Sistre Cila Nedir, Nasıl Uygulanır?

Paylaş:

Yapı dekorasyonları içerisinde ahşabın bulunduğu her noktada sistre cila standart olarak uygulanması gereken dekoratif işlemlerden birisidir. Çünkü ahşap zeminlerde yenileme ve dekorasyon çalışması gerçekleştirirken, güçlendirici ve canlandırıcı bir işlem olarak sistre tercih edilir. Bu nedenle öncelikle bu konunun tanımının ve uygulamanın yapılma sisteminin net bir şekilde anlaşılması gerekir.

Sistre Cila Nedir?

Bu işlem aslında genel bir tanım olmak ile birlikte belirli çeşitleri bulunan yani parke üzerinde yapılan, tozsuz şekilde uygulanan, ahşap parkelerde yapılan, deck döşemelerde veya spor salonu gibi alanlarda uygulanan çeşitleri bulunmaktadır. Tüm bu çeşitler içerisinde de yapılan işlem uygulama alanının çeşidine bağlı olarak ağaç kaynaklı zeminin ilk gün olduğu kadar parlak ve pürüzsüz bir yapıya tekrar kavuşturulması işlemidir.

Sistre Cila Nasıl Yapılır?

Parke, ahşap, lamine veya masif parke gibi yüzeylerde solmuş ve hasar görmüş zemini tekrar parlak ve yeni bir hale getirmek açısından yapılan bu işlemde belirli bir çalışma sistemi bulunmaktadır. Örnek olarak bu çalışma sisteminde profesyonel ekipler, profesyonel ekipmanlar ile hizmet verir. Çünkü kullanılan her malzemenin doğru ölçüde ve doğru şekilde kullanılması ile istenilen sonuç elde edilebilir.

Sistre işleminin yapılabilmesi için herhangi bir zeminde öncelikle deformasyon yaşanan kısımlar gözden geçirilerek, deformasyon sıkıntıları ortadan kaldırılmalıdır. Çünkü tümleşik zemin içerisindeki yaralı ve sorunlu parçalar, bütün bir zeminin aynı kalitede parlak ve yeni görünmesini engelleyebilir. 

Bu işlemin temel amacı; yenileme ve temizleme olmakla birlikte ahşap yüzeylerde yıllar içerisinde oluşan tüm kirlilik, renk solması ve pürüzler kolaylıkla giderilir. Kademelere göre bu işlemin yapılabilmesi için ilk aşamada zeminin tozlardan arındırılacak bir şekilde temizlenmesi ve üzerinde hiçbir inşaat kalıntısı, toz kalıntısı ya da leke oluşturan kalıntı bulunmaması gerekir. Tüm bu faktörlerden arındırılmış yüzeyde zeminin hiçbir şekilde ıslak olmaması yani tamamen kurutulması ayrıntısı da önemlidir.

Hazırlanmış zeminde çalışma yapmak için öncelikle alanın boyutları net bir şekilde ölçülür. Ölçüye bağlı olarak geometrik düzen ile çalışan zımpara makinesi ilk kat olacak şekilde düz bir zımpara işlemi gerçekleştirir. Zeminde hafif bir düzlük elde eden bu zımparadan sonra ikincisinde farklı bir sertlikte ve üçüncü defasında da hem delikleri hem çatlakları hem de boşlukları dolduracak macunlar kullanılarak son zımpara işlemi sağlanır. Tüm bu işlemler zemini tamamen pürüzsüz bir hale getirir.

Zeminde yapılan zımpara ve temizlik işlemleri benzer şekilde küçük boy el makineleri ile parke ve kenarlıklardaki süpürgelik gibi parçalarda da yapılır. Bu işlemin sonrasında tekrardan temizlik yapılarak, toz alma ve kurulama işlemi gerçekleştirilir ve ardından zeminde dolgu verniği uygulaması yapılır. Genellikle iki kat uygulama ile gerçekleştirilen vernik çalışması ardından bulunduğunuz iklime ve hava koşullarına göre yüzeyin kuruması önemlidir.

Sistre Cila Kalitesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kademeli bir şekilde yapılan bu cila çalışmasında başarılı bir sonuç elde etmek için aslında en önemli ayrıntı ustanın maharetinden kaynaklanır. Gerçekten tecrübeli bir kişi, sıralamayı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirirken, ince ayrıntılara dikkat ederek de hızlı, pratik ve temiz bir işçilik ile uygulamayı sonlandırabilir.

Cila işlemi özellikle kurumlarda, spor salonlarında veya işletmelerde standart olarak birkaç yılda bir düzenli olarak yapılırken, ev sahipleri ise bazen bu hizmeti almakta tereddüt duyabilir. Ancak bu konuda işinde başarısını kanıtlamış ustalar tercih edildiğinde, ideal fiyatlar ile birlikte evinizde de parlayan ahşap zeminler ile temiz ve sağlıklı bir kullanım elde etmeniz mümkündür.

Sistre Cila Hizmeti İçin4 FİYAT TEKLİFİ AL Sistre Cila Hizmeti VeriyorsanÜCRETSİZ ÜYE OL

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir