Personal Trainer Nasıl Olunur?

Paylaş:

Son yıllarda çok sık seçilen ve popüler bir yapıya sahip olan mesleklerden biri olarak personal trainer yani kişisel antrenör, gerçekten spor ile ilgilenen herkesin ihtiyaç duyduğu bir uzmanlık alanı oluşturuyor. Bu uzmanlık alanında da birçok kişi yeni iş imkanları elde ederken, gerek eğitim programları gerek sektör değişimleri fırsatları ortaya çıkarıyor.

Kişisel Antrenörlük Nedir?

Kişisel antrenör veya bir diğer ismi ile spor eğitmeni, bir kişinin sağlık durumunu göz önünde bulundurarak, fiziksel yapısını da hesaba katarak, özel bir program hazırlayan ve daha verimli bir vücut elde etmesi için ya da çalıştığı spor branşında daha güvenli ve sağlıklı spor yapması için yol gösteren ve kontrol oluşturan kişidir. Kişisel antrenörler, insanların spor açısından daha bilgili ve hedeflerine daha güçlü bir şekilde ulaşabilmesi için belirli aşamalardan geçtikten sonra bu unvanını elde ederler.

Nasıl Spor Eğitmeni Olunur?

Spor ile yakından ilgilenen, spor yapan veya daha profesyonel şekilde spor eğitmeni olmak isteyen kişilerin belirli aşamalardan geçmesi sayesinde spor eğitmeni olma şansı bulunmaktadır. Bu açıdan profesyonel bir kişisel antrenör olabilmek için mutlak şekilde en az lise diploması sahibi olmak gerekmektedir. Çünkü bu konuda sertifikasyon sağlayan kurumların birçoğu kişilerden lise diploması talep ederek, sonrasında eğitimlere başlamaktadır.

Lise veya üniversite bazında eğitimini tamamlamış bir kişi, spor eğitmeni olmak için sertifikasyon kurumlarına başvurduğunda, bu kurumlarda kişilere CPR yani Kardiyo Pulmoner Resüsitasyon ve AED yani Otomatik Harici Defibrilatör olarak adlandırılan 2 adet farklı sertifika verilir. Çünkü bu iki sertifika, bir eğitmenin hizmet verdiği müşterinin spor sırasında yaşayabileceği tıbbi bir acil durumda ona yardım etmesini sağlar. Spor ile ilgilenen kişi kalp, sorunum ve tansiyon gibi sorunlar yaşayabileceği için profesyonel sağlık yardımı alınana kadar kişiye eğitmen yardım etmelidir.

Son aşamada ise kişisel antrenör artık kendi branşını da seçtikten sonra bu branş konusunda uzmanlık eğitimi vererek, kendisine sertifika sağlayabilecek bir kurum tercihi yapmalıdır. Örnek olarak pilates, kardiyo çalışmaları, fitness veya yoga gibi birçok farklı alanda uzmanlık için eğitim programlarına katıldığınızda, başarılı bir sınav sonucu ile sertifika almaya hak kazanılabilir. Bu sertifika için eğitim alma açısından katıldığınız kurumlarda da mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onay verilmiş kursları seçmeniz önemlidir. Çünkü bazı eğitim kurumlarının verdiği sertifika resmi olarak kabul görmeyebilir.

Spor Eğitmeni Nasıl Hizmet Verir?

Gereken tüm eğitimleri tamamlayarak kendi branşında uzmanlık sertifikası almış olan bir spor eğitmeni, ister bağımsız olarak ister spor kurumları bünyesinde hizmet verebilir. Bu hizmet spor yapmayı seven ve bunu bir meslek haline getirerek uzmanlığı ile insanlara yardım etmek ve gelir elde etmek isteyen herkes için uygundur. Genellikle bu meslekte yaşadığınız şehre, çalıştığınız kitleye ve tecrübenize bağlı olarak gelir oranınız da artış elde edilebilir.

personal Trainer Hizmeti İçin4 FİYAT TEKLİFİ AL personal Trainer Hizmeti VeriyorsanÜCRETSİZ ÜYE OL

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir