neden olur. O yüzden üst düzey makinelerle frenleme gücü ve hızı öğrenilir. Bu sayede sürüş anında olası kazalar yaşanmasının önüne geçilir. Uzman deposu içerisinde en iyi fırsatları bulmak mümkün olacaktır. Fren kadar önemli olan diğer bir mesele ise motor kalitesidir. Dyno testi denilen bu uygulama ile değiştirilen parçaların neler olduğunu, herhangi bir yağ sızdırmasının olup olmadığı ve motorun ömrünü öğrenmek mümkün. Oto ekspertiz konusunda profesyonel hizmet almanın keyfini sürmek için Uzman Deposu ’ndan hizmet alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir