Salon ve Koridor Tasarım Bütünlüğü Sağlayacak 4 İp Ucu

Paylaş:

Bilinenin aksine koridorlar evin işe yaramaz ve boş kalması gereken parçaları değillerdir. Koridorlar en sık kullandığımız alanlar arasında yer alır ve özel önem vermeyi hak ederler. Ayrıca odalar ve özellikle salonla bütünlüğün sağlanabilmesinde de önemli katkıları vardır. Koridorları sadece bir kapıyla diğer odalara bağlamaktan söze etmiyoruz. Renk, desen ve çeşitli geometrik objelerle sanki tek bir parçaymış gibi algılanmasını sağlayacak tasarımlardan söz ediyoruz. Bu yazımızda koridorlarınızda ve salonunuzda uygulayabileceğiniz bütünsel tasarımlara yönelik ipuçlarından bahsedeceğiz.

Salonunuzu Oluşturan Çizgileri Koridorlarınıza Uygulayın

Koridordan salona girdiğinizde bir bütünlük hissetmeniz için salonda kullanılan desen ve renklerin koridorlarda da kullanılması gerekir. Bazen renk seçimlerin farklılık sağlanıp sadece desenler ortak olabilir. Bu da bütünlüğün sağlanması adına etkili bir yöntemdir. Desenler için duvar kâğıtlarını veya halıları kullanmanız mümkündür. Yani benzer desene sahip duvar kâğıtlarını hem salon duvarında hem de koridorlarda kullanmanız gerekir. Halılar için de aynı şey geçerlidir, benzer desenlere sahip halılar kullanmak ya da aynı halının salon ve koridor için uygun olan boyutlarını kullanmak yeterli olacaktır.

Tonlamalarla Uyumlu Bir Geçiş Sağlayın

Bir rengin farklı tonlarını salon duvarlarında uygun bir yelpazede kullanıp, adeta renk paletinin devamıymış gibi koridora da aynı rengin farklı tonlarını uygulayabilirsiniz. Her ne kadar farklı tonları kullanmış olsanız bile aynı renkten kademeli bir geçişle salon ile koridorların bütünlüğünü sağlayabilirsiniz. Tek renk kullanma seçeneğini bir kenara koyabilecekseniz üç farklı renk türünü salonda ve koridorlarda aynı oranlarda uygulamak da bütünleştirici etki katar. Örneğin salonda ağırlıklı olarak yeşil renk seçip beyaz ve sarı ile çeşitli ufak dokunuşlar sağlayabilirsiniz, bu uygulamanın aynısını oranlara sadık kalmak şartıyla koridora aktarmanız halinde istediğiniz bütünlüğü elde edebilirsiniz.

Geometrik Parçalarla Koridor ve Salon Bütünlüğü Sağlayın

Salon ve koridorlar arasında tasarım bütünlüğü sağlamak sanıldığı kadar zor değildir. Evet, yapı ve işlev olarak birbirinden çok farklı alanlar olsalar da birbirlerini tamamlayabilecek ufak dokunuşlar yapmak mümkündür. Salonunuz farklı bir renkte, koridorunuz farklı ya da halılarınız birbirinden çok farklı ama bunlara rağmen bir bütünlük sağlamak istiyorsanız geometrik objelere ihtiyacınız olacak. Aynı şekle sahip aynaları hem salonda hem de koridorda kullanmanız bir bütünlük algısı sağlayacaktır. Diğer yandan çerçeveler de aynı işlevi görebilir. Salonda ve koridorlarda çerçeve organizasyonlarını benzer şekilde tasarlamak yine bütünlüğü yakalamak adına etkili bir yol olacaktır. Bu konuda sadece küçük objeleri kullanmakla sınırlı değilsiniz, tavan işlemelerinde benzer geometrik şekilleri kullanmak da mümkündür.

Salon ve Koridor Zeminlerini Birbirine Bağlayın

Duvarlar, tavan ve zemin bütünselliği sağlayabilecek en büyük parçalardır. Zemini oluşturan parke ve benzeri kaplamaların renk ve desen olarak birbirine bağlanması salon ve koridor arasındaki tasarım bütünlüğünü sağlamakta oldukça etkilidir. Koridorlar aynı zamanda ıslak zeminlere de bağlandığından genellikle salonlar aynı malzemelerin kullanılmasına imkân tanımaz. Ancak bu nokta gelişen seramik ve fayans teknikleri imdada yetişmektedir. Diğer yandan ıslak zeminlerde de kullanılabilen dayanıklı parke çeşitleri de üretilmektedir. İster her iki alan için de parke kullanın isterseniz de seramik seçeneklerinden yararlanın, bütünlüğü sağlamak adına artık daha çok imkâna sahipsiniz. Hatta farklı türdeki malzemelerden aynı desenlere ve yapıya sahip zemin döşemelerini elde etmek bile mümkündür. Yapmanız gereken tek şey hiçbir kesinti olmaksızın, benzer renk, benzer doku ve büyüklükteki zemin döşemelerini hem koridora hem de salona uygulamaktır.

Tasarımın Başarısı Tadilatın Kalitesine Bağlıdır

Bu bütünlük tekniklerini uygulamak için girişeceğiniz tadilatın kalitesi her şeyin üzerinde bir öneme sahiptir. Verilen bu ipuçları ancak uzman eller tarafından güzel bir şekilde evinize yansıtılabilir. Önerilerimiz içerisinde boya uygulamalarını gerektiren, tavan işçiliğini içeren ve zemin döşemelerine yönelik tadilatlar yer almaktadır. Bu tadilat işlemlerinin her birinde ayrıca uzmanlaşmak gerekir.

Her İşi Ustasına Teslim Etmek Gerekir

Ev sahiplerinin amatör olarak en sık kullandıkları tadilat şekli boya ve badana işleridir. Kolay görülen bu işlem aslında uzmanlık isteyen, adeta sanat olan bir iştir. Fırça izlerinin bırakılmaması, boyanın dengeli dağıtılması, parlama ve katman izlerinin belli olmaması için büyük bir maharete ve tecrübeye sahip olmak gerekir.

Diğer bir tadilat uygulaması da tavan işçiliğidir. Tavanlarda yapılan alçı işçiliği tasarım için önemli olduğu kadar güvenlik açısından da büyük önem taşır. Başarısız işçilik nedeniyle tavana uygulanan ağır alçı parçaları zamanla kopup aile bireylerini yaralama riski oluştururlar. Can güvenliğinize bir zarar gelmediğini farz edecek olsak bile bu tür hataların maliyetleri çok daha büyük olabilmektedir.

Zemin döşemelerindeki işçilik gerek su yalıtımı gerekse kullanışlılık açısından büyük öneme sahiptir. Zeminin iyi şekilde dengelenmesi, birleştirilen parçalar arasındaki boşlukların eşit şekilde dağıtılması ve en uygun malzemenin seçimi yine uzman bir gözün denetimini gerektiren önemli aşamalardır. Bu tür ilerin tamamında kaliteli ustalık aranmalıdır, aksi durumda tadilat giderlerinde ön görülmeyen artış yaşanacağı gibi memnun kalmadan kullanmak zorunda kalacağınız zemin kaplamalarına da sahip olabilirsiniz.

Tüm tadilat işlerinizde güvenilir ustalara kolayca ulaşabileceğiniz, değerlendirmelerini ve memnuniyet oranlarını görebileceğiniz aynı zamanda bilgi desteği alabileceğiniz sitemizden yararlanmanızı tavsiye ederiz. Böylece tadilat ihtiyaçlarınızı en güvenilir tadilat ve dekorasyon ustaları tarafından sunulan makul tekliflerle karşılamanız mümkün olacaktır.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir