Psikologların Size Ne Türlü Faydaları Olabilir?

Paylaş:

Gündelik hayatın yoğun temposu ne yazık ki beraberinde birçok sıkıntıyı getirir. Stresli iş ortamları, eğitim konusundan yaşanan sorunlar ve aile içerisindeki tartışmalar kişilerin ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Anksiyete, depresyon ve beslenme bozuklukları da bunları ispatlar niteliktedir.

Peki bu sorunları çözmek için bir uzman bir psikolog yardımı almak işe yarar mı? Bunun cevabı sizin de söyleyeceğiniz gibi evet olacaktır. Nitekim psikologlar alanında uzman olan ve iyi eğitim almış kişilerdir. İnsanların sıkça yaşadıkları rahatsızlıklar, sorunlar ve ruhsal hastalıklarla ilgili bilgi sahibi olurlar. Biz de sizin için psikologların sizlere ne türlü fayda sağlayabileceğini bu içeriğimizde anlattık.

Onlar Birer Sır Küpüdür

Sanılanın aksine hassas sorunlarınızı başkaları ile paylaşmazlar. Psikologlar derin bir mesleki ahlaka sahiptir. Bu yüzden bu denli hassas bilgileriniz sadece onlarda saklı kalır.

Amaçları Sorunlarınızı Çözmenize Yardımcı Olmaktır

Bir diğer kanı ise psikologların hastaları ile ilgilenmediği ve sorun ne olursa olsun ilaç yazıp hastaları gönderdiği yönündedir. Öncelikle bilinmesi gereken şey psikologların ilaç yazma yetkilerinin olmadığıdır. Çünkü onlar, insan davranışları ve ruhsal hastalıklar konusunda uzmandırlar. Ayrıca temel amaçları sizin sorunlarınıza odaklanmak ve onları yenmenize yardımcı olmaktır. Örneğin özgüven kaybı, endişe ve gelecek kaygısı gibi sorunlarla mücadele ederler. Sizin de bildiğiniz gibi bu sorunlar ilaçla çözülebilecek türden değiller. Onun yerine bu soruna neden olan etkenler belirlenir ve o etkenler ortadan kaldırılarak hastanın daha sağlıklı bir ruh haline ulaşmasına yardımcı olunur.

Sorun Sizde Değil!

Ne yazık ki toplumsal olarak inanılmaz derecede kötümser bir hal aldık. Artık bu tür sorunlar yaşayan kişilere yeteri kadar eğitim almamış kişilerce kötü yakıştırmalar yapılmaktadır. Peki bir düşünün, sizce o sorunları yaşayan insanların şu an bulundukları konumda olmalarının nedeni tam olarak bu değil mi? Yani asıl hasta olan psikoloğa gitmek isteyenler mi yoksa gidiyor diye dalga geçen mi? O yüzden böyle eğitimsiz kişilere takılmayın. Ayrıca illa kapı kapı dolaşmanıza da gerek yoktur. Çeşitli platformlar aracılığı ile size en uygun olacak psikoloğu kolayca bulabilirsiniz.

Depresyon Yardımı

Depresyon, dünyadaki en yaygın ruh sağlığı koşullarından biridir. Bu, bir aksilik ya da sevilen birini kaybettikten sonra geçen bir yas döneminin üzüntüsünden daha fazlasıdır. Kişinin yaşam kalitesini engelleyen kronik sefalettir. Depresyon genellikle uyku sorunları, iştah değişiklikleri ve suçluluk ya da ilgisizlik duygularını içerir.

Tedavi, bu semptomları olan kişilere yardımcı olabilir. Depresyon için psikoterapi tedavisi güvene ve duygusal desteğe dayanır. Etkili bir psikolog, insanlara iyileşmeleri için rahat ve özel bir ortam sağlar. Birlikte, endişelerinin nedenlerini ve olası çözümlerini incelerler. Psikologlar, depresif bireylerin yeni düşünme ve tepki verme yolları oluşturmasına yardımcı olur. Terapi, insanların sevdiklerine ve en çok önemsedikleri faaliyetlere geri dönmesini sağlayabilir.

İşte profesyonellerin sıklıkla tedavi ettiği bazı depresyon türleri:

  • Majör Depresif Bozukluk, günlük yaşamı etkileyecek kadar şiddetli semptomlara sahiptir. En sık teşhis edilen depresyon şeklidir.
  • Mevsimsel Duygusal Bozukluk, yılın daha soğuk aylarında bireyleri etkiler.
  • Kalıcı depresif bozukluk olarak da adlandırılan distimi en az iki yıl sürer. Semptomları majör depresif bozukluğa göre daha hafiftir.

Anksiyete Sorunları

Anksiyete, Türkiye ’de görülen en yaygın akıl sağlığı durumudur. Nüfusumuzun kabaca % 18’ini etkilemektedir. Depresyon teşhisi konan bireylerin yaklaşık yarısı da bir tür anksiyete yaşıyor.

Anksiyete, tüm insanların yaşadığı ara sıra stresten farklıdır. Klinik anksiyete, devam eden, kronik bir semptomdur. Kaygılı insanlar çoğu zaman kendilerini gergin bulurlar. Korku için hiçbir kanıt olmasa bile kötü bir şey olmasını bekleyebilirler. Bu durum kolayca sosyal zorluklara neden olabilir. Anksiyetesi olan bazıları duyguları kontrol etmek için mücadele eder. Aşırı bilinçli veya çekingen olabilirler.

astrong>Psikologlar ve Psikoterapi, kaygılı kişilerin hayatlarında pusulalarını geri kazanmalarına yardımcı olabilir. Bir kişi, altta yatan nedenleri tanımlayarak duyguları için bağlam sağlayabilir. Korkuyla felç olmaktansa duygularını anlayabilir, kabul edebilir ve hedeflerine doğru gerçek bir ilerleme kaydedebilirler.

Gözlem / Zorunluluklarda Yardım

Takıntılar ısrarcı, istenmeyen düşüncelerdir. Genellikle takıntılar belirli bir konu veya hedefe odaklanır. Zorlantılar, bireylerin yapması gerektiğini düşündüğü mantıksız davranışlardır. İnsanlar genellikle takıntılarının neden olduğu stresi azaltmak için zorlama yaparlar.

Psikologlar, bu koşullara sahip kişilerin davranışlarını objektif olarak incelemelerine yardımcı olur. Bireyin olumsuz düşünce kalıplarını açığa çıkarırlar ve dürtülere üretken alternatifler sunarlar. Yardımla, bireyler sıkıntılarının döngüsünü kırabilirler.

İlişkilerde Yardım

Psikologlar, bireylerin ilişkilerini geliştirmelerine de yardımcı olabilir. Ruh sağlığı uzmanları, insanların birbirleriyle iletişim hatlarını açmalarına yardımcı olmaya odaklanır. İnsanlar bu tedaviyi ortaya çıkan ilişki sorunlarına bakış açısı kazanmak için kullanırlar. Ufukta bir sorun olduğunu bildiklerinde terapiyi önleyici olarak da kullanabilirler.

Yaygın olarak aranan ilişkiler için terapi türleri arasında:

  • Aile Terapisi hem çiftleri hem de çocukları kapsayabilir. Genel amacı, besleyici ilişkileri geliştirmektir.
  • Evlilik Danışmanlığı, iki partner arasındaki eş ilişkisine odaklanır. Amacı, çatışmayı çözmek ve bir çiftin bağını güçlendirmektir.

Destek Almak Mı İstiyorsunuz?

Psikoterapi, insanların çok çeşitli deneyimlerle baş etmelerine yardımcı olabilir. İster yaşam hedefleri belirlemek ister sağlıklı ilişkiler kurmak isteyin, herkes terapinin faydalarından yararlanabilir. Destek almak için zayıflatıcı bir krizde olmanıza gerek yok. İnsanlar zihinsel sağlıkları konusunda proaktif olurlarsa önleyebilirler.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir