Parke Seçimlerinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Paylaş:

Günümüzde evlerde zemin döşemesinde en popüler stil ahşap döşemedir. Evin değerini arttıran yaşam alanlarına kalite katan parke zeminleri oluşturmak için uygun parke seçimi oldukça önemli. Parke döşeme evin tüm görünümünü değiştiren bir etki yaratır.

Parkelerin sertlikleri ve doğal renkleri imal edildikleri ağaç türüne göre değişir. Ahşabın kalitesi dayanıklılığı arttırır. Parke seçerken elbette ilk dikkat etmeniz gereken şey ahşabın kalitesi olmalıdır. Çabuk çizilmeyen, çabuk kirlenmeyen, iz tutmayan parke tercih etmelisiniz. Parke seçiminde basit ve etkili püf noktalara dikkat ederek doğru seçimi yapabilirsiniz. Ev tadilatı ve dekorasyonunda karakteristik bir etki katan parkelerin estetik uyumuna da dikkat etmek gerekiyor.

Parke Seçiminde Dikkat Edilecek Püf Noktalar

Yaşam alanında zemin hayatınızı kolaylaştırsın ve uzun yıllar aynı kalitede size eşlik etsin istiyorsanız parke seçiminde çok dikkat etmelisiniz. Her parke her zemin için uygun olmaz. Kullanım alanına göre ve ev dekorasyonuna göre parke seçimi yapmak gerekir. Parke de dayanıklılık ilk ve en önemli detaydır. Parke seçerken dikkat edilmesi gereken püf noktaları sizin için derledik;

• Parkenin kalitesi yüksek olmalıdır. Çizilmeyen, kir tutmayan dayanıklı parke çeşitleri tercih edilmelidir.

• Duvar, kapı ve mobilya rengi parke seçiminde dikkat edilmesi gereken dekorasyon detaylarıdır.

• Parkelerin aşınma sınıfları vardır. Hareket hacmi fazla olan mekanlarda üst sınıf aşınma özelliği olan parkeler kullanılmalıdır.

• Parke kalınlığı yalıtım ihtiyacı, zemin durumu ve hareket hacmine göre belirlenmelidir.

• Parkelerin sertifikalı olmasına dikkat edilmelidir.

• Parkelerin garanti süresi uzun olmalıdır.

• Parke yapılacak zeminin özellikleri de dikkate alınmalıdır.

Parkelerin malzemeleri kaliteli olmasının yanı sıra uygulama sonrasında aynı kaliteli görünümü sürdürmeleri, uygun şekilde uygulanmaları ile mümkündür. Parke döşemek uzmanlık ister. Bu sebeple bu alanda uzman kişiler ile çalışılması önemlidir.

Evin Hangi Odası İçin Hangi Parke Kullanılmalı?

Ahşap döşeme herhangi bir odaya aittir, ancak kesinlikle akılda tutulması gereken noktalar vardır. Oturma odası ve mutfak gibi trafiğin yoğun olduğu alanlar daha güçlü bir ahşap veya daha sık bakım gerektirecektir.

Mutfak, artan trafiğe, taburelerin hareketine, ağır mutfak eşyalarının düşmesine ve sık temizlik gerektiren yağlı pisliklere maruz kalan hassas bir alandır. Bu, sert veya mühendislik ürünü bir parke yerleştirmenizi engellememelidir, ancak sık sık temizlediğinizden emin olun. Leke olması durumunda, hemen müdahale edilmeksizin, ahşap bir zemin lekeli kalabilir ve onu tamir etmenizi veya değiştirmeniz gerektirebilir.

Banyo, yalnızca küçük nesnelerin yerleştirildiği düşük trafikli ıslak bir odadır. Banyo zemini, ev ürünleriyle rutin bakım gerektirir. Banyoda gerçekten ahşap döşeme istiyorsanız, yapıştırılmış döşeme ile egzotik türleri tercih edin.

Parke Bakımı Nasıl Yapılır?

Masif veya tasarlanmış parke için rutin bakım aynıdır. Önce bir elektrikli süpürge veya paspas kullanmak ve suyu minimumda tutmak isteyeceksiniz. Su ve odun arkadaş değil! Zemine zarar vermemek için paspas aşırı derecede ıslak olmamalı, biraz nemli olmamalıdır. Ahşap döşeme yağlanabilir veya cilalanabilir. Yağlı parke zeminler için özel bir sabun kullanılır, ancak siyah sabun tüm zeminler için mükemmel şekilde uygundur.

Parke İçin Dekoratif Trendler Nelerdir?

Parke seçimlerinde otantikliğe bir dönüş var: Bir zamanlar kusur olarak kabul edilen düğümler veya pürüzler gibi tekillikler içeren döşeme modaya geri döndü. Ağartılmış, gri veya çok koyu ahşap döşeme modaya uygun ve çok tercih edilenler arasında yerini aldı. Yağlı döşeme, daha fazla renk seçeneği sunar ve geçmişe göre daha popüler hale gelmektedir. Desenli döşeme popülerliğini her zaman olduğu gibi korumaya devam ediyor.

Parke Döşeme İşinde Uzman Firmalardan Yardım Alın

Parke döşeme işinde uzmanlaşmış firmalar mekân keşfi yaparak size en uygun parke seçeneklerini önerebilir. Zemine ve kullanım kriterlerine göre en ideal parke seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Konusunda uzman firmalara parke döşeme öncesi zeminde gereken tadilat veya düzeltme işlemlerini de yaparlar. Bu da parkenin düz bir zemin halinde gözükmesini sağlar. Uzman Deposu parke döşeme işinde uzman olan firmalarla buluşmanızı sağlayan akıllı teklif sistemini sunuyor. Uzman Deposu’ndan parke döşeme firmalarını bulabilir en iyi teklif verenle anlaşabilirsiniz. Yüksek kalitedeki parke seçeneklerini inceleyebilir, sizin için uygun olan parke döşeme olanaklarını en uygun fiyat teklifiyle keşfedebilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir