Seramik Fayans Döşenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaş:

Evinize seramik fayans döşetmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Kullanacağınız fayansların kalitesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Uzun süreli kullanabileceğiniz, son kalite ürünler tercih etmek ileride oluşacak hasarları önleyerek size maddi açıdan yarar sağlar. Seramik ve fayans yapıştırıcıları ile derz dolgu malzemeleri diğer ihtiyacınız olan malzemelerdir. Bunlarda da en kalitelilerini seçmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde döşenen seramikler zamanla düşebilir veya derzler açılabilir.

Seramik fayans döşemek zor bir iştir. Bu yüzden işi bilen ustalara evinizi veya iş yerinizi teslim etmelisiniz. Güvenebileceğiniz, işinin uzmanı, deneyimli seramik fayans ustaları sistemimizde mevcuttur. Ustalar hakkında yapılan yorumları okuyabilir ve bütçenize uygun olanı bulmak için karşılaştırma yapabilirsiniz.

Seramik Fayans Döşemek Kaç Gün Sürer?

Evinizde veya iş yerinizde tadilat yaptırmak zorlu bir süreçtir. Bu yüzden herşey gözünüzde büyür ve sürekli ertelersiniz. Günler süren tadilat işleri can sıkıcı ve yorucu olabilir. Ve evinizi emanet edebileceğiniz güvenilir, işinde uzman ustalar bulmak zordur. Bu yüzden başka insanların yorumlarını görmek size fazlasıyla yarar sağlar.

Deneyimli bir usta bulduktan sonra yapılacak işle ilgili görüşebilir ve kaç gün süreceği hakkında bilgi alabilirsiniz. İşin kaç gün süreceği tamamen mekanın büyüklüğüne bağlıdır. Küçük bir banyonuz varsa burada döşeme yapmak uzun sürmez. Ancak banyoda fayans döşeme yaptırmadan önce su kaçağı var mı diye kontrol ettirmelisiniz. Bunun için bir su tesisatçısı bularak kaçak olup olmadığına emin olmalısınız. Su kaçağının olması fayanslarınızın kısa sürede deforme olmasına neden olabilir. Seramik fayans döşeme için bütün malzemeler hazır olduktan sonra usta birkaç gün içerisinde işi tamamlayabilir. Tarihleri kendiniz belirleyip ustadan randevu alabilirsiniz.

Seramik Fayans Döşemenin Püf Noktaları

Seramik fayans veya seramik karo da denilen seramikleri döşemek zor olabilir. Başarılı döşeme işleri, iyi planlama ve metodik yaklaşımın doğrudan bir sonucudur. Başlamadan önce doğru miktarda hazırlık çalışması yapmak için zaman ayırın.

ADIM 1: Değerlendirme

Döşemeyi üzerine kurmayı planladığınız yüzeyi inceleyerek başlayın. Alt tabaka veya üstüne hangi döşemenin yerleştirildiği döşemenin kendisi kadar önemlidir. Esnek bir zemin veya düz olmayan bir duvar, fayansların kırılmasına ve harç dökülmesine neden olabilir. Alçıpanın değil, suya dayanıklı destek levhası, ıslanma ihtimali olan karoların altında kullanılmalıdır (örneğin duş duvarları ve banyo zeminleri). Destek tahtası, kontrplak veya beton olsun, alt tabakanın sağlam, temiz ve boyutsal olarak sabit olması gerekir. Profesyonellerin dediği gibi yüzeylerin düz veya dik ve düz olması gerekir – bu, tümsek olmaması anlamına gelir. Döşenecek duvar veya döşemelerden duvar kağıdı, gevşek sıva, dökülen boya, zstrong>soyulan fayans veya sağlam olmayan levha döşeme kaldırılmalıdır.

ADIM 2: Ölçün

Duvarlar – Bir duvarı döşerken, düz olan bir üst çizgi oluşturmak isteyeceksiniz. Çok az duvar gerçekten şaküldür, bu nedenle üst çizgiyi işaretlemek için bir seviye kullanın. Zemine aynı hizada gelmek için çok ince karoları kesmenize (veya neredeyse dolu karolardan çok ince parçaları kesmenize) gerek kalmayacak şekilde yüksekliğini belirleyin. Duvarlarınıza bir üst çizgi geçirin ve ardından bir orta çizgi de geçirin. Döşemeye başlamadan önce yapmayı planladığınız tüm duvarları yerleştirdiğinizden emin olun.

Zeminler – Bitmiş seramik karo yüzeyinizin simetrik görünmesini sağlamak için (öyle olmasa bile), önce yüzeyin merkezini bulmanız gerekir. Ardından yanlardan ölçün. Küçük bir alanı döşüyorsanız, bir kenarda geniş ve diğerinde dar olan karoların tüm işi dengesiz hale getireceği bu adıma özellikle dikkat edin.

Daha eski bir evde zeminin kare olmadığını fark edebilirsiniz, bu da işi daha karmaşık hale getirir. En belirgin duvarı temel olarak kullanın, böylece odaya giren kişiler o duvara paralel karo çizgilerini göreceklerdir; işin daha düzgün görünecek.

Çalışacağınız merkezi ve taban çizgisini belirledikten sonra, bir çift dikey tebeşir çizgisi çekin. Bunlar odayı kabaca eşit kadranlara böler. Dört bölümün her birinde merkez noktadan dışarı doğru çalışmak isteyeceksiniz.

ADIM 3: Fayansları yerleştirin

Merkez noktasını bulduktan ve zemin kurulumları için odanın karesini oluşturduktan sonra (veya duvarlar için üst çizgi seviyesini belirledikten) sonra, nasıl görüneceklerini görmek için karoları döşeyin. Yapıştırıcıyı veya harcı karıştırmadan önce ızgaranın her çeyreğinde kurulayın.

Karolar arasındaki boşluk düzgün olmalıdır. Döşemeleriniz ağ tabakalar üzerinde görünmüyorsa ara parçaları kullanın. Karo ne kadar büyükse, aralarındaki boşluk o kadar büyük olmalıdır. Bazı kendi işini yapanlar, harç hatlarını azaltmak için karoları birbirine çok yaklaştırma hatasını yapar. Yeterli yüzey alanı olmadan, harç iyi yapışmaz ve zamanından önce bozulabilir ve sızıntılara ve su hasarına yer bırakır. Yapıştırıcının tamamen kürleşmesine izin vermek de çok önemlidir.

Asıl döşeme söz konusu olduğunda, bir kadranın dış kenarı boyunca, ardından üst veya alt, her seferinde bir sıra veya yol boyunca çalışın. İlerledikçe doldurun. Yapıştırmadan önce en az iki kez bantla ve ikinci kez karoyu kuru sererek iki kez kontrol edin.

ADIM 4: Karonun kesilmesi

Karo kesmenin ilk adımı, kesmek istediğiniz karonun boyutunu ölçmek ve boyutları keçeli kalem ile karonun sırlı yüzeyine aktarmaktır. Döşemeyi, kesicinin merkez çizgisini döşemenin kesileceği eksenle hizalayarak fayans kesici üzerine yerleştirin. Kare şeklinde tutmak için, döşemenin üst kısmı, kesicinin tepesindeki çitle aynı hizada tutulmalıdır. Daha sonra, kesme çarkının takılı olduğu kolu kullanarak, kesiciyi karo yüzeyine doğru sıkı ve eşit bir basınç uygulayarak çekin. Kesici ile sadece bir geçiş yapın. Son olarak, döşemeyi yapıştırın.

Farklı çıtçıtlı kesiciler, farklı karo yapıştırma yöntemlerine sahiptir. Bazılarının kolun arkasında, ucunda kesici tekerlek bulunan bir topuk vardır; diğerleri ile bunun tersi doğrudur.

Kesicinizin tasarımı ne olursa olsun, skor çizgisine baskı uygulamak için yüzeyi kullanın. Kesicinin tabanına yerleştirilmiş bir boncukla birlikte, basınç döşemenin yarıya inmesine neden olur.

ADIM 5: Fayans Yapıştırma

Fayans kullanıyorsanız, nemin belli olduğu bir ortamda olma ihtimali vardır – mutfak, banyo, giriş vb. Su geçirmez bir yapıştırıcı kullandığınızdan emin olun. Önceden karıştırılmış bir yapıştırıcı veya harç kullanabilirsiniz, ancak ikincisini seçerseniz, ince bir çeşit olduğundan emin olun. (Kalın yataklı harçlar, karoların düz durması için düzleştirme konusunda biraz pratik ve beceri gerektirir ve su geçirmez bir yüzey için ek harç gerekli değildir.)

En İyi Seramik Fayans Ustasını Nasıl Bulabilirim?

Seramik fayans döşetmek zor ve zahmetli bir iştir. Döşenecek yerdeki seramikler uygulandıktan sonra derz dolgusu için bir gün beklemek gerekebilir. Bundan sonrada seramiklerin üstüne basmak şekillerini bozabileceğinden beklemek gerekmektedir. Bütün bunlar yüzünden seramik fayans döşetmek karar verilmesi zor bir işlemdir.

İşin düzgün yapılması hem uzun süreli kullanım hemde estetik görünüm için çok önemlidir. Bu yüzden deneyimli bir usta bulmak gerekmektedir. Uzman Deposu ‘nda en güvenilir seramik fayans ustalarını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir