Su Tesisatçısı Kaçak Tespitini Nasıl Yapar ?

Paylaş:

Bir boru, lavabo, küvet veya bulaşık makinesi gibi uygun bir cihazda güvenli bir şekilde bulunduğu sürece evlerimiz suya güveniyor. Ancak su, olmaması gereken yere giderse hızla düşman haline gelebilir ve potansiyel olarak bir evin yapısına veya mobilyalarına zarar verebilir. Tesisat sızıntıları ne yazık ki yeni evlerde bile oldukça yaygındır ve her evde en az birinden zarar görme olasılığı yüksektir. Dahası, tüm sızıntılar açık değildir; aslında, son derece sinsi olabilirler ve bir sızıntının mümkün olan en kısa sürede yakalanması ve onarılması çok önemlidir. İnternette Su tesisatçısı Kadıköy gibi bulunduğunuz bölgeyi de yazarak kolayca su tesisat ustası bulabilirsiniz. İster Ankara, ister İstanbul ister İzmir gibi büyük şehirde yaşıyor olun her ev sahibi bir su sızıntısını nasıl bulacağını bilmelidir, bu nedenle su sızıntısı sorununu çözebilmek için su sızıntısı olup olmadığına ve yerini nasıl belirleyeceğine dair akıllıca tavsiyeler için okumaya devam edin.

Su Faturasını İzleyin

Aylık su faturaları oldukça tahmin edilebilirdir, bu nedenle alışılmadık derecede yüksek olan bir fatura alırsanız ve fazla su kullanmadıysanız, bir sızıntı olabilir. Yapılan araştırmalarda dört kişilik bir ailenin, , genellikle ayda 45.000 litreden fazla kullanmayacağını önermektedir. Sürekli damlayan bir musluk gibi küçük sızıntılar bile yılda 38.000 litre su israf edebilir, bu nedenle su faturanıza göz kulak olmak akıllıca ve proaktif bir uygulamadır.

Su Sayacını İzleyin

Bir sızıntıdan şüpheleniyorsanız, evinizin su sayacını izlemek size kesin bir cevap verecektir. Sayaç genellikle apartman girişlerinde veya (sıcaklığın donma noktasının altına düşmediği alanlarda) evin yanında veya arkasında, su besleme hattının eve girdiği yere yakın bir rögar tipi kapağın altında bulunur. Ölçüm aletini izlemek için şu adımları izleyin:

  • Evinizdeki tüm su musluklarını kapatın ve çamaşır makinesi ile bulaşık makinesinin çalışmadığından emin olun.
  • Su sayacını kontrol edin ve gördüğünüz sayıları not edin. Bir saat sonra gelin ve tekrar kontrol edin. Sayılar değiştiyse, bir yerlerde bir sızıntı vardır.
  • Su sızıntısının evde mi yoksa dışarıda mı olduğunu belirlemek için (yalnızca sokakta sayaç bulunan evler için), evinizin ana su besleme borusundaki kapatma vanasını kapatın. Bu, bir bodrum katında veya su borusunun eve girdiği bir hizmet odasında bulunur.
  • Su sayacını kontrol edin, sayıları yazın ve bir saat daha bekleyin. Tekrar kontrol ettiğinizde sayılar değişmediyse su sızıntısı evinizin içindedir. Sayılar değiştiyse, sızıntı eve giden gömülü su hattındadır.

Lavabolardan Su Sızıntısı Nasıl Bulunur?

Aletleri ve Fikstürleri İnceleyin

Su sayacı testi evinizin içinde bir sızıntı olduğunu gösteriyorsa, kuru olduklarından emin olmak için mutfağın altındaki dolapları, çamaşırları ve banyo lavabolarını kontrol edin. Ayrıca küvet, tuvalet ve duş tabanlarının çevresinde ve su ısıtıcısı, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesinin altında su birikintileri aramak isteyeceksiniz. Herhangi bir su birikintisi bulursanız, o cihaza veya armatüre giden su besleme vanasını kapatın ve bir su tesisat ustası çağırın.

Tuvalette Boya Testi

Demirbaşların veya aletlerin etrafında herhangi bir su birikintisi bulamazsanız, tuvaletin tamir edilmesi gerekip gerekmediğini kontrol edin, çünkü burası iç sızıntılar için en önemli noktadır. Klozet kapağı (siz tuvaleti sifonu çekene kadar suyun klozete girmesini önleyen kauçuk bir tapa) zamanla kırılgan hale gelebilir ve suyun tanktan klozete damlamasına neden olabilir. Bir şişe gıda boyası alın ve evdeki her tuvaletin tankına birkaç damla damlatın. Bir tuvalet tankı sızdırıyorsa, beş dakika içinde tuvalette renk görünecektir. Tuvalette renk fark ederseniz, bir >su tesisatçısı; aramanız gerekebilir ya da Kendin Yap projelerinde becerikliyseniz, muhtemelen kendiniz değiştirebilirsiniz.

Su Sızıntılarına Karşı Dikkatli Olun

Lavabonuzun altındaki besleme hattındaki bir armatür kırılırsa ve su fışkırırsa, sorunun nerede olduğunu hemen bilirsiniz, ancak bazı sızıntılar çok daha sinsi olur En kötü ihtimalle su, duvar içindeki boru bağlantılarından yavaşça damlayabilir ve büyük hasara neden olana kadar fark edilmeyebilir. Su sayacı testi şu anda bir sızıntınız olmadığını gösterse bile, gelecekte herhangi bir noktada sızıntı olabilir, bu nedenle aşağıdakilere göz kulak olmak iyi bir fikirdir:

Duvarda renk değişikliği: Bu, alçıpanın arkasından su sızdığını ve ön tarafa doğru ıslandığını gösterebilir. Tavan ve duvarlardaki su lekeleri genellikle sarımsı veya kahverengimsi renktedir.

Kabarık boya veya kabarık duvar kağıdı: Her ikisi de duvar panelinin ıslak olduğunu ve boya veya duvar kağıdının artık sıkı bir şekilde yapışmadığını gösteren işaretlerdir. Bazı durumlarda, duvar panelinde su hasarının daha geniş olduğunu ve duvar kaplamasının değiştirilmesi gerekeceğini gösteren bir çıkıntı da fark edebilirsiniz.

Damlayan su sesi: Bazı sızıntılar tamamen sessiz olsa da (örneğin, su bir duvar saplaması boyunca hareket ediyorsa) bazen başka sızıntılar duyulabilir ve bu da size sızıntının yeri hakkında bir ipucu verir.

Küf kokusu: Zamanla kalıcı bir sızıntı, küfün büyümesi için mükemmel nemli ortamı sağlar. Bazı durumlarda, duvarın dışında siyah lekeler fark edebilirsiniz, ancak çoğu zaman duvarın içinde onu göremediğiniz yerde küf oluşur, bu nedenle küf kokusu kırmızı bir alarmdır.

Yukarıdakilerin tümü bir sızıntının işaretidir, ancak tüm su sızıntılarının sıhhi tesisat sızıntısı olmadığını unutmayın. Su, çatıdaki veya pencere çevresindeki bir sızıntıdan da geliyor olabilir. Her iki durumda da, su hasarı riskini azaltmak için sızıntılar derhal ele alınmalıdır. Ankara, İzmir ya da İstanbul gibi büyük şehirlerde su tesisatçısı bulmak kolaydır.  Uzmandeposu.com bu konuda nerede yaşıyor olursanız olun arama bölümüne su tesisatçısı Kadıköy yazarak yaşadığınız bölgedeki su tesisatçılarını listeleyebilir, fiyat teklifi alabilirsiniz.

Bir Dedektör Yardımıyla Su Sızıntısı Nasıl Bulunur?

Sızıntı Dedektörleri Anında Bildirim Sunar

Bazı armatürler ve borular, diğerlerinden daha fazla sızdırmaya eğilimlidir. Daha eski bir su ısıtıcısının, tankın içindeki korozyon nedeniyle tabanında küçük delikler oluşabilir ve dış su musluklarına yol açan su boruları, soğuk kış aylarında donabilir ve patlayabilir. Bu nedenle, bu alanlara sızıntı dedektörleri kurmaya karar verebilirsiniz. Pille çalışan bir dedektör, az miktarda su bile algıladığında tiz bir alarm verir, böylece su evinize zarar vermeden önce su kaynağını kapatabilir ve sızıntının giderilmesini sağlayabilirsiniz. Böyle bir sistem kurmak için su tesisatçısı desteği almak isteyebilirsiniz. En iyi ve en güvenilir hizmeti uzmandeposu.com üzerinden bulabilirsiniz. Profesyonel Su Tesisat Ustalarına Hemen Ulaşarak Hizmet Alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir