Palyaço Ne Kadar Kazanır?

Paylaş:

Öncelikli olarak çocuklar olmak üzere tüm insanları eğlendirebilecek bir yapıya sahip olan palyaçolar, bilhassa gençler tarafından seçilen bir meslek olmakla birlikte bazen yıllardır profesyonel şekilde bu mesleği yapan kişiler de bulunmaktadır. Ancak genellikle ek bir gelir elde edebilmek veya bir işi sürdürebilmek açısından yapılan palyaçoluk, bugün eski zamanlara göre daha az talep edilen ve belirli noktalarda görülen bir meslek haline gelmiştir. Bu açıdan da palyaço hizmetleri sayesinde meslek elemanlarının ve bağlı bulunan şirketlerin kazançları merak edilen bir hale gelmiştir.

Günümüzde bir palyaço bağımsız olarak veya bir ajans gibi kuruma bağlı olarak çalışmalarını sürdürebilir. Bu açıdan çalışmaları sırasında taleplere bağlı olarak genellikle AVM’lerde, sokak etkinlikleri, mağaza açılışları veya doğum günü partileri gibi noktalarda hizmet verebilir. Buna bağlı olarak da etkinliğin gerçekleştirildiği noktadaki kapasiteye ve iş yoğunluğuna göre elde edilen geliri değişiklik oluşturabilir.

Palyaçoluk Nasıl Yapılır?

Eğlence dünyasında önemli bir yere sahip olan palyaçolar, hem çocukları hem de yetişkinleri eğlendirebilecek düzeyde farklı etkinlikler ile çalışmalarını gerçekleştirir. Özellikle partiler, açılışlar, çocuk etkinlikleri ve doğum günleri gibi noktalarda yer alan bu sanatçılar başrolde yer almaları ile birlikte mutlak olarak görüntüleri sayesinde eğlenceli bir yapıya sahiptirler.

Bir palyaço çalışma hazırlığına başladığı andan itibaren özellikle kostümü ile olabildiğince komik bir hale gelmeye çalışır. Bilindiği üzere geniş büyük ve genellikle çok renkli elbiseler giyen palyaçolar, dev tahta ayakkabılar, rengarenk peruklar, kırmızı bir burun ve beyaz eldivenler ile sahneye çıkarlar. Bunun yanında en önemli ayrıntılardan birisi de daha renkli ve farklı bir yapıya sahip olmak için bol ve zor bir makyaj yapmaları gerekmektedir.

Çoğu zaman palyaço sahneye yalnız başına çıktığı gibi bazen birkaç palyaço bir araya gelerek bir ekip halinde de çalışabilir. Aslında bu gibi durumlarda palyaçolar katıldıkları etkinliklere göre kişisel olarak veya ekip halinde değişen gelirler elde edebilirler. Fakat eğer sabit ücretli bir şekilde bir kurum bünyesinde çalışıyorsa, genellikle aylık 4000 TL gibi veya çok üst düzey işlerde yoğun bir şekilde çalışıyorsa, çok daha yüksek ücretler kazanabilmektedir.

Palyaço Sanatçısı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bir kişinin palyaçoluk yapabilmesi için yıllar boyunca yoğun bir eğitim alması gerekmemekle birlikte öncelikle hem çocukları hem de eğlenmeyi çok sevmesi gerekir. Neşeli bir karaktere sahip olan kişiler, ister ek gelir olarak ister tam bir meslek olarak palyaçoluk yapmayı seçebilir. Bu konuda bireysel olarak tüm malzemelere sahip olabilecekleri gibi bir ajansa kayıt olduklarında da ajans tarafından verilen malzemeleri kullanabilirler.

Bu mesleği yapmak için özellikle öncelikle amatör düzeyden başlayan ve giderek kendini geliştiren bir palyaço artık her noktada gerçekten eğlenceli hareketler ve aktiviteler ile ilgi çeken bir yapıya kavuşabilir. Bu sayede bahsedildiği şekilde çocuklar için hazırlanan doğum günü partileri, alışveriş merkezlerindeki etkinlikler, açılışlar, mezuniyet partileri, konserler veya havuz başı etkinliklerinde görev alabilirler.

Palyaço İçin4 FİYAT TEKLİFİ AL Palyaço Hizmeti VeriyorsanÜCRETSİZ ÜYE OL

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir