Profesyonel Pilates Eğitmenlerinden 5 Önemli Detay

Paylaş:

Günümüzün en çok rağbet gören egzersizlerinden biri olan Pilates, Pilates eğitmenleri tarafından verilmektedir. Öncelikle kendi başınıza yapmamanız gereken Pilates’in tekniğini iyi öğrenmeniz gereken bir egzersiz türüdür. Bu yüzden mutlaka eğitimli bir Pilates eğitmeni tercih etmelisiniz.

Pilates nedir?

Pilates, Joseph Pilates’in öncülüğünde, her fiziksel yetenek seviyesindeki insanlarda fiziksel zindeliği optimize etmek için tasarlanmış bir zihin-beden egzersiz sistemidir. Joseph Pilates (1880–1967), savaş esirlerinin güç ve hareketliliğe kavuşmasına yardımcı olmak için bir dizi alıştırma ve yenilikçi ekipman geliştirerek I. Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de iz bırakan bir Alman gurbetçiydi. Joseph Pilates New York’a göç ettiğinde, yerel profesyonel dans topluluğu, ‘Contrology’ adı verilen şartlandırma tekniğinin, uzun, hatta kas tonusunu korurken yaralanmayı önlemeye ve gücü geliştirmeye yardımcı olduğunu keşfetti.

Günümüzde 2 pilates çeşidi bulunmaktadır.

  • Matwork Pilates (Mat üzerinde yapılan Pilates)
  • Aletli Plates (Pilates için tasarlanmış aletler yardımı ile yapılan Pilates)

Pilates egzersizleri, her yaştan kadın ve erkeğe, sıkıntılı veya stresli eklemler yapmadan, optimum güç, esneklik, dayanıklılık ve duruş geliştirmelerine yardımcı olur. Kardiyovasküler egzersiz, atletik eğitim veya rehabilitasyon için mükemmel bir tamamlayıcı olan Pilates, vücudunuzu tonlandırmanıza, canlanmış hissetmenize ve kolayca hareket etmenize yardımcı olabilir.

Pilates eğitmeni olmak ne kadar sürüyor?

Yaklaşık 40–50 saatlik eğitimden sonra Pilates kalifikasyonu alabilmektedir. Bununla birlikte, Modern Pilates öğretmeni olarak tam olarak eğitilmiş ve sertifikalandırılmış olmak, bunu güvenle ve başarılı bir şekilde başarmak için genellikle 500 saatten fazla ders, ev çalışması, gözlem ve öğretim uygulamasını gerektirir.

Pilates’in 5 detayı nedir?

Çağdaş, anatomik temelli Pilates eğitiminin amacı, kas sağlamlığını esneklikle güvenli bir şekilde dengelemekle birlikte çekirdek stabiliteye odaklanarak optimal nöromüsküler performansı geliştirmektir. Mat veya özel ekipman üzerinde gerçekleştirilmiş olsun, modern egzersiz bilimi ve omurga rehabilitasyonu teorilerini içeren Pilates bu biyomekanik prensipleri içermelidir.

Pilates’te Nefes

Nefes almak, kanın etkili bir şekilde oksijenlenmesini sağlar, zihni her bir göreve odaklar ve özellikle boyun, omuzlar ve orta sırtta gereksiz gerginliği önlemeye yardımcı olur. Derin nefes vermek, vücudun derin destek kaslarını aktive etmeye de yardımcı olabilir.

Pelvik Yerleşim

Pelvis ve lomber omurganın tüm pozisyonlarda ve tüm hareketlerde statik ve dinamik olarak stabilizasyonunu vurgulamak önemlidir. En sık kullanılan iki pozisyon nötr ve baskıdır. Nötr bir pozisyonda, lomber omurganın doğal ön dışbükey eğrisi mevcuttur. Çoğu durumda, sırtüstü uzanırken ASIS ve simfizis pubisin oluşturduğu üçgen Mat ile paralel olmalıdır.

Göğüs Kafesi Yerleşimi

Karın duvarı alt kaburgalara yapışır. Karın kasları göğüs kafesini ve torasik omurgayı uygun şekilde tutmak için sıklıkla alınmalıdır. Göğüs kafesi genellikle sırtüstü pozisyonda kalkar veya torasik omurgayı uzatarak oturma pozisyonunda öne doğru sapar. Kolları solurken veya kaldırırken özellikle dikkat edin. Eğiklerin devreye girmesi her zaman doğru hizalamayı sağlayacaktır

Skapular Hareket ve Stabilizasyon

Göğüs kafesinde skapulaların stabilize edilmesi, her egzersizin başlaması sırasında karın kaslarının kasılması kadar önemlidir. Stabilite olmadığında, boyun ve omuz çevresindeki kasları fazla çalışma eğilimi vardır.

Baş ve Servikal Yerleşim

Servikal omurga, doğal eğrisini, nötr otururken kafatası doğrudan omuzların üzerinde dengeleyerek tutmalıdır. Bu pozisyon sırt üstü yatarken de korunmalıdır. Bir kifoz veya ileri kafa duruşu varsa, başın desteklenmesi ve servikal omurgada aşırı uzama ve gereksiz gerginliğin önlenmesi için başın altında pedler veya yastıklar gerekebilir.

Bu prensipleri tanıtarak ve güçlendirerek bedenin nasıl hareket ettiğine dair farkındalık geliştirilir. Bu zihin-beden farkındalığı, herhangi bir Pilates programında hassasiyet ve kontrole odaklanmayı sağlar.

Pilatesin saymakla bitmeyen birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları;

  • Çekirdek güç ve kararlılık sağlar.
  • Duruş ve hizalamayı geliştirir.
  • Esnekliği, dengeyi ve koordinasyonu artırır.
  • Kas dengesini ve gücünü artırır.
  • Kas dayanıklılığını ve tonunu arttırır.
  • Yaralanmaları önler ve vücut farkındalığını artırır.
  • Atletik performansı artırır.
  • Stresi ve sırt ağrısını hafifletir.

Uzmandeposu.com ile en iyi pilates uzmanlarına ulaşmak ister misiniz? Uzmandeposu.com ’u ziyaret edin, pilates eğitmenleri ile irtibata geçin tekliflerini alın ve değerlendirin. Son karar sizin…

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir