Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Paylaş:

Her motorlu araç üretim tesisinden çıktığında boya ve cila gibi ayrıntıları sayesinde parlak ve tertemiz bir görüntüye sahip olur. Ancak gündelik hayatta kullanımının sürdürülmesi ve küçük darbeler, çizikler ya da lekeler ile karşılaşılması sonucunda bu parlak ve göz alıcı görüntü giderek yitirilebilir. Bu durumda da araçlarda küçük sorunları kamufle eden ve tekrar parlaklık sağlayan pasta cila işlemi gerçekleştirilebilir.

Pasta Cila Nedir?

Bu işlem pasta ve cila gibi iki farklı işlemin birleştirilmesi ile bütünleşik bir hale getirilmiştir. Aslında her iki işlem birbirinden farklı şekilde ve farklı malzemeler ile uygulansa da üst üste yapılarak doğru sonuç elde edildiği için birbirinden ayrılmaz bir hale gelmiştir. Bu açıdan öncelikle pasta işlemi boya kaldırma sonucunu ortaya çıkarırken, sonrasında ise cila işlemi uygulanarak boyanın kaplanması sağlanır. Tüm bu ayrıntılar sayesinde de pasta cila ile birlikte bir araç üzerindeki çizikler kapatılırken, boya daha belirgin ve parlak bir hale getirilir.

Pasta Cila Nasıl Uygulanır?

Uygulama için bir araç üzerinde işlem gerçekleştirecek pasta cila uzmanları öncelikle tüm malzemeleri bir araya getirdikten sonra araçta inceleme sağlar. Bu sayede işlemin yapılacağı bölgeler belirlenirken, kullanılması gereken en doğru malzemeler seçilir. Aslında her araçta ilk boyama yani fabrikasyon boyama yöntemi sonrasında birçok katman yer alır ve bu katmanların en üstündeki seviye pasta işlemi sayesinde ortadan kaldırılır.

Pasta sayesinde en üst katmanın kaldırılması ile genellikle çizikler ortadan kalkarken, araç temiz bir hale gelir. Pasta için kullanılan malzeme tıpkı sıvı bir zımpara gibi kalın yapısıyla zeminde temizlik ve katman kaldırma sağlarken, ardından cila işlemi aşamasıyla uygulamaya devam edilir. İstenilen bölgenin etrafının kapatılması ile tek bir bölgeye uygulanan pasta sonrasında araçta cila uygulaması ile yeniden canlı ve parlak bir görüntü elde edilir.

Cila uygulaması bazı kişilerin aklına geldiği üzere boyayı koruyan ya da aracı çizilmez bir hale getiren bir uygulama değildir. Fakat boyanın üzerinde ince bir katman ile birlikte hafif düzeyde koruma sağlayabilir. Cila uygulanması için pasta işlemi sonrasında yüzeyin tertemiz bir hale getirilmesi ve kuru durumdayken cilanın sürülerek bekletilmesi gerekir. Kuruyan cila yüzeyi tekrar silindiğinde, araç tekrar sıfır boyalı ve tertemiz bir hale gelir.

Pasta Cila Ne Avantajlar Sağlar?

Bu işlem özellikle bir aracın kaza ya da darbeler sonucunda aldığı hasarları kapatarak, aracın yeniden estetik bir görüntü ile kullanıma devam edilmesi için sağlanabilir. Aynı zamanda oluşan çizikler ve hasarlar uzun süre müdahale edilmediğinde, daha kötü ve derin görüntüler ortaya çıkaracağı için bu durumu engeller.

Araçlarda ikinci el satış işlemleri gibi bir karar alındığında, aracın satışa çıkarılması öncesinde pasta cila uygulaması tercih edilebilir. Bu sayede araç gerçekten temiz bir görüntüye sahip olurken, en küçük çizikler ve lekeler üzerinde yapılan uygulama özellikle eski araçlarda çok doğru sonuçlar ortaya çıkarabilir. Önemli bir ayrıntı olarak araçlarda pasta cila yaptırmak, araca zarar veren veya kaçınılması gereken bir işlem olarak kabul edilmemektedir.

Pasta Cila İçin4 FİYAT TEKLİFİ AL Pasta Cila Hizmeti VeriyorsanÜCRETSİZ ÜYE OL

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir