Parke Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Paylaş:

Evimizin en geniş yüzeylerinden olan zeminin tasarımı oldukça önemlidir. Kalitesiz malzemelerden yapılmış veya işinin uzmanı tarafından uygulanmamış bir parke yüzeyi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle sizin için hazırladığımız uygun parke seçimi ve montajına ait ipuçlarına göz atmanızı öneririz.

Parke Çeşitleri Nelerdir?

Parke çeşitlerinin neler olduğunu bilmek parke seçimi yaparken işinize yarar çünkü işlev ve tasarım yönünden istenilen özellikler parkelerin türüne göre değişebilmektedir.

Masif Parke

Masif parkeyi parkelerin atası olarak nitelendirmek mümkündür. Hiçbir endüstriyel işlemden geçmeden ağacın uygun ebat ve şekilde kesilmesi ardından kurutularak satışa sunulması işlemidir.

Masif parke yüzeye tutkalla yapıştırılarak uygulanır. Ardından eve uyumlu hale gelebilmesi için beklenir. Parkenin yüzeyini pürüzsüz hale getirmek ve kot farkını ortadan kaldırmak için sistre işlemi yapılmalıdır. Daha sonra parkenin küçük bir yüzeyinde renk kararı verilir ve uygun bulunması durumunda tüm yüzey boyanır. Tüm bu işlemlerin ardından mat-yarı mat veya parlak bir cila uygulanarak işlem tamamlanır. Masif parke ham ağaçtan üretilmiş bir parke olduğu için üst yüzeyi zımparalanarak birçok şekilde renk değişimlerine izin verir.

Masif Parkenin Dezavantajları

Masif parke doğal bir üründür dolayısıyla evdeki nem düzeyinden oldukça fazla etkilenir. Nem düzeyi arttıkça yüzey alanı artar azaldıkça yüzey alanı küçülür. Bu durum parkenin arasında istenmeyen boşluklara sebep olur. Dolayısıyla cilasının ömrü kısalır. Masif parkenin suya dayanıklılığı minimuma yakın olduğundan olası ev kazalarında yüksek hasara neden olur.

Masif parke yüzeyi cilalı olarak kullanıldığından çizilmelere karşı oldukça dayanıksızdır. Bu yüzden özel temizleyicileriyle temizlenmelidir. Parke seçenekleri arasında fiyatı en yüksek ancak kullanımı en zor parke masif parkedir. Bu parkenin dezavantajlarını ortadan kaldırmak için biraz daha endüstriyel bir ürün olan lamine parke üretilmeye başlanmıştır.

Lamine Parke

Lamine parke; ince ağaç levhalarının yapıştırıcı sürülerek katmanlaştırılıp, basınç altına ısı uygulanarak laminasyon yöntemiyle üretilmiş bir parke çeşididir. Üretiminde kullanılan ağaç türleri bu parkenin kalite standartlarındaki yerini belirler. Üst katmanında kullanılacak kaliteli ağaç tercihleri parkenin çizilme ve darbelere karşı direncini belirlerken alt katmanlarındaki ağacın kalitesi suya ısıya veya yerden ısıtma sistemlerine karşı kalitesini belirler.

Lamine parke hem üretim sürecinde geçirdiği aşamaların kendisine kattığı dayanıklılık sayesinde laminat parkeye karşı çok daha dayanıklıdır hem de üst yüzeyine uygulanan ağaç kaplama sayesinde masif parkedeki renk seçimi kargaşasını ortadan kaldırır. Ayrıca ısı ve neme karşı çok daha dayanıklı olması sebebiyle masif parkeye oranla daha geç deformasyona uğrayacaktır. Masif parke kadar olmasa da lamine parkede de 1 en fazla 2 kez parke rengi değiştirmek mümkündür. Ancak lamine parkenin de fiyatlarının yüksek olması sebebiyle çok daha uygun fiyata başka bir parke türü üretilmiştir.

Laminat Parke

Laminat parke, sıkıştırılış talaş tozuna reçine emdirerek elde edilen levhaya PVC kâğıt kaplayarak elde edilir. Laminat parkenin de diğer parke türleri gibi kalite sınıfları vardır. Bu sınıflar 21–33 numaralandırılma aralığında üretilir. 21 kalite skalası çizilmeye, darbeye veya neme en duyarlı parke kalitesini ifade ederken 33. Sınıf laminat parke çizilmeye neme ve darbeye en dayanıklı parkeyi ifade eder.

Bu sınıflandırmalar yapılırken parkenin üzerine bineceği yük, nasıl bir zemine uygulanacağı, üzerinde hareket edecek nesnelerin ne kadar yıpratıcı olabileceğine göre kriterlere bağlanmıştır. Evlerin iç mekânları için kullanılacak laminat parkenin 31. Sınıfın altına düşmemesi gerekmektedir. Yaygın tercihse 32. Sınıf laminat parkedir. Ancak iş yeri için kullanılması gereken parke mutlaka 33. sınıftan seçilmelidir. Ayrıca laminat parke seçiminde %100 doğal bir malzeme olmaması asabiyle belirli sağlık sertifikaları aranmalıdır. Bunlar E1 Belgesi, TSE Belgesi ve ISO Belgesidir.

Diğer bir seçim noktasıysa parkenin yüzeyidir. Laminat parkenizin düz bir yüzeye mi yoksa tımbırlent yüzeye mi sahip olmasını istediğinize karar vermelisiniz. Bu seçenekler parkenin kalitesiyle alakalı bir seçim olmamakla birlikte düz yüzeyli laminat parkelerin daha kaygan, tımbırlent yüzeyli parkelerin ise kaygan olmadığını ifade eden bir unsurdur.

Laminant parkelerinizin kalitesinin en önemli göstergelerinden olan garanti sürelerini de göz önünde bulundurmalısınız. 10 yıl garanti süresi olan ürünleri tercih etmenizi öneririz. Laminat parkeler lamine parkelere göre oldukça uygun fiyatlı ürünlerdir. Ayrıca çizilmelere karşı oldukça dayanıklıdırlar. Ancak herhangi bir deformasyon sonucu tamir edilemezler. Ayrıca renk değişimleri de mümkün değildir.

Parke Seçimi Hakkında Son Sözler

Her parke türünün kendi içerisinde avantajı ve dezavantajı vardır. Ancak yüzey kaplama yönetimlerinin başını çeken parke türleri arasında mutlaka her bütçeye uygun bir tür vardır. Masif, lamine veya laminat parke arasında seçiminiz ne olursa olsun alacağınız türün en kaliteli sınıfını tercih etmenizi öneririz. Kalitesiz bir lamine parkedense kaliteli bir laminat parke çok daha verimli ve etkili bir tercih olacaktır.

Diğer bir husus ise işinin uzmanı kişilerle çalışmaktır. İşinin ehli kimseler kalitesiz bir malzemeyle bile iyi sonuçlar çıkarabilecekken unutulmamalıdır ki tecrübesiz biri en iyi malzemeyle bile istenen sonucu veremeyebilir. Bu nedenle sitemizde yer alan, uzman parkecilerle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir