Salonunuza Renk Katacak 10 Avize Tasarımı Önerisi

Paylaş:

İyi aydınlatılmış bir salon ideal olarak denge ve hoş bir atmosfer yaratmak için dört köşeyi de aydınlatan katmanlı bir aydınlatmaya sahip olmalıdır. Odayı farklı atmosferler ve amaçlar için aydınlatmak için ortam, aksan ve görev aydınlatması avizeler, duvar aplikleri, masa lambaları, zemin lambaları, gömme aydınlatma ve hatta yapay mum ışığı uygulamaları kullanılabilmektedir. Bu konuda işinize yarayabilecek salon aydınlatmanıza avizelerle ilham vermek için bazı parlak fikirleri derledik.

Modern Çizgilere Sahip Avizeler İmkânsız Değildir

Avizeler söz konusu olduğunda çoğu insanın aklına lüks kristal tasarımlar ve renkli parıltı gelmektedir. Fakat artık modern zamanda diğer tüm eşyalarda olduğu gibi avizeler de modern bir görünüm kazanmıştır. Modern ev dekorasyonlarında avize kullanmak yerleşmiş algı nedeniyle mümkün görünmemektedir. Ancak çağdaş ev dizaynını bütünleyebilecek modern çizgilerle donatılmış birçok avize türü vardır.

Amacınıza Uygun Avize Tasarımlarına Yönelin

Avizeler güzel görüntüleriyle dekorasyon severleri cezbeder. Ancak avize tasarımda sadece görünüş değil aynı zamanda kullanım amacı da önemlidir. Mutfak ve banyo gibi alanlarda amaç güçlü aydınlatma sağlamakken yatak odalarında çok daha loş bir ışık elde etmektir. Aydınlatma ve avize uzmanları bu alanlar için gerekli ışık miktarını belirlemek için çeşitli hesaplamalardan yararlanmaktadırlar. Bu nedenle avizenizi seçerken uzman desteği almanız önemlidir.

Geniş Salonlar İçin Birden Çok Avizeden Yararlanmalısınız

Gerek şık bir görüntü elde etmek gerekse iyi bir aydınlatma sağlamak için büyük alana sahip salonlarda ikiz avizeler ya da birbirini tamamlayan avize yanı sistemler kullanmak gerekir. Avizelerde kullanılacak aydınlatmaların renklerinin ve kelvin değerlerinin uyumlu olmaları çok önemlidir.

Yatak Odaları İçin Tasarlanmış Avizelere Göz Atın

Yatak odasında kullanılmak üzer seçilecek avizeler 3000K değerinde sarı ışık yayan türlerden seçilmelidir. Bu ışık oranı hem avizenin yapısından hem de içinde kullanılan ampulden doğrudan etkilenmektedir. Bu nedenle hangi oda için avize seçtiğinizi satış yetkililerine bildirmeniz gerekir.

Mutfak Avizelerinde Gösterişten Önce Aydınlatma Gücü Gelmeli

Işık kaynağına en çok ihtiyaç duyulan alanların başında mutfaklar gelmektedir. Bu nedenle şaşalı tasarımlarla aydınlatma gücü kırılan avizeler yerine eşit ve güçlü şekilde ışık yayan avizeler tercih etmekte fayda vardır.

Diğer yandan mutfakta çalışırken avizenizin genellikle arkada kalması nedeniyle gölge oluşmaktadır. Buda görüş yeteneğini kısıtlamaktadır. Bu nedenle ışığı iyi dağıtması amacıyla birden fazla ampul içeren avizeleri tercih etmek gerekir.

Alanı Daraltmayan Avize Tasarımlarına Yönelin

İhtişamlarıyla ünlenen avizeler bu algıyla bütünleşmesi yönünden hep büyük ölçeklerde tercih edilmektedir. Ancak tasarım açısından avizenin büyüklüğünü belirleyecek olan odanın genişliği ve tavan yüksekliğidir. Eğer normal standartlarda bir eve sahipseniz çok büyük avizeler hiçbir odanız için uygun olamayacaktır. Bu nedenle çok geniş olmayan ve yer ile arasında iki metreden fazla mesafe kalan avizeleri seçmek gerekir.

Avizeniz Evinizin Tasarımını Tamamlasın

Her ev modern bir şekilde tasarlanmaz. Kimi ev tarihi esintiler taşır, kimi sadeliği öne çıkarır kimi ise göz alıcı bir ihtişamla donatılır. İşte avize seçiminde önemli rol oynayan faktörlerin başında da genel ev tasarımına uygunluk gelir. Hiçbir zaman avizelerinizi sadece hoşunuza gittiği için almamalısınız. Genel tasarımın için uyum yakalayamayan hiçbir şey olduğu kadar güzel görünmez.

Seçtiğiniz Avize Tasarımının Ağırlığına Dikkat Edin

Tavan yapısı kullanılacak avizenin tasarıma etki eden maddelerden biridir. Eğer güçlü bir yapıda tavanlarınız varsa bu kısıtlama sizin için geçerli olmayabilir. Ancak tavan yapısına güvenmiyorsanız hafif tasarımlara yönelmek konusunda kendinizi sınırlandırmanız gerekecektir.

Avizelerle Evinizde Bütünlüğü Sağlamak İsteyebilirsiniz

Günümüzde sipariş üzerine özel tasarım avizelerin üretilmesi mümkündür. Bunun için bir iç mimar ile anlaşarak genel ev dekorasyonunuza uygun biçimde her odada aynı tarzda avizeler tasarlanmasını sağlayabil irsiniz. Bu sayede evinizin tamamında göze hoş gelen bir bütünlük yakalayabilirsiniz.

Bilinenin Dışına Çıkmayı Düşünebilirsiniz

Son yıllarda avize tasarımlarında oldukça sıra dışı tasarımlar göze çarpmaktadır. Kimi tasarımlarda ahşaptan yararlanılırken kimilerinde demir su boruları kullanılmaktadır. İlk bakışta avize olduğundan şüphe edeceğiniz bu tasarımlar evinize eğlenceli bir hava katmak için düşünülebilecek avizeler arasında yer alır.

Elektrik Sistemlerinde Ustalığı Göz Ardı Etmeyin

Avizeler gibi tüm aydınlatma sistemlerinin verimli çalışabilmesi ve risk oluşturmaması adına elektrik tesisatı ustalığı çok önemlidir. Birçok ev kazasının temel sebepleri arasında hatalı elektrik hatları yer almaktadır. Ev güvenliği söz konusu olduğunda elektrik sistemlerinin düzenli olarak kontrol edilmesi, tespit edilen arızaların uzman elektrik ustalarınca ivedi bir şekilde tamir edilmesi gerekir. Kazaların diğer bir sebebi ise ev sahiplerinin arızaları kendi imkânlarınca çözme yoluna gitmesinden kaynaklanmaktadır. Ancak amatör olarak tamir ve tadilat işlemlerinin yapılması bu hatlara zarar verilmesine yol açabileceğinden kesinlikle yetkili bir firma ya da sertifikalı bir elektrik uzmanı tercih edilmelidir.

Her ev sahibinin elinde elektrik hatlarının geçtiği yerleri gösteren projeler bulunmak zorundadır. Bu projeler ev tadilatlarında büyük kolaylık sağlar, olası arıza ve can kayıplarının yaşanmasının önüne geçer. Eğer elinizde böyle bir proje yoksa bir elektrik ustasından destek alarak hatların geçtiği yerlerin tespitini sağlayabilirsiniz.

Tüm elektrik tesisatı tamiratları ve bağlantıları konusundaki ihtiyaçlarınızı karşılamak için uzman kişilere ihtiyaç duyuyorsanız sitemizden yararlanabilirsiniz. Her türlü elektrik sistemleri üzerinde tecrübelerini kanıtlamış olan ve müşterilerin memnuniyetini kazanan elektrikçilerden teklif alarak hızlı ve güvenli bir şekilde ihtiyacınızı karşılamanız mümkündür.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir