Petek ve Kalorifer Temizletmenin Hayatınıza 4 Büyük Katkısı

Paylaş:

Kış mevsimi yaklaşıp havalar hafifçe serinlemeye başladığında, petek, kalorifer ve kombi bakımlarının zamanı da yaklaşır. Petek ve kaloriferler sıcak su döngüsü ile beraber tüm evin ısıtılmasın sağlayan sitemlerin parçalarıdır. Bu elemanlarda zamanla çeşitli aşınmalar nedeniyle ortaya çıkan tıkanıklar sistemin düzgün çalışmasını güçleştirmekte para ve ısı kaybına neden olabilmektedir. Bu olayı önlemek maksadıyla petek ve kaloriferleri düzenli aralıklarla temizlenmesi büyük önem arz etmektedir.

Peteklerin temizlenmesi konusunda herhangi bir bilgiye sahip değilseniz konuda uzman bir firmadan destek almak,  güvenli bir şekilde tüm bakımları yatırmanız yardımcı olur. Kalorifer ve peteklerin sağlıklı çalışması ısıtma sisteminin diğer bakımları kadar önemli bir unsurdur. Isıtma sisteminin çalışma düzenini sağlıklı hale getiren kalorifer bakımı ve petek temizliği sizin için 4 büyük fayda sağlar. İşte petek ve kalorifer temizletmenin hayatınıza 4 büyük katkısı:

Petek ve Kalorifer Temizliği Yakıt Tasarrufu Sağlar

Petek temizletmenin faydaları arasında ilk basamakta yakıt tasarrufu sağlamak bulunur. Her ay ödediğiniz doğal gaz faturaların yüksekliğinden şikâyet ediyorsanız ve yaktığınız kadar ısınamadığınızı düşünüyorsanız petek temizliği yaptırmanız gerekiyor demektir. Tıkanmış durumdaki petekler evin her odasının aynı miktarda ısınmasını engeller ve kombinin aşırı çalışmasına rağmen beklenen ısıya ulaşılmamasına yol açar.

Petek Bakımları Isıtma Sisteminin Ömrünü Uzatır

Yakıttan tasarruf etmenin yanında kullanılan ısıtma sisteminin ömrünü uzatmak ve yüklü bakım onarım giderlerinde kurtulma noktasında da petek bakımının büyük rolü vardır. Peteklerde zamanla gelişen aşınmalar ısınmış suyla birleşerek sistem içerisinde de yıpranma meydana getirir. Bu yıpranmalar petek gözeneklerinde kalıcı tıkanmaya yol açabilmektedir. Peteklerin zamanla kullanılamaz hale gelmesinin en temel sebeplerinden biridir bu yıpranma kaynaklı tıkanmalar. Diğer yandan kombi veya diğer ısıtma mekanizmaları da basınç uyguladığında, petekte, kombide ve borularda patlamalar, kaçaklar ve arızalar meydana gelebilmektedir. Düzenli petek bakımı sistemin sağlıklı çalışmasını sağlayarak ömrünü uzatır.

Gürültülü Çalışmanın Önüne Geçer

Isıtma tesisatının bakımları tasarruf ve güvenlik sağladığı gibi farklı faydaları da beraberinde getirir. Bunlardan biri de gürültü kirliliğinin önüne geçmektedir. Düzenli bakım yapılmayan petek ve kalorifer sistemlerinde ve bunlara bağlı olarak kombilerde aşırı ve sürekli gürültülü çalışma sorunu ortaya çıkabilmektedir. Gerekli çevrimi sağlayamayan sistem daha fazla basınç uygulamak durumunda kalabilir bu da gürültüde artışa yol açar. Diğer yandan iyi çalışmayan petek sistemi ısı kabına yol açar ve gerekli ısıyı tamamlamak için kombinin sürekli çalışması gerekebilir ve buda gürültüye sebep olur. Uzman kişilerce yapılan bakımlar sayesinde aylarca rahatsız edici gürültülere maruz kalmak durumuna düşmezsiniz.

Isınmak İçin Saatlerce Beklemek Zorunda Kalmazsınız

Birkaç gün evden uzak kaldığınızda ya da işte olduğunuz sürede kombiyi kapatarak tasarruf etmek isteyebilirsiniz ya da elektrik arızaları nedeniyle kombiniz bir süre çalışmamış olabilir. Böyle durumlarda kombiyi tekrar çalıştırdığınızda evin hemen ısınmasını beklersiniz. Ancak petek temizliği yaptırmamışsanız evin ısınması birkaç saati alabilir. İşte bu gibi sorunlarla karşılamamak için bir çok kişi kombiyi kapatmayarak tasarruf imkânından mahrum kalırlar. Bu nedenle kombi verimliliğini artırmak, tasarruf sağlamak ve hızlı sıcaklık elde etmek için petek bakımı ve temizliği şarttır. Bunun için peteklerin kışa girmeden önce yılda bir kez iyi bir temizlik işleminden geçirilmesi, varsa arızalı noktaların tamir edilmesi gerekir. Ancak tüm bunların yanında işin uzman firma ve personelce gerçekleştirilmesi en önemli unsuru teşkil etmektedir.

Doğalgaz ve Kalorifer Sistemlerinin Kurulumu ve Bakımı

Genellikle kullanıcılar kombi temizliği ve tamirine verdikleri önemi petek ve tesisat aksamlarına göstermezler. Oysa bakımlarda gösterilen özeni tesisat kurulumunda da göstermek gerekir. Alanında uzman olmayan kişilerce yapılan kombi bakımları elektrik süpürgesi gibi basit yöntemler kullanılarak toz almanın ötesine de geçmemektedir. Her işim uzmanına yaptırılması gerektiği gibi tesisat kurulumu ve bakımlarının da işin ustalarına yaptırılması gerekir.

Kalorifer sistemlerinin kurulmasında dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Bunlara yeterince özen gösterilmezse yakıt ve ısı kaybı ortaya çıkar. Önemli konulardan birisi tesisatta kullanılan boruların yönünün doğru tespit edilmesidir. Mümkün olduğunca az dönüşe sahip ve kısa bir tesisat kurulumu yapılmalıdır. Bu sayede bahsedilen zararlardan korunmak mümkün hale gelir. Bunun için de uzman bir gözün evin yerleşimini kombi sisteminin kurulumuna göre ele alması ve projenin ana hatlarını belirlemesi şarttır.

Kombi tesisatız kurulurken göz ardı edilmemesi gereken unsurlardan biri de radyatörlerin kalitesidir. Peteklerin seçimi alanın genişliğine ve kullanım durumuna göre değişiklikler gösterir. Eğer alanda haddinden fazla petek kullanırsanız aşırı ısınma nedeniyle yakıt maliyetlerinde artış meydana gelir. Gereğinde küçük kullanılması durumunda da yeterli sıcaklık dağılımı sağlanamaz. Hani alanda ne büyüklükte bir petek kullanılacağına karar vermek de yine işinde iyi bir ustanın görevidir.

Kombinin bulunacağı yerin seçimi de uzmanlık isteyen püf noktalar arasında yer alır. Bu seçim sadece tasarruf etmek açısından önemli değildir, aynı zamanda can ve mal güvenliğinin sağlanması için de önemlidir. Yanlış yer seçimi kombinin iyi çalışmasını engelleyebileceği gibi atık gazlardan kaynaklanan zehirlenmelere de neden olabilir. Bu nedenle kombi tesisatının döşenmesi ve petek bakımlarının yaptırılmasında her zaman güvenilir kişi ve firmaları seçin. Bu noktada sitemizdeki tesisat ve temizlik ustalarından bilgi alabilir, iş kaliteleri kullanıcılar tarafından onaylanmış ustalarla çalışabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir