Pedagog Ne Demek?

Paylaş:

Psikoloji ve davranış bilimleri insanın doğuşu ile birlikte şekillenen ve yaşadığı sürece her zaman gelişebilecek, değişebilecek ve sorunlar oluşturabilecek bir mantığa sahiptir. Bu nedenle genel anlamda bir yetişkin için psikolog tarafından verilebilecek hizmetler yanında çocuklarda bu tarz sorunların ve gelişimlerinin elde edilmesi açısından da bir pedagog hizmet verebilir.

Günümüzde hem Türkiye’de hem de yurtdışında öğretimi sürdürmekte olan akademik kurumlar sayesinde profesyonel eğitimler ile yetişmiş olan uzman pedagoglar yer almaktadır. Bu kişiler özellikle çocukluk çağındaki bireylerin gelişimi ve gereken noktada iyileşebilmesi gibi ihtiyaçlara bağlı olarak sağlık hizmetleri sunmaktadır.

Pedagog Nedir?

Tıbbi niteliklere sahip olan bir pedagog, özellikle 0-12 yaş çocuklar açısından zihinsel gelişim değerlendirmesi gerçekleştiren, çocukların duygusal ve gelişimsel takibini gerçekleştiren kişidir. Bu uzman, çocuklarda özellikle psikolojik ve sosyal gelişimin doğru bir şekilde takip edilmesi ile problemlerin engellenmesini veya var olan problemlerin giderilmesini sağlamak için çözüm sağlayan kişi olarak hizmet verir.

Bir kişinin pedagog unvanına ulaşabilmesi için vakıf veya devlet üniversitelerinde “Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik” bölümündeki lisans eğitimini tamamlaması gerekir. Bu sayede mesleğe giriş yapma imkanı bulunduğu gibi akademik kariyerini sürdürmesi vasıtasıyla uzmanlığa hatta profesörlük gibi bir mertebeye kadar ulaşabilir.

Temel olarak bu uzmanlar hem sözlü hem yazılı iletişimde etkin bir konuma sahip olmak, ikna becerisine sahip olmak ve çözüm üretme yeteneği ortaya koymak zorundadır. Çocukların ihtiyaçlarını ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak, onların sorunlarını ve isteklerini analiz edebilmelidir. Bu sayede bir pedagog çocukların sağlıklı gelişimini ve sosyal yaşamını doğru şekilde yürütebilmesi için onlara danışmanlık hizmeti verebilir.

Pedagogların Görev Ve Sorumlulukları Nedir?

Pedagog, özellikle aile başvurusu ile birlikte bireysel olarak hizmet alınabilecek bir uzman olduğu gibi bugün farklı kurumlarda da resmi olarak hizmet vermektedir. Bu açıdan günümüzde anaokulları, kreşler, adliyeler, cezaevleri ve çocuk yuvaları gibi birçok farklı kurum içerisinde danışmanlık açısından pedagog sorumlu hizmet vermektedir.

Bu uzmanlar hangi noktada olursa olsun vereceği hizmetlerde öncelikle ailelere çocuk gelişimi açısından danışmanlık sağlayabilir. Tıbbi çerçevede hastanelerde tedavi ve bakım bölümlerinde çocuklar için duygusal destek sağlayabilecekleri gibi okullarda ve eğitim kurumlarında da çocukların koordine bir şekilde eğitime devam edebilmesi için destek sağlayabilirler.

Günümüzde adli kurumlarda çocukların ifadelerinin alınması ve bilgilerine başvurulması için onlar ile doğru iletişim kurabilecek kişiler olarak pedagog desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Benzer şekilde televizyon yayıncılığında çocuklara hitap edebilmek, anne/baba ilişkilerindeki sorunlarda çocukların bu sorunlardan en düşük seviyede etkilenmesini sağlamak ve boşanma davaları sonrasında düzenli şekilde anne/baba ile görüşen çocuklarda kontrollü bir ilişki sağlayabilmek için destek verebilirler.

Pedagog toplumun ilerleyen döneminde sağlıklı, kendinden emin ve özgüvene sahip çocuklar yetişebilmesi için her toplumda önemli bir yere sahiptir. Bu anlamda kişilik gelişimi üzerindeki farklılıklar, kültürel değişimler ve ailenin etkileri gibi birçok konuda çocuklar için önemli katkılar sağlar. Çocuklarda cinsel gelişim dönemlerinin takibi, dil ve konuşma sorunları, beslenme ve uyku sorunları gibi birçok farklı noktada hem çocuk hem aile için danışmanlıklar yapabilirler.

Pedagog İçin4 FİYAT TEKLİFİ AL Pedagog Hizmeti VeriyorsanÜCRETSİZ ÜYE OL

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir