Seramik Seçiminde İşinize Yarayacak 8 İpucu

Paylaş:

Seramik döşeme söz konusu olduğunda, seçim yapabileceğiniz malzeme, renk, doku ve tasarım sıkıntısı yoktur. Gelişen teknolojinin etkisiyle çok çeşitli tarz, model ve kalitelerde hemen hemen her alanda kullanılabilen seramik türleri ortaya çıkmıştır. Ancak, her seramik her alan için uygun değildir. İşte size en uygun seramiği seçmek için 8 ipucu:

1. Seramiğin Sertliği Önemlidir

Farklı yer seramiklerine göz atarken, dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biri sertliktir. Bu sertlik oranın malzemenin aşınma ve çizilmelere dayanma yeteneğini ölçer. Derecelendirmeler çeşitli uzman kuruluşlarca belirlenir ve titiz laboratuvar testlerine dayanır. Bu ölçeği, odanızın işlevine en uygun ürünü seçmek için kullanabilirsiniz. Uluslararası alanda seramik sertliği 5 sınıftan oluşur:

Sınıf I: Ayak basılmayacak, üzerine ağır yük yüklenmeyecek cinste seramiklerdir. Sadece duvara uygulama için uygundur.

Sınıf II: Hafif yüklere uygundur ve iç cephe uygulamalarında kullanılır. Ayakkabı ve benzeri aşındırıcıların kullanılmadığı banyolar ve yatak odaları gibi alanlarda kullanılabilir.

Sınıf III: Hafif ve orta yoğunlukta ağırlığı taşıyabilmenin yanı sıra tezgâhlar ve duvarlar için uygundur. Normal yaya trafiği ve az miktarda çizik kir bulunan alanlar için uygundur. Mutfak ve koridorlar gibi yaya trafiğinin yoğun olduğu diğer alanlar hariç, evin tüm odalarında kullanılabilir.

Sınıf IV: Orta ve yoğun ağırlık için aşınmaya dayanır. Mutfak, salon, koridorlar da dâhil olmak üzere evin tüm alanlarına monte edilebilir. Bunlar güzelliği ve işlevi mükemmel bir şekilde birleştirdikleri için kullanılacak en iyi yer seramikleridir.

Sınıf V: Ağırdan ekstra ağır kuvvetlere ve çizilmeye karşı dayanıklıdır. Evin herhangi bir odasında ve ticari alanlarda iyi şekilde kullanılır.

2. Seramiğin Gözenek Yapısına Dikkat Edin

Kaçırılmaması gereken bir diğer kritik özellik seramiğin gözenek yapısıdır. Seramiği banyo, mutfak, çamaşır odası gibi neme eğilimli bir alana kuruyorsanız, bu derecelendirmeye çok dikkat edin. Seramiğin gözenek oranı ne kadar azsa ıslak zeminlerde kullanıma o kadar uygundur. Gözenekleri fazla olan seramikler genellikle kuru alanlarda duvar kaplamaları için tercih edilir.

3. Seramik Mi Porselen Mi?

Mukavemet, nem direnci ve çok yönlü tasarıma sahip bir malzeme arıyorsanız, porselen en iyi seçimdir. Seramikten daha dayanıklıdır ve çok çeşitli stiller, renkler ve dokularda bulunabilir. Ancak bazı seramik türleri kullanım amacı ve maliyeti göz önüne alındığında daha uygun hale gelebilir. Burada önemli olan kullanılacak alanın seramiğe mi yoksa porselene mi uygun olduğuna karar vermektir.

4. Kayma Direncini Kontrol Edin

Çoğu seramik ürün kaygan olma eğilimindedir ve denkleme su girerse kayganlık daha da artar. Evde çocuklarınız ve yaşlılarınız varsa, kaymaya karşı dayanıklı seramik döşemek çok önemlidir. Banyo, özellikle duş alanı düşme kazalarının meydana gelebileceği en iyi yerdir, bu nedenle ıslak zeminlerde güçlü kayma direnci olan seramikler şiddetle tavsiye edilir.

5. Gerçek Ahşap Yerine Seramik Ahşap Karo Seçin

Sert ağaç görünümünü seviyorsanız ancak bakımla uğraşmak istemiyorsanız, ahşap seramik karo kullanmayı düşünün. Son derece güçlü, çizilmeye ve neme karşı dayanıklıdır. Hepsinden önemlisi, farklı üst düzey markalar, egzotik ağaç tiplerine varana kadar neredeyse tüm ahşap türlerini ustaca seramiğe aktarırlar. Bunlar, özellikle daha geleneksel veya rustik alanlarda bir mutfak zemini olarak çarpıcı görünecektir. Ayrıca, gerçek bir parkenin tavsiye edilmeyeceği bir banyo veya duş zemini için de ahşam görünümlü seramikler idealdir. Karoların ahşap sıcaklığını vermeyeceğinden endişe ediyorsanız, altına yerden ısıtma sistemi de ekleyebilirsiniz.

6. Pahalı Özel Taş Kaplamalara İyi Bir Alternatiftir

Özellikle dış cephe kaplamalarında gerçek taş görünümlü seramikler kullanmak oldukça avantajlıdır. Maliyeti daha düşün oranlara gelirken işçilik süreside kısalır. Bu nedenle eğer dış cephe kaplamayı düşünüyorsanız gerçekçi taşlar şeklinde üretilmiş olan seramik ürünleri tercih etmeniz siz birçok avantaj sağlayacaktır.

7. Hafif Yer Seramikleri ile Daha Büyük Bir Görünüş Elde Edin

Küçük ve çok fazla doğal ışığa sahip olmayan bir odanız varsa, açık renkli seramikleri zemine kurarak odanın daha ferah ve geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Beyaz, kum, bej, krem, vb. renkler bu tür seramikler için iyi seçimlerdir. Ayrıca büyük seramik karolar küçük bir odayı daha büyük gösterir. Aynı malzemeyi duvarlara bile monte edebilirsiniz, bu da genişletilmiş alan yanılsamasını daha da artıracaktır. Etkisini arttırmak ve kesintisiz bir akış yüzeyi oluşturmak için uygun bir derz rengi kullanın. Bu özellikle küçük banyolarda tercih edilir.

8. Seramik ile Modern Estetik Ve Özel Tasarımlar Yaratın

Dileğinize göre sipariş oluşturarak özel üretimler de yaptırabilirsiniz. Bu sayede hayalinizdeki modern ev tasarımı için uygun olan en iyi seramiklere sahip olabilirsiniz. Ancak bu imkân her seramik firması tarafından sunulmaz ve maliyeti de çok daha fazladır. Bunun yerine geniş bir seramik çeşitliliğine sahip markaların modern tasarımlarını da kullanabilirsiniz. Bu sayede mermer, fayans ve parke gibi döşeme malzemelerinin yerine benzer şekilde tasarlanmış seramik ürünleri kullanabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir