Sistemli Ev Temizliği Size Ne Kazandırır?

Paylaş:

Ev temizliği insanoğlunun ev yaşamına geçtiği günden beri hayatımızda yer alıyor. Düzenlemek ve ortamı yaşanabilir hale getirmek için yapılan tüm işlemlere temizlik derken, temizlik işinin ev içerisinde nasıl ve nereden başlanması gerektiğine dair her şey tartışma konusudur. Ancak her şeyde olduğu gibi temizliğinde bir sistemi var.

Bir Sistemi Var

Temizlik uzmanları, temizlik sürenizi yarıya indirmenin bir sistemle başladığını söylüyor. Bu, evin her seferinde aynı sırayla temizlenmesi anlamına gelir: Bir seferde bir oda çalışmak, bir odada aynı noktada başlamak ve bitirmek, böylece ileri geri koşarak zaman kaybetmemek önemlidir.

Her temizlediğinizde aynı şeyi yapıyor olmak işi rutinleştirmektir. Rutin yöntem ve bu doğal olarak daha iyi bir yol olarak ev hanımları tarafından benimsenmiştir. Çünkü rutin sistemde hız acele etmek yerine yöntemi takip etmek önem taşır.

Yukarıdan Aşağıya, Soldan Sağa Temizle

Örneğin bir sehpayı silerek bir odaya başlamayın, odanın içerisinde yüksekte olan duvara monte bir klima ya da tavan vantilatörü gibi aksesuarlarınız varsa oradan başlayarak tozların yukarıdan aşağıya inmesini sağlayın. Aynı şekilde, soldan sağa temizlik, bir yerden bir yere sistemli olarak temizlik yapmanızı sağlar. Çoğu insan bir şey görür ve temizler, sonra bakar ve başka bir şey görür ve temizler ve az önce temizlediğiniz şey üzerine kir düşer. Yukarıdan aşağıya ve soldan sağa çalışıyorsanız, az önce temizlediğiniz alanları temizlemek yerine bir kez çalışırsınız.

Profesyonelce Cam Silmek

Camlarınızda kağıt havlularla istediğiniz parlaklığı elde edemiyor musunuz? O zaman 3 litre suya 3-4 damla bulaşık deterjanı koyun ve bu suyla camlarınızı cömertçe silin. Ardından cam sileceği ile yukarıdan aşağıya doğru camı sileceğini kullanın. Cam sileceğini her aşağıya indirdiğinizde silmeyi unutmayın. Silecek kullanmak istemiyorsanız, mikrofiber bir bez ile camları kurulamak iyi bir seçimdir. Bezle silerken, yatay konturlar kullanın ve yukarıdan aşağıya doğru hareket edin.

Uygun Aletleri Hazırda Tutun

İhtiyacınız olan tüm aletlere ve temizlik ürünlerine sahip olmak, lavabonun altındaki dolaba ileri geri yürümek için zaman kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir. Bir önlük, hatta bir marangoz alet kemeri takmanız cepleri doldurmanızı temizlikte zaman kaybetmenizi önler. Temizleyicileri taşıması kolay küçük sprey şişelerine dökün. Organize kalmak ve zamandan kazanmak için sarf malzemelerinizi bir kutuya veya bir kovaya da yerleştirebilirsiniz.

Proaktif Olun

Evi temiz tutmanın en iyi yolu, bazı sorunları başlamadan önce durdurmaktır. Örneğin, banyoda kir ve pislik birikmesini önlemek için bir duş temizleyicisi kullanmak önleyici bir harekettir. Her duş aldığınızda, üzerine püskürtün, durulayın ve uzaklaşın. Silmenize gerek yoktur. Ancak her zaman temiz kalmasını sağlarsınız.

Etrafı Tozutmadan Toz Almak

Toz fırçaları panjurları, resimleri, köşeleri ve diğer alanları temizlemek için harika çalışır. Toz bezi rutin toz alma için iyi çalışır, ancak ağır birikim için, bir bezi vakumlamanız veya bir bez kullanmanız, daha sonra tozunu iki haftada bir kullanmanız gerekir.

Donmuş Mutfak Yağları

Yağ kaçınılmaz olarak mutfak dolaplarında, özellikle fırının üstünde veya yanında bulunur. Donmuş yağı silmek için portakal yağı içeren bir temizleyici satın alabilir veya standart bir yağ sökücü kullanabilirsiniz. Deterjan, bulaşıklarda olduğu gibi dolaplardaki yağı da çıkaracaktır.

Bir çorba kaşığı sıvı deterjanı 3 litre ılık suyla karıştırın. Yüzeye zarar vermeyeceğinden veya rengini bozmadığından emin olmak için çözeltiyi temiz bir sünger veya bezle silerek göze çarpmayan bir alanda test edin. Sonra farklı bir sünger ve temiz, ılık su ile durulayın. Deterjanla çıkmayacak sert lekeler veya birikmeler için kabartma tozu suyla karıştırın ve sorunlu bölgeyi bir bezle hafifçe ovalayın.

Limon Temizleyici

Teraslar, verandalar, balkonlardaki pas lekeleri gözeneklidir, ancak bunları çıkarmak için aside ihtiyacınız yoktur. Bunun yerine bir limon kullanın. Limon suyundaki asit pası çözer. Limonu ikiye bölün, suyu lekeye sıkın ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Betonda haftalar, aylar veya daha uzun süre kalan lekeler için sert bir kıl fırça ile ovun. Sonra limon suyunu durulayın ve temiz suyla yıkayın.

Küflü Banyo Ortamları

Küf, banyodan sonra duvarlarda su kaldığından iyi havalandırılmayan banyolara musallat olur. Küf ve küf ile savaşmak için sprey şişesinde hidrojen peroksit kullanın, püskürtün, 3 ila 5 dakika bekletin ve küfün oluşumunu önleyin. Küfün geri gelmesini önlemek için duş alırken bir fan kullanın. İşiniz bittiğinde, fayans duvarlarından ve duş kapısından suyu silecek birkaç dakika ayırın.

Armatürlerdeki Lekeler

Sert sudaki mineral birikintileri sıhhi tesisat armatürlerinizin görüntüsünü etkiliyorsa, kıl fırçalar veya pedlerle temizlemeyin. Musluğu çizebilirler. Bunun yerine beyaz sirke kullanın. Birazını temiz bir beze dökün ve muslukları silin.

Paslanmaz Çelikler Parlasın

Parmak izleri, lekeler ve filigranlar paslanmaz çelik lavabo ve yüzeylerin düşmanlarıdır. Bir bezin üzerine biraz mineral yağ dökün ve haftada bir kez silin. Mineral yağ ayrıca diş macununun ve diğer eşyaların lavaboya yapışmasını önlemeye yardımcı olarak temizlemeyi kolaylaştırır.

Mikrodalga Fırın Temizliği

Mikrodalganızın içi muhtemelen bir savaş bölgesine benziyor ve pişmiş yiyecekler, özellikle günlerce veya daha uzun süre oturmuşsa, çıkarılması zor olabilir. Aslında mikrodalganız temizliği konusunda size yardım etmeye isteklidir. Su dolu bir kahve fincanını mikrodalgada ısıtın bu mikrodalga fırının içini nemlendirecektir. Bu nemle birlikte, nemli başka bir bezle mikrodalga fırınınızı kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Hızla Temizle

Temizlik zamanınızı gerçekten azaltmak istiyorsanız, o zaman daha sık temizlemeniz gerekiyor. Evinizi derinlemesine temizledikten sonra, her birkaç haftada bir kez temizliği programınıza almanız işlerinizi kısaltacaktır. Bakım temizliği adı verilen sisteme geçmiş olarak daha az yorulursunuz. 

Uzmandeposu.com sitesinden Temizlik Kategorilerimize Hemen Ulaşıp Fiyat Teklifleri Alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir