Sistre Cila Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaş:

Ahşap zeminler rahat bir atmosfer yaratır. Bununla birlikte, çok ağır aşınmaya da maruz kalırlar. Sadece yüksek topuklu ayakkabılar, ayakkabılarınızdan taşlar ve günlük kirleri düşünün. Hiçbir doğal ahşap zemin uzun süre dayanamaz. Sonuç olarak, zeminleri en başından yağ, balmumu veya vernik ile korumalısınız. Bununla birlikte, uzun yıllar ahşap zeminlerin tadını çıkarmak için bunları düzgün ve düzenli olarak temizlemelisiniz. Parke ve döşeme tahtalarını korurken nelere dikkat etmelisiniz?

Genel olarak, ahşabın yaşayan bir malzeme olduğunu ve nem ve sıcaklıktaki değişikliklerle genişlediğini ve büzüştüğünü hatırlamanız gerekir. Ahşabın bükülmesini önlemek için havanın sıcaklık ve nem içeriğini nispeten sabit tutmalısınız. Yaklaşık 20 santigrat derece olan kapalı bir iklim ve yüzde 50-60 arası bir nem idealdir.

Ahşap zemini silmeden önce, her zaman zemini vakumlamalısınız: “Kir ve kum, ahşap zeminlerde zımpara kağıdı ile aynı etkiye sahiptir. Koruyucu tabakadaki yıpranmayı arttırırlar. Bu, nem ve kir için daha kolay hale getirir. Girişteki yer paspası çok fazla kir tutar. Yoğun yağış alan bölgelerde, daha büyük kir tutucular önerilir.

Ahşap Döşemelerin Sistre Cila Öncesi Bakımı

Ahşap zeminler sağlıklı bir yaşam ortamı sağlar. Kokusuz Parke Cilası yapılırken parkenin mükemmel olması için daha fazlasını yapmanız gerekmez. Her şeyden önce dikkatli hazırlık çalışmalarına ve her şeyi eşit bir şekilde uygulamaya bağlıdır, ancak döşeme için kullanılan ahşap türleri de rol oynar.

Hazırlık

Parke yağının işlenmesi ve kurutulması için 18 ila 22 ° C oda sıcaklığı idealdir. İşleme sırasında yağın kendisi de oda sıcaklığına sahip olmalıdır. İlk kat mümkünse tek bir işlemde uygulanacağı için, başlamadan önce gerekli miktar mevcut olmalıdır. Tüketim tüm ahşap türleri için hemen hemen aynıdır. Her üç kat için de 60-80 ml / m² beklenebilir. Bununla birlikte, en büyük kısmı hala işlenmemiş ahşap üzerine uygulama sırasında tüketilir.

Zımparalama – Yüzey Ne Kadar İnce Olursa O Kadar İyidir

Döşemenin tedavi için dikkatli bir şekilde hazırlanması önemlidir. Tüm ahşap türleri tanecik boyutuna (180) kadar birkaç aşamada önceden zımparalanmalıdır. Kaba zımparalama genellikle sadece parke yağlandıktan sonra görünür hale gelen zımpara izlerine neden olur ve daha sonra yeniden zımparalama gerektirir. Zımparalama, odanın köşeleri de dahil olmak üzere eşit olmalıdır.

İlk katı cömert ve eşit bir şekilde uygulayın

Zımparalamadan sonra zemin üzerine parke yağının ilk uygulaması çok cömert olmalıdır. En kolay yol, yağı doğrudan zemine dökmek ve daha sonra bir lastik kazıyıcı ile yaymaktır. Ancak köşeler ve ulaşılması zor yerler için bir fırça daha uygundur. Yağ, yüzeyde o kadar zengin olmalıdır ki yaklaşık 15 dakika içinde ahşaba sürülür. Ahşap liflerine daha hızlı nüfuz ederse, yüzey yeniden yağlanmalıdır. Ahşap tipine bağlı olarak, penetrasyon her yerde çok farklı olabilir. Bu durumlarda, üst fazlar daha emici bölgelere taşınabilir.

Fazla malzemeyi parkeden çıkarın

Yaklaşık on beş dakika sonra, henüz ahşaba nüfuz etmeyen tüm yağlar, emici, tüy bırakmayan bir bezle yerden çıkarılmalıdır. Geniş alanların tedavisi söz konusu olduğunda, uygun emici pedlere sahip bir parlatma makinesi yardımcı olur. Yağ, işlemin bu aşamasında zemin kaplamasından dikkatlice çıkarılırsa, daha fazla zımparalamaya gerek yoktur.

İşlenmemiş parke üzerindeki lekelerden kaçının

Yüzeyde hoş olmayan lekelerden kaçınmak için, işlemden önce ahşaba yağ batırılmış ayakkabılarla girilmemelidir. Döşeme yağlandıktan sonra, parke zemine plastik ayakkabılarla veya plastik bir örtü ile korunan ayakkabılarla girilebilir.

İkinci ve üçüncü katı az miktarda uygulayın.

İlk katın aksine, aşağıdaki iki adımda, tüm ahşap tiplerine sadece az miktarda yağ uygulanır. Sadece birkaç sıçrama ile yayılır ve hemen cilalanır. Bu yumuşak bir bezle, elle veya bir makine ile yapılabilir. Doğru miktarda yağ, muntazam parlaklıkta bir yüzeye neden olur. Ahşap, ilk uygulamadan bu yana büyük ölçüde doymuş olduğundan, şimdi mümkün olduğunca çabuk dağıtılması gereken çok az yağı emmektedir. Hiçbir koşulda nemli olmamalı, parlak yağ havuzları ahşapta kalmamalıdır. Bu özellikle meşe gibi zayıf emici ağaç türleri için önemlidir.

Yağlı zeminin kurumasına izin verin

Döşeme yaklaşık bir gün sonra yürünebilir. Mobilya kurmak için iki ila üç gün ve lekeleri önlemek ve tam kuruma sağlamak için halı döşemekle daha uzun süre beklemek en iyisidir.

Parke Zemin Sistre Sonrası Bakımı

Öncelikle, vernikli (sızdırmaz) yüzeylere sahip parke zeminler ile parke zeminlerin yağlı veya mumlu yüzeylerine sahip olanları ayırt edilmelidir. Yüzey kaplaması ihtiyaç duydukları bakımı belirler.

Günlük kirleri dikkatlice ve doğru temizlik maddelerini kullanarak temizlemek önemlidir. Parke zeminlerde asla mikrofiber bezler veya çok amaçlı temizlik maddeleri kullanmayın. Bu bezler küçük çizik fırçaları gibi davranır ve temizlik maddeleri de çok agresiftir. Mikrofiber silecekler ve buharlı temizleyiciler parke için de uygun değildir. Bunun yerine özel parke temizleme maddeleri ve yumuşak bir paspas kullanmalısınız. Ürününüzün tam garantisini korumak için her zaman bakım talimatlarını uygulayın.

Zeminler az kirliyse, düzenli temizlik için vakumlama yeterlidir. Bundan sonra, artık kirleri nazikçe gidermek için neredeyse kuru bir pamuklu paspasla silmek yeterlidir. Ancak, dikkatli olmalısınız: Parke çok ıslanırsa, yüzey uzun vadede hasar görür. Simli-gri veya pürüzlü bir parke yüzeyi gibi hasar meydana geldiğinde, onu çıkarmanın tek yolu zaman alıcı zımparalamadır.

Yetersiz bakım en yaygın hatadır. Ahşap zeminlerin işlenmesi için bir norm bile vardır – (Alman) DIN 18356 standardıdır. Kirin parke zeminlerden düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Ancak, belirli bir aralık tanımlamaz, bu nedenle yerinde bir karar verilmelidir. Evlerde 1 ila 2 haftada bir Otelcilik sektöründe veya ticari tesislerde, her 1-2 günde bir zemini temizlemek mantıklıdır.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir