Pedagogların Sizlere Sağlayacağı Faydalar!

Paylaş:

Geleceğe yönelik yapabileceğiniz en iyi yatırım nedir hiç düşündünüz mü? Biz söyleyelim, çocuklar! Tam da bu yüzden gelişmiş ülkeler eğitime bu kadar önem göstermektedir. Onların ruh sağlığına oldukça dikkat etmekte, henüz küçük yaşlarda travma yaşamalarına engel olmakta ve geleceğe dair umut beslemelerine yardımcı olmaktadırlar.

Peki neden bu kadar hassas? Yani neden ülkenin kaynaklarını bu küçücük çocuklara harcıyorlar? Cevap oldukça basit, daha iyi bir gelecek için! Ama bazen bu tür şeyleri devletler değil de aileler yapmak zorunda kalabilmektedir. Özellikle çocukların davranışlarında yaşanan bozukluklar da bir uzmana yani pedagoglara danışmak hayati önem arz etmektedir. Biz de sizi bu konu hakkında bilinçlendirmek için pedagogların sizlere sağlayacağı faydaları inceledik.

Çocuğunuzda Travma Oluşmasına Engel Olurlar

Pedagog, çocukların yaşadıkları ruhsal sorunlarda uzman olan ve bu konuda eğitim almış kişilerdir. Özellikle küçük yaşlarda hiç yaşamamaları gereken olaylara maruz kalan çocuklar, oluşan travmalar yüzünden ileride büyük sıkıntılar çekmektedirler. Pedagoglar da bu travmaların oluşmasını engellemekte ve ileride benzer bir olay tekrardan yaşandığında aynı sorunları yaşamamasını sağlamaktadırlar. Böylelikle daha güçlü ve özgüvenli çocuklar yetiştirmenize yardımcı olurlar.

Çocukların Davranış Sorunlarını Giderirler

Çocuklara yapılabilecek belki de en büyük kötülük istenmeyen davranışlarından dolayı onlara şiddet uygulamaktır. Dünyaya tamamen saf olarak gelen ve hiçbir kötülük bilmeyen bu masumlar ne yazık ki çevrelerinin etkisinde kalarak kötü huylar edinebilmektedir. Eğer bu gibi durumlar ile karşılaşılırsa veya çocuğunuzda istenmeyen bir davranış mevcutsa (yalan söylemek gibi) bir pedagogdan yardım almak oldukça sorunu en sağlıklı ve sorunsuz şekilde çözmenize yarayacaktır.

Doğru Karakter Oluşumuna Katkıda Bulunurlar

Şu an geriye dönüp baktığınızda pek çok “keşke” lerinizin olduğunu görebilirsiniz. Aslında bunu neredeyse herkes yaşar. Ama çocuk yaşlarda iyi eğitim almış ve sorunsuz bir çocukluk geçiren bireyler bu grubun dışındadırlar.

Onlar disiplinli, çalışkan, özgüvenli ve iradeli olurlar. Çünkü henüz çocuk yaşlarda bunun gibi karakter özellikleri onlara belirli kişiler tarafından öğretilmiştir. İşte bir pedagog sizlere tam olarak bu konuda yardımcı olur.

Pedagoglar Okul Öncesi ve Sonrası Çocuk Gelişimde Nasıl Katkı Sağlayabilir?

Çocuklar ve ebeveynleri için anaokuluna başlamak hayatın önemli bir dönüm noktasıdır. Bu dönemde, anaokuluna başlamadan önce ebeveynlerin anaokulunun pedagogu ile kaliteli bir danışma hizmeti almaları önemlidir. Mesleki bilgisi ile okul öncesi dönem çocuklarının velileri ile eğitim danışmanlığı görüşmesi yapabilecek yetkinliğe sahiptir. Bir eğitim danışmanlığı görüşmesi aracılığıyla bir pedagog, anaokulunun başlamasıyla bağlantılı sorunun tüm yönlerini ve bu olayla yüzleşmenin en uygun yolunu sunar. Bundan sonra, ebeveynlerle giriş eğitimi danışmanlığı görüşmelerinin sürecini, içeriğini ve anlamını incelemeyi amaçlayan araştırmanın sonuçlarını sunar. Pedagogların küçük yaştan itibaren çalışmanın faydalarını sizler için sıraladık.

1. Sosyalleşme:

Çocuğun ailesi dışındaki kişilerle güvenli bir ortamda sosyalleşme, aşağıdaki alanlar için temel bir temel unsurdur.

Ebeveynler olarak, çocuklarımızı diğer çocuklarla tanıştırmanın ve kendi arkadaşlık gruplarına geçişlerini desteklemenin önemli olduğunu sezgisel olarak anlıyoruz.

Bunu ne kadar erken yaparsak, çocukların utangaçlığın üstesinden gelmesine ve özgüven kazanmasına yardımcı olduğu için o kadar iyidir. Bunu çok uzun süre bırakırsak, aslında sosyal gelişimlerini engelleriz.

2. İşbirliği Kavramı:

Güvenli bir öğrenme ortamında, çocukların çıkarlarını en iyi şekilde gözeten profesyoneller tarafından yönlendirilen, paylaşmayı, işbirliği yapmayı, sırayla yapmayı ve sebat etmeyi öğrenmek.

Bu, özellikle evde kardeşleriyle paylaşmaya alışkın olmayan ilk çocuk için önemlidir – zor bir ders olsa da, erken öğrenmek çok önemlidir.

3. Bütünsel Gelişimi Teşvik Etmek:

Bir çocuğun duygusal, sosyal, fiziksel ve zihinsel gelişimi için onu bir ömür boyu hazırlayacak güçlü bir temel oluşturmak için alınan yaklaşım.

Erken çocukluk eğitimcileri, her çocuk için desteğe ihtiyaç duyulan alanları belirleme ve bunlar etrafında programlar ve etkinlikler oluşturma konusunda eğitilir. Okul öncesi çocuklar genellikle yardımsever, işbirlikçi ve kapsayıcı olduklarından, akranları da bu konuda son derece önemlidir.

4. Hayat Boyu Öğrenme Coşkusu:

Dersler, çocukları etkili öğrenenler olmaya teşvik edecek eğlenceli ve heyecan verici bir şekilde verilmelidir. Şevk ve coşkuyla öğrenme susuzluğuna ilham vermeliyiz. Eğitim sevgisi – okumak, öğrenmek, keşfetmek, doğa için – okul öncesi dönemde kök salmaktadır. Pedagoglar da bu hayat boyu sürecek öğrenme coşkusunu çocuklara aşılayan kişilerdir.

5. Eğitimin Değerini Deneyim Yoluyla Aktarın:

Rol model olarak örnek oluşturarak ve gerçek deneyimler sağlayarak öğrenmenin ve eğitimin değerini kavramak önemlidir. Ebeveynler, bir çocuğun erken yaşamında her zaman en önemli etki olacak olsa da, onları okul öncesi bir çevre ile tanıştırmak, onlara okul yolculukları boyunca yanlarında kalacak olan eğitimin önemi konusunda yeni bir bakış açısı sağlar.

6. Saygı:

Başkalarına saygı duymanın değerini öğretmek küçük yaşlarda devreye giren bir eğitimdir. Bu insanlar ve eşyalarla sınırlı değildir, aynı zamanda hem acil hem de küresel çevrelerine saygı anlamına da gelebilir. Bu erdemi öğrenmek için her şeyin paylaşıldığı, nezaket ve tavırların organik olarak öğretildiği ve öğrenildiği telaşlı bir okul öncesi ortamdan daha iyi bir yer yoktur.

7. Takım Çalışması:

Başkalarının fikirlerine saygı duymayı, dinlemeyi, işbirliğini ve eşitliği öğretebilecek ekip çalışmasının önemini göstermek ve aşılamak. Pek çok okul öncesi faaliyeti tam da bu nedenle takım çalışması etrafında toplanmıştır; Bir takımda nasıl çalışılacağını erken yaşta öğrenen bir kişi, sonuçta sosyal olarak daha uyumlu ve daha istihdam edilebilir olacaktır!

8. Dayanıklılık:

Erken çocukluk eğitmenlerinin ve ebeveynlerin çocuklarda dayanıklılığı olabildiğince erken geliştirmek için birlikte çalışması önemlidir. Açık beklentiler ve öngörülebilir sonuçlarla tutarlı, güvenli ve adil bir sosyal ortam yaratarak, çocuklar kendilerini ve duygularını yönetme becerilerini geliştirebilirler.

Çocukların ilk elden deneyimler yoluyla öğrenebilecekleri zorlu bir ortam sağlamak öğretmenin görevidir. Zaman zaman çarpmalar, çürükler veya bir oyunu kaybetme yaşayabilirler, ancak bu, hayatta daha büyük zorluklar için başa çıkma stratejileri oluşturmanın temelidir.

9. Konsantrasyon:

Okul öncesi yıllarda çocuklar yeni deneyimler, yeni arkadaşlar ve yeni ortamlar keşfetmek için her fırsatı keşfederler. Zihinleri çok canlı ve yaratıcı.

Erken çocukluk eğitimcileri olarak, bu zevki dinleme, talimatları takip etme, görevlere katılma ve konsantrasyonun kritik yaşam becerisini geliştirmek için grup etkinliklerine katılma becerisiyle dengelememiz gerekir.

10. Sabır:

Yetişkinler olarak her gün sabrımızın sınandığı durumlarla karşılaşırız. Çocukların, sabrın sosyal becerisini keşfedip uygulayabilecekleri çok sayıda sosyal deneyime dahil olmak için fırsatlara ihtiyacı vardır.Örnekler, rol modelleme ve sosyal deneyimler yoluyla öğreterek çocuklar sabırlarını geliştirebilir ve sıralarını beklemeyi öğrenebilirler. Okul öncesi ortamından örnekler arasında bir öğretmenin dikkatini paylaşmak, bir oyuncak, oyun alanı veya bir oyun için sırada beklemek sayılabilir.

12. Güven ve Öz Saygı:

Bu kritiktir. Güçlü bir refah duygusu, çocuklara güven, iyimserlik ve öz saygı sağlar; bu da çocukları yeteneklerini, becerilerini ve ilgi alanlarını keşfetmeye teşvik eder.Diğer çocuklarla ve öğretmenlerle olumlu etkileşimler, yaşamları boyunca durumlara ve sorunlara güvenle yaklaşmalarına olanak tanıyacak olumlu, sağlıklı ve güvenli bir kendileri görüşünü teşvik edecektir.

Eğer sizde çocuklarınız için bir pedagog ile görüşmek ve randevu almak istiyorsanız uzmandeposu.com üzerinden size en yakın pedagog ’a ulaşabilir, randevu rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir