Stor Perde Nasıl Temizlenir

Paylaş:

Klasik perdelerden farklı bir mekanizmaya sahip olan stor perdeler ev dekorasyonunda modern alternatifler yaratır. Stor perde kullanmak hem şık hem de konforludur. Stor perdelerin temizliği ise bambaşka bir yaklaşım gerektiriyor. Stor perdeniz varsa belli aralıklarla temizlenmesi şart.

Ancak geleneksel perdeler gibi stor perdeleri çamaşır makinesinde yıkayamazsınız. Stor perde temizliği profesyonel tekniklerle yapılmalıdır. Bizim tavsiyemiz stor perde temizliği için işin uzmanlarından yardım almanız. Evinize gelerek stor perdelerinizi hijyenik temizleyecek uzmanlar var. Bu çok daha kıllıca bir tercih olur.

Stor perde temizliğini kendiniz yapmayın deriz. Ev temizliği yaparken stor perdeleri de elden geçirmek isteyenler dikkatli olmalıdır. Yanlış bir temizlik maddesi kullanımı perdelerinizin renginin solmasından hasar almasına kadar istenmeyen durumlara neden olabilir.

Stor Perde Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu perdeler özel bir kumaştan üretilir. Apre kaplama perde kumaşına sert ve gergin bir yapı kazandırır. Bu yapının bozulmaması önemlidir. Stor perde kumaşı kire ve toza karşı koruma sağlayan apre kaplamaya sahiptir. Evde kullanılan stor perdeler kesinlikle çamaşır makinesinde yıkanmaz.

Temizlik yaparken sadece ılık suyla ıslatılmış nemli bir bezle tozu alınabilir. Bu perdeleri temizlerken sakın kimyasal madde kullanmayın. Yani deterjan gibi ürünleri perdelere uygulamayın. Stor perdelerin çıkarılıp temizlenmesi ise çok tavsiye edilmez. Çünkü perde mekanizmasının sökülüp perdelerin uygun bir zeminde temizlenmesi zordur. Profesyonelce temizlemek için uzmandan yardım almak gerekir. Kuru temizleme firmalarının stor perde için özel hizmetleri bulunur.

Profesyonel firmalar ile yapılan stor temizlik işleri hem hızlı hem de güvenlidir. Çünkü her bir alan için özel araçları ve temizlik maddeleri bulunur. Mesela, koltuk ve halı yıkama için özel elektrik süpürgeleri vardır. Bu sebeple stor perdelerinizin temizliğini konusunda uzman profesyonel ekiplerle güvenli şekilde yapabilirsiniz.

Düzenli hafif temizleme teknikleri

Stor perdeniz bir banyo veya mutfağa monte edilmişse, muhtemelen çok fazla su nemine ve ara sıra dökülmeye maruz kalacaktır. Yatak odalarındaki veya yaşam alanlarındaki panjurlar bile toza maruz kalacak ve düzenli olarak temizlenmesi gerekecektir. Bunu yapmak için körlüğünüzü tamamen açmanız ve körlüğü temiz ve nemli bir bez veya shammy kullanarak üstten alta doğru yumuşak bir şekilde silmeniz gerekir. Bu, toz, kir ve hafif döküntülerin çoğunu temizlemelidir. Çıkmayan inatçı bir leke varsa o zaman bir leke çıkarıcı kullanman gerekebilir. Bunu yaparken, yanlış kullanılıyormuş gibi talimatları dikkatlice takip edin, bu durumda perdenin rengini silebilirsiniz.

Kapsamlı temizlik teknikleri

Bazen, genellikle her 6-12 ayda bir, körlüğünüze daha kapsamlı bir temizlik vermek isteyebilirsiniz. Bunun nedeni, bir panjurun leke temizliğinin sadece kumaşı temizleyeceğidir ve kör için toz, kir ve kiri çekecek olan kafa rayı ve kordon mekanizması da dahil olmak üzere başka parçalar da vardır. Bunu yapmak için güneşliği braketlerinden çıkarmanız, aşağı indirmeniz ve aşağıdaki adımları uygulamanız gerekecektir. Perde parçaları ıslanamayacağından perde kumaşın mekanizmadan ve alt raylardan çıkarılması gerekir. Örneğin, herhangi bir metal eleman ıslanırsa paslanabilir veya sıkışabilir, ayrıca bazen kumaş karton tüplerin etrafına sarılır. Bu yüzden devam etmeden önce kumaşı mekanizmadan ve çevresindeki raylardan çıkarmanız gerekecektir.

Ek İpuçları ve Fikirler

Küvette ıslanamayacak kadar büyük olan büyük stor perdeler için, dikdörtgen bir çocuk havuzu kullanabilir ya da yere bir muşamba sererek, her kenarına 2×4’lük ahşap koyup muşambayı sararak derme çatma bir küvet oluşturabilirsiniz.

Renkli panjurlarda ilave temizleme gücü için renk güvenli ağartıcı kullanılabilir.

Malzemeye zarar verebileceğinden kumaş üzerinde sert temizleyiciler kullanmaktan kaçının.

Kağıt jaluziler için, hafif nemli bir bezle temizleyin ve pencerenin üzerine yeniden takmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

Düzenli temizlik, panjurlarda büyük kir ve lekelerin birikmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Su lekeleri ile sonuçlanırsanız, jaluzi üzerine nemli bir bez silerek (küçük bölümlerde çalışın) ve ardından alanı bir saç kurutma makinesi ile soğuk havada kurutarak çıkarılabilir. Bez damlamamalı, sadece hafif nemli olmalıdır, bu yüzden iyice sıktığınızdan emin olun.

Stor Perde Ütülenir Mi?

Stor perdeyi mekanizmasından çıkarıp düz bir zeminde temizlemeye çalışırsanız perdede kırışıklık oluşabilir. Bunun sonucunda da perdeyi ütüleyerek düzeltmek isteyebilirsiniz. Sakın bunu yapmayın. Stor perdeler yıkanmaz ve ütülenmez. Perdenizi aynı estetik güzellikte ve konforda kullanmak için en iyi yol profesyonel temizlik hizmeti almaktır.

Stor perde ile ilgili evde temizlik önerileri bulunsa da öneriler risklidir. Stor perdenizi çıkarıp ılık sabunlu suyla düz bir zeminde yıkayabilir ve kurutabilirsiniz. Ancak perdenin zarar görmeme garantisi yok. Bu nedenle en iyisi stor perdeyi uzmanına temizletmektir. Uzman Deposu ’nda bu işin uzmanlarına ulaşabilir aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Stor perde temizliği için uygun fiyatla teklif alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir