Personal Trainer Eğitiminde Önemli Aşamalar

Paylaş:

Kişisel antrenörler, müşterilerini motive etmek için genellikle çeşitli taktikler kullanmalıdır. Eğitmenler, yetişkinlerin egzersiz programlarını nasıl ve neden benimsediğini ve sürdürdüğünü araştıran bazı araştırmalardan yararlanabilir. Özellikle, Transtheoretical Model insanların egzersiz davranışlarıyla ilgili nasıl değişiklik yaptığını anlamak için kullanılmıştır. Her ne kadar bu modelin asıl amacı bağımlılık yapıcı davranışları araştırmak ve değiştirmek olsa da, fiziksel aktiviteye odaklanan bu modeli içeren birçok literatür vardır. Bu makale Transtheoretical Modeli tanıtacak ve kişisel eğitmenlerin modeli uygulamalarına uygulayabilecekleri belirli yolları tanımlayacaktır.

Transteorik Modelin Açıklaması

Transtheoretical Model, insanların aşama aşama davranış değişikliği yaptığını ve çeşitli stratejiler (daha önce süreçler olarak biliniyordu) yardımıyla başka bir aşamaya geçebileceklerini gösteriyor. Bu modelin iki bileşeni değişim modelinin aşamalarını ve değişim süreçlerini içerir.

Değişim Aşamaları Modeli

Araştırmalar, bir egzersiz programına başlamanın ve ona bağlı kalmanın sadece “yapmak” ya da “yapmamaktan” daha fazla olduğunu, ancak bir dizi aşamada açıklanabileceğini göstermektedir. Bu aşamalar arasında ön uzlaştırma (değişiklik yapma niyeti yok), tefekkür (bir değişiklik düşünerek), hazırlık (küçük değişiklikler yapma), eylem (davranış değişikliğine aktif olarak katılma) ve bakım (değişikliği 6 ay veya daha fazla süreyle sürdürme)

Değişim Süreçleri

Süreçler, bireylerin davranışı değiştirmek için kullandığı ortak faaliyetlerdir. Özellikle, bu faaliyetler bireylerin bir aşamadan diğerine geçmelerine yardımcı olmak veya geriye kaymalarını önlemek için kullanılır. Herhangi bir aşamadaki istemciler herhangi bir işlemden faydalanabilse de, davranış değişikliğinin gerçekleşmesi için bazı işlemlerin kullanılması gerektiği açıktır.

Kişisel Antrenörler Süreçleri Nasıl Uygulayabilir?

Bazı fitness uzmanları, belki de bilmeden, müşterileri ile birkaç işlemi kullansa da, çoğu her süreci uygulamak için çeşitli yollar bilmekten fayda sağlayacaktır. İşte kişisel antrenörlerin kullanabileceği 10 süreç ve bazı özel yollar:

1. Bilinçlendirme

Egzersiz, kondisyon ve sağlık hakkında bilgi veriniz (örneğin, egzersiz reçetesi veya egzersizin yararları hakkındaki broşürler). Uygunluk ilkeleri, egzersiz uyum stratejileri ve son araştırmalar hakkında periyodik hatırlatmalar / bildirimler verin. Bir metin veya kitabın makaleleri veya bölümleri gibi belirli okumalar önerin / sağlayın. Anlayışınızı kontrol etmek için müşterinize düzenli olarak çeşitli form koruma ilkeleri ve diğer ilgili bilgileri sorun. Müşterilerin motivasyonunu artırmak için, gelecek sunumları müşterilere bildirin veya dinamik konuşmacıların videolarını sağlayın.

2. Dramatik Yardım

Müşterileri hareketsizliğin olumsuz sağlık sonuçları (örneğin, yüksek stres seviyeleri, fazla kilolu olma ve kişisel görünümün kötü olması) üzerinde düşünmeye teşvik edin. Fiziksel hareketsizliğin etkilerini tartışan periyodik olarak gazete, dergi ve profesyonel dergi makaleleri sağlayın. Danışanın yaşamındaki stres seviyesini, fizyolojik etkilerini ve egzersizin semptomları nasıl etkilediğini tartışın.

3. Çevresel Yeniden Değerlendirme

Müşterilere fiziksel aktivitenin onları fiziksel ve sosyal olarak nasıl etkilediğini belirleme fırsatı verin. Alışılmış egzersizin fiziksel etkilerini periyodik olarak tartışın. Fiziksel olarak aktif olmanın başkalarının faaliyetlerini nasıl etkilediğini tartışın (ör. Ebeveynlerin çocuklarının aktivite düzeylerini nasıl etkilediği).

4. Kendini Yeniden Değerlendirme

Müşterilere fiziksel aktivitenin onları psikolojik olarak nasıl etkilediğini belirleme fırsatı verin. Egzersizin özgüven, özgüven ve duygusal durumu nasıl etkilediğine dair tartışmalar yapın. Müşterileri, egzersizin hayatlarını ve belki de çevrelerindeki kişileri nasıl değiştirdiğini tartışan girişlerle bir günlük tutmaya teşvik edin.

5. Sosyal Kurtuluş

Egzersiz seanslarınıza ek olarak müşterileri de aktif olmaya teşvik edin. Yerel  koşular, eğlenceli koşular veya diğer fitness zorlukları konusunda müşterileri bilgilendirin ve katılımı teşvik edin.Etkinliğin günlük rutinlere nasıl dahil edileceğini tartışın (örneğin, mümkünse işe yürüyerek veya asansör yerine merdivenle çıkarak).

6. Dengeleme

Hareketsiz faaliyetler için alternatif davranışlar kullanın. Bir çeşit fiziksel aktiviteyi, hepsi olmasa da çoğu güne dahil edin.TV izlerken veya bunun yerine egzersiz yapın.

7. İlişkilere Yardım

Müşterileri kişisel egzersiz seanslarının dışında egzersiz yapma çabalarında destek almaya teşvik edin.

Kişisel egzersiz seansları dışında müşterinin egzersiz programı hakkında sürekli geri bildirimde bulunun. Müşterileri kişisel bir eğitim oturumunda değilken bir egzersiz partneri bulmaya teşvik edin ve bir partnerle egzersiz yapmanın sayısız faydalarını tartışın.

8. Takviye Yönetimi

Makul bir ödül sistemi oluşturun.Alışılmış aktivitenin duygusal ve fiziksel faydalarını vurgulayın.Belirli hedeflere ulaşmak için uygun bir kendini ödüllendirme sistemi öğretin (örneğin, tatlıdan ziyade bir filme veya giysi hediyesi tercih edin).Bireysel hedeflere dayalı bir ödül sistemi geliştirin ve her ayın sonunda tüm müşterilerinizi katılımcı olarak içeren bir çizim yapın (örneğin, yerel bir spor malzemeleri mağazasından bir hediye sertifikası sağlayın).

9. Kendini Özgürleştirme

Müşterilere egzersiz alışkanlıklarına yardımcı olmak için çeşitli hedef belirleme teknikleri öğretin. Müşterinin çeşitli kısa ve uzun vadeli hedeflerini belirleme konusunda tartışın ve yardımcı olun.Müşterilere bir fitness günlüğü veya günlük girişleri aracılığıyla kısa ve uzun vadeli hedef belirleme teknikleri uygulamalarını sağlayın ve ilerlemeyi düzenli olarak tartışın.

10. Uyaran Kontrolü

Tüm istemcileri fiziksel olarak daha aktif olmaya ve kalmaya teşvik edecek anlamlı ve göze çarpan uyaranlar (ör. İlan tahtaları, reklamlar ve posterler) sağlayın. Bülten panolarını, posterleri ve reklamları kardiyo ve direnç eğitimi ekipmanlarının, soyunma odalarının ve grup aerobik odasının yakınına stratejik olarak yerleştirin.Müşterilere, evdeki stratejik yerlere uyaranlar yerleştirmelerini söyleyin.

Sonuç;

Her ne kadar yetişkinler süreçleri spesifik değişim aşamalarına göre kullanma eğiliminde olsalar da, zor yönergeler yoktur. Bununla birlikte, bazı müşterilerin bakım aşamasına yönlendirmek veya basitçe geriye doğru hareket etmelerini önlemek için değişiklik aşamalarının tanımlanması gerekebilir. Genel olarak ve belirlenmiş kurallar olmadığı göz önüne alındığında, eğitmen süreçleri iyice anlamalı ve bunları eğitim oturumlarına ve müşterilerinin günlük durumlarına uygulamalıdır. Davranış değişikliğinin zorluğu nedeniyle, egzersize uyumun artırılmasının etkili bir yolunun yetişkinlere çeşitli stratejilere mümkün olduğunca erken ve mümkün olduğunca sık kazandırılması olabilir.

Sitemizden En İyi Personal Trainerlara Hemen Ulaşabilir Sağlıklı Spor Yapmanın Keyfini Sürebilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir