Parke Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Paylaş:

Parke seçeneklerinin bol olması sizin karar vermenizi zorlaştırabilir ve bu süreci uzatabilir. Bu durumu engellemek amacıyla parke seçimlerinizde dikkatli olmanız gereken birkaç konuyu bir araya getirdik. İşte onlardan bazıları:

Parke seçimlerinizde renkler ve modeller ana kriteriniz olmamalı. Çünkü onlardan daha önemli bir özellik daha var o da kolay temizlenebilirliği ve çizilemiyor olması. Bu iki özelliğe sahip olmayan parkeler renk ve model olarak güzel olsa da sizi mağdur edecektir.

Parkelerinizi seçerken mobilyalarınızın rengini göz ardı etmeyin. Mobilyalarınıza uyacak olan parkeler seçmeniz evinizdeki ortamı daha şık bir hale getirir. Ayrıca duvar renginize göre de parke seçmelisiniz bu şekilde evinizi daha şık ve etkin hale getirebilirsiniz.

Parkelerinizin görünümlerini daha çok güzelleştirmek veya şıklaştırmak için kendi arzularınıza göre parkelere yakın tonlarda veya parkelerin zıt tonlarında yüksekliği fazla olan süpürgelikler kullanabilirsiniz. Evinizin iç mekanına bu yolla farklı bir hava katabilirsiniz.

Parkelerin kalınlıkları da parkelerin dayanıklılığıyla doğrudan ilişkilidir. Zeminin durumuna göre ve ısı yalıtım durumuna göre ayrıca yürüyüş trafiğine göre de parkenin kalınlığı ayarlanmalıdır. Genellikle 8mm kalınlığında olan parkeler gündelik ihtiyacı karşılamakta yeterli olsa da bazı 10mm kalınlığında olan parkeler ısı yalıtım konusunda daha başarılı sonuçlar ortaya koymaktadır.

Parkelerin seçimlerinde önemli olan diğer unsur parkelerin kullanım alanlarıdır. Bu sebeple parkeler iki farklı amaç için üretilirler; ticari ve konutta kullanılmak üzere iki farklı amaç doğrultusunda. Bu ana iki sınıflandırma dışında kalan parkelerin dayanıklılığına odaklanan aşınma grupları da vardır. Parkenizin aşınma dayanıklılığı, parkenin uygulanacak olan zemindeki o zemin üzerinde olan yürüyüş yoğunluğuna ve zeminin durumuna bakılarak tespit edilir. Çok fazla yürüyüş trafiğinin olduğu zeminlerde üst sınıf parkeler kullanılırken, daha az yürüyüş trafiğinin olduğu zeminlerde alt sınıflar tercih edilmelidir. 21, 22, 23 sınıflı parkeler konut kullanımına uygunken, 31, 32, 33 sınıflı parkeler ticari işletmeler için kullanıma uygundur.

Seçmekte olduğunuz parkelerin özelliklerinden ve kalitesinden emin olabilmek için parkelerin sertifikalarına göz atabilirsiniz.

Parke çeşitleri nelerdir?

Parkeler iki büyük aileye ayrılır: sağlam ve mühendislik ürünleri. Masif parke en eski ve en geleneksel olmasına rağmen, aynı zamanda mühendislik döşemesine göre daha pahalıdır. İşte her biri için dikkate alınması gereken bazı noktalar:

Masif parke: Bu döşemenin levhaları % 100 masif ahşaptır ve bir oluklar ve diller sistemi ile birbirine uyar; poz yapıştırılabilir veya çivilenebilir ancak asla havada durmaz. Masif parke, meşe, dişbudak, huş ağacı, kayın, ceviz, akçaağaç, tik, venge ve daha fazlası gibi birçok ahşap türünde mevcuttur. Ahşabın kalınlığı 12 ile 23 mm arasında değişmektedir. En pahalı olarak kabul edilmelerine rağmen, aynı zamanda en dayanıklıdırlar – basitçe zımparalayın ve yeni bir üst kat uygulayın ve yeni gibi olurlar. Bazı katı zeminler 100 yıl veya daha uzun süre dayanır…

Tasarlanmış parke: Tasarlanmış parke, kalınlığı 10 ila 15 mm arasında değişen üç katmanlı bir zemin kaplamasıdır. Üç katman, üretici tarafından bir tane oluşturmak için zaten birbirine bastırılmıştır ve ayarlanmaya hazırdır. Taban tahtası, yüksek yoğunluklu ahşap lifinden yapılmıştır; genellikle ahşap lifi veya blok tahtadan yapılan orta tahta, dengeye katkıda bulunur ve ekonomiktir; Kaplama tabakası olarak da bilinen üst tabaka olan aşınma en az 2,5 mm’ye ulaşmalı ve meşe veya masif ahşaptan yapılmalıdır – taklit değil. Kaplama ne kadar kalınsa o kadar dayanıklıdır çünkü bu tip parke zımparalamak 1 mm malzemeyi kaldıracaktır.

Lamine Parke

Tasarlanmış zeminlerin estetiği masif parke ile aynıdır çünkü sadece en üst katmanı görüyoruz: asil ahşabı. Hem katı hem de mühendislik zeminleri yenilenebilir, ancak mühendislik çalışmaları yalnızca aşınma tabakası 2,5 mm ise bir kez yenilenebilir. Mühendislik döşeme 80’lerde geliştirildi ve parkeyi demokratikleştirmeyi mümkün kıldı: Artık seçkinler için ayrılmadı.

Mühendislik parke, üst katmanı verniklenmiş veya imitasyon ahşaptan yapılmış laminat parke ile karıştırılmamalıdır. Firmalarda kasıtlı olarak ayırılan ve “laminat parke” olarak adlandırılan parkeyi taklit eden başka zemin türleri vardır.

Parke İçin Hangi Kaplama Seçilir?

Masif veya işlenmiş parke, gelenekselden modaya uygun verniğe kadar birçok yüzeyde mevcuttur. Sert ağaç plakalar iki şekilde gelir: ham veya önceden bitirilmiş. Ham tahtalar veya tahtalar ile, belirlenen odaya bir profesyonel tarafından kurulurlar; döşeme kurulduktan sonra bitirme yapılır. Ön cilalı tahtalar hali hazırda boyandı veya üst kaplaması yapıldı, bu güzel çünkü ne elde edeceğinizi zaten görebilirsiniz. Ham olmaya karar verirseniz, döşeme ustasının becerilerine güvenmeniz gerekir, ancak yerinde son işlem, leke ve parlaklık üzerinde daha fazla kontrol ile ilginç bir kişiselleştirme seviyesi sağlar. Yüklenici genellikle bitmemiş döşemeyi ayarlandıktan sonra zımparalar, ardından cilayı tek bir varlık olarak tahtalara uygular ve daha pürüzsüz sonuçlar üretir.

Mumlu: Cilalı yüzey genellikle kaba masif parkedir. Ahşabın zımparalandıktan sonra cilalanması ile ilgilidir, bu da parkeye yıllarca güzel bir görünüm kazandıracaktır. Bu tür bir kaplama çok fazla bakım gerektirir ve mum lekelere veya suya karşı koruma sağlamaz. Ancak, sadelikten yana olanların favori bitişi olmaya devam ediyor.

Yağlı: Yağlı yüzey, iki veya daha fazla kat yağ uygulayarak fabrikada döşeme tahtalarının işlenmesinden oluşur. Nemli ve yoğun trafiğe sahip odalar için bu tür bir kaplama önerilir.

Vernikli: Cilalı yüzey, nem ve lekelerin zemine nüfuz etmesini önleyen ince bir film oluşturan birkaç kat vernik veya cam uygulamasından oluşur. Bu kaplama, bakımı büyük ölçüde kolaylaştırır. Estetik açıdan, vernik hafif renkli, mat, parlak veya saten olabilir. Bu yüzey ekonomiktir ve çok iyi bir direnç sunar. Zemine modern ve çağdaş bir tarz getiriyor.

Ağartılmış: Ağartılmış döşeme, üreticinin rengini açan ahşabı ağartması ve ona daha beyaz bir ton vermesidir. Ağartma, tahtaların damarlarını vurgular ve vurgular. Beyazlatılmış parke çağdaş bir iç mekanı aydınlatır.

Renkli: Renkli kaplama parkeye farklı bir ton verir. Örneğin, ona gri veya hatta siyah bir ton verebilirsiniz. Bu işlem özellikle tadilatta kullanılmaktadır.

Fırçalanmış: Bu teknik için, zanaatkar zemini fırçalar ve ardından damara bir boya uygular, ahşap damarını vurgulayacak iki kat vernikle sabitlenir. Bu kaplama dekoratif görünümü ile bilinir.

Pahlı levhalar: Oluklu levhalar, daha doğal bir görünüm veren, mühendislik zeminleri için özellikle yaygın bir yüzeydir. Levhalar her yönden eğimlidir; dilimlerinin üst kısmı eğik bir açıya sahiptir. Sadece fabrikada uygulanabilen çok popüler bir yüzeydir

Siz de evinize veya işletmenize parke yaptırmak istiyorsanız bu hizmetleri www.uzmandeposu.com sitemizdeki profesyonellerle buluşarak bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir