Site veya Apartman Yönetimi Nasıl Devredilir ?

Paylaş:

Günümüzde apartman ve sitelerde yaşam hızla artış gösterdi. Bu da düzenli ve sağlıklı yaşam için bir yönetim sistemini de beraberinde getirdi. Apartman yönetimi sistemine 80’li yıllardan itibaren alışan ve şimdilerde de site yaşamlarında site yönetim sistemine de adapte olan ülkemizde çok sayıda apartman yöneticisi, İstanbul site yöneticisi bulunmaktadır. Kısacası bu gelişim sonrası apartman yöneticiliği ve site yöneticiliği profesyonel iş statüsüne geçmiştir.

Her apartmanda bulunan daireler bağımsız olarak kabul edilir ve 8 veya daha fazla daireden oluşan her apartmanda yönetici bulunması zorunludur. Yönetici, ister dairelerde oturan daire sahiplerinden ister dışarıdan aday olan profesyonel bir yönetici seçimi oy birliği ile yapılır.

Apartman Yönetimi Seçimi

Bir apartmanda oturan kat maliklerinin oyları ile yönetici seçilir. O bina da oturmayan farklı biri de yönetici seçilmesi mümkündür. Apartman yönetiminin nasıl olacağına daire sahipleri karar vermektedir. Daire sahipleri yönetim için kendi apartmanlarında oturan birini veya dışarıdan birini ve üç kişilik kurulu, apartman yönetimi için seçebilme şansları vardır. Seçilen kurulun adı da apartman yönetim kurulu olarak bilinir.

Apartman yönetimleri 1 yıl süreyle görev yapar ve yıl sonunda tekrar bir seçim ile yeni apartman yönetici tayin edilir. Apartman yöneticisi o binada yer alan daire sahiplerinin hem arsa payı hem de sayısına göre atanır. Apartmanda farklı büyüklüklerde daireler var ise oy oranları dairenin arsa payına göre belirlenmektedir. Eski apartman yöneticisinin tekrar seçimi mümkündür ve bunun ile ilgili kanunlarda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Apartman yöneticisi seçim toplantılarında anlaşma olmaz ve yönetici ortak kararı çıkmaz ise ilgili Sulh Mahkemesi aracılığı ile yönetici seçimi yapılabilir.

Apartman yönetim toplantısı yılda en az bir kez olmak üzere, 15 gün önceden haber verilerek toplanması gerekir. Yönetim toplantısı için belirli bir zaman belirtilmediyse ise birinci takvim yılın ilk ayı içerisinde toplantı yapılması gerekir. Yönetici aldığı tüm kararlardan sorumlu olarak hareket etmesi zorunludur. Ve daire sahipleri yönetici seçerken yönetici ile sözleşme yapabilir, cezai şartlar, teminat gibi ayrıntıları sözleşmeye dahil edebilirler.

Apartman Yönetimi Nasıl Devredilir?

Devredilme işlemleri adımları ise aşağıda yer almaktadır:

* Daire sahipleri yönetim kurulu toplantısında daire veya pay sahiplerinin yarıdan fazlasının katılımı ile gerçekleşiyor.

* Apartman /Site yönetiminin bir kişiye ya da firmaya devredilmesi yönünde kararın oy çokluğu ile alınması gerekiyor.

* Bu toplantıda aynı zamanda daire sahibi olması zorunlu olan bir veya 2 denetçi seçimi yapılıyor. Denetçi olarak seçilen kişi veya kişiler aynı zamanda apartmanı temsilen firma ile sözleşme imzalıyor ve tüm işleyişi denetlemek, firma ile ilişkileri yürütmek üzere göreve devam ediyor.

* Profesyonel firmaya ya da yönetici için Site/Apartmana ait bir banka hesabı varsa, bunun kullanımı için bankaya talimat verilerek yetkilendiriliyor. Yoksa bu işlemleri yapabilmesi için apartman sakinleri tarafından yetki veriliyor.

Toplu konutların yaygınlaşması ile birlikte komşuların birbiri ile iletişimleri ve ortak masrafları düzenlemekte ve toparlamak bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu işleri yapmak ve organize etmek için birileri mutlaka görevlendirilmelidir. Apartmanlarda veya sitelerde yöneticilerin aldığı hatalı kararlar veya yerine getirilmeyen sorumluluklar tüm daire sahiplerinin ceplerine ilave bir yük getirebilir. Bunun ortadan kaldırılması için en iyi yöntem profesyonel bir apartman yöneticisi ya da site yöneticisi hizmeti almaktır.

Profesyonel Site Yönetimi Şirketleri

Apartman ve sitelerde alınamayan kararlar, toplanamayan aidatlar, sürekli çıkan tadilat masrafları bazen komşular arasında problemlere neden olmaktadır. Yöneticilik ve komşuluk arasında sıkışan kat maliklerinin yardımına yönetim şirketleri yetişmektedir. Apartman yönetim şirketleri asansörcüden temizlikçiye, avukattan güvenlikçiye kadar birçok çözüm ortağı ile beraber çalışarak yönetim sorunlarına farklı bir soluk getirmektedir.

Özellikle aidat toparlanma sürecindeki sıkıntılara yönetim şirketleri çözüm olmaktadır. Toplanamayan aidatlarda, avukat ve haciz süreçlerinde komşular arasında adli olaylara kadar giden sürtüşmeler bu şekilde yapılan yönetimlerde daha rahat çözülmektedir. Ayrıca bu şirketlerin bir avantajı da gereksiz, tadilat işleri ile binayı uğraştırmamasından kaynaklanmaktadır. Emekli kat sahipleri eğer bir de yönetici konumundaysa bazı durumlarda bina tadilatları ile uğraşmayı sevmekte bu ise aidatlara ilave olarak yansımaktadır. Yönetim şirketleri ise daire sahiplerinin onlara verdiği görevlerin dışına çıkamamaktadır. Bu şirketlerin en önemli avantajlarından birisi de, birden fazla apartmana hizmeti verdikleri için, asansör servis hizmetleri, temizlik hizmetleri ve boya badana gibi tadilat işlemlerinde çok uygun fiyatlar sunmasıdır.

Sitemiz üzerinden En İyi Site veya Apartman Yöneticilerine Ulaşıp Fiyat Alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir