Özel Kesim Duşakabin Ölçüleri Nasıl Alınır ?

Paylaş:

Basit bir duş perdesi, suyu banyo zemininizden uzak tutacak kadar iyi olabilir, ancak doğru duş kapısı tipi, su geçirmez contalar, gizlilik ve duşunuza kolay erişim ile zarif bir çözüm sağlayabilir.

Bu yazımız, duşa kabininiz için doğru stili bulmanıza yardımcı olmak üzere çeşitli tipte duş kapılarına bakarken göz önünde bulundurulması gereken faktörleri özetlemektedir.

Duş Tasarımı

Duşlar genellikle üç tipe ayrılır ve seçtiğiniz duş kapısı büyük ölçüde tasarıma bağlıdır. Küvet duşları, köşede gömme dolaplar ve bağımsız standlar bulunmaktadır. Dördüncü tip, engelsiz duşlar, oyuk duşları veya köşe duşlarının bir alt kümesidir. Bu tür kurulum, çağdaş bir görünüme sahip kapısız bir tasarıma sahiptir. Ayrıca tekerlekli sandalyelerin erişilebilirliğini artırmak için kesintisiz bir giriş sağlayabilir. Sahip olduğunuz duş kabini türüne ek olarak, kapının açılma yönünü belirlemek için banyonun düzenini, açıklığın boyutlarını ve duşun etrafındaki kullanılabilir alanı göz önünde bulundurmanız gerekir.

Baypas veya Kayar Kapılar

Baypas veya sürgülü duş kapıları küçük bir banyo veya küvet duşları için ortak bir çözümdür. Pistlerde birbiri boyunca kayan iki ve bazen üç panelden oluşur. Sürgülü kapı çalışması, kapıyı açmak için yer gerektirmez. 150 cm genişliğinde tipik bir açıklıkla geniş açıklıklar için idealdir. Bazı modeller bölmeli duşlar için tasarlanmıştır.

Pivot veya Menteşeli Kapılar

Menteşeli duş kapıları köşede veya oyuk girişlerinde tek taraftan açılır. Baypas kapısına sığmayacak kadar dar açıklıklar için idealdir. Geniş bölmelerdeki sabit sabit panellerle kombine edilebilir. Bazı modellerde, kapının hem içeri hem de dışarı doğru dönmesine izin veren menteşeler vardır. Duşakabinci uzman kişiler bu sistemde size uygun olan duşa kabinin hangisinin daha iyi olacağını söyleyecektir.

Yuvarlak Kapılar

Yuvarlak duş kapıları, köşe gömme duş kabinleri için yerden tasarruf sağlayan bir seçenektir. Köşe bağımsız duşlar için idealdir. Genellikle sağ veya sol erişim için geri dönüşümlüdür. Sürgü veya tasarım ile açık bir baypas işlemi veya menteşeli açıklık olabilir. Kavisli cam tasarımı, duşun banyoda kapladığı alanı azaltır.Denge ve sorunsuz çalışma için çerçevenin üst ve alt kısmına tutturulmuştur

Neo Açılı Kapılar

Neo-açılı kapılar köşe montajları için neo-açılı duş kabinlerine uyacak şekilde tasarlanmıştır.. Dikdörtgen tasarıma göre daha az yer kaplar Bazı modellerde sol veya sağ giriş için ters çevrilebilir kapılar vardır.

Sabit Panelli Engelsiz Duş Kabinleri

Bariyersiz duşlar, duş başlığının yanında sabit bir kapı paneline sahiptir. Sabit kapı paneli banyo zeminini korur, ancak karşı tarafta kapı yoktur. Tasarım banyoyu daha büyük ve modern hissettirebilir. Açılma genellikle geleneksel duş kapılarından daha geniştir ve ihtiyaç duyanlar için daha kolay erişim sağlar.

Boyutlar ve Ölçme

Duş kapınıza tam oturmasını sağlamak için doğru ölçüm gereklidir. Yeni duş kapılarının çoğu, bir dizi açıklığa uyacak ve mükemmel şekilde kare olmayan duvarlara uyacak şekilde ayarlanabilir. Yine de, seçtiğiniz kapı duşunuzun açıklığının hem genişliğine hem de yüksekliğine çok yakın olmalıdır.

İpucu: Muhafaza alanı yeniyse, duş tamamlanana ve duvarlar bitene kadar hiçbir ölçüm yapmayın. Arka panel ve fayans gibi duvardaki malzeme, duvardan duvara genişliğini her iki tarafta 1 inç kadar azaltabilir.

Doğru ölçüm için şu adımları izleyin:

Açıklık genişliğini ölçün: Açıklığın üstünde ve altında duvardan duvara olan mesafeyi belirleyin. Ölçümler en yakın 1/16 cm. olmalıdır. Bunlar farklıysa, bir baypas kapısı için daha büyük genişliği veya bir pivot kapı için daha küçük genişliği kullanarak bir kapı seçin.

Açıklık yüksekliğini ölçün: Küvet kenarının veya duş tabanının üst kısmından, kapının yerleştirilmesini istediğiniz duvar ünitesinin veya fayans duvarının üstüne kadar olan mesafeyi belirleyin. Her iki tarafta dikey olarak ölçün. Ölçüm en yakın 1/16 cm olmalıdır. Bu ölçümlerin en küçüğünden küçük veya ona eşit bir kapı seçin.

İpucu: Tek panelli kapılar nadiren 90 cm. genişlikten daha geniştir. Daha büyük açıklıklar için bir kapıyı sabit bir sıralı panel ile eşleştirin.

Menteşeli bir kapı düşünüyorsanız, kapının herhangi bir engele çarpmadan açık sallanabileceğinden emin olun. Bir mezurayı kapının genişliğine kadar uzatın. Bandın bir ucunu kapı menteşesinin bulunduğu yere tutun ve diğer ucunu açmak için boşluk olduğundan emin olun.

İki Cam Duş Kapısının Karşılaştırması

Duş kapınızdaki camın kalınlığı, kapının çerçeveli veya çerçevesiz olması gibi yapısal ve tasarım faktörlerine bağlıdır. Cam kalınlığı metal bir çerçeveye sabitlendiğinden çerçeveli kapılar için bir sorun değildir. Genel olarak, cam ne kadar kalın ve ağır olursa, kapı o kadar sabit ve pürüzsüz kayar.

Şeffaf cam duş kapıları, banyonuzun küçük alanını daha büyük hissettirebilir. Buzlu, dokulu veya desenli cam duş kapıları çeşitli gizlilik seviyeleri sunar ve banyoya şık bir unsur ekleyebilir.

Eğer sizde işinde uzman duşakabinci arıyorsanız Uzman Deposu ’nu mutlaka ziyaret edin.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir