Su Tesisatı Yaptırmak

Paylaş:

Su Tesisatı Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Su tesisatı yaptırmadan önce dikkat etmek gereken bir çok önemli şey vardır. Bazen sorunu kendiniz çözmeye çalışırsınız ama bu yüzden daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Ve size daha fazla maliyet çıkartabilir. Ayrıca su tesisatı işini kendinizin yapması çok tehlikeli olabilir. Örneğin mutfakta yapılacak bir su tesisatında sizin gözden kaçırabileceğiniz ayrıntılar olabilir.

Elektronik cihazlara temas durumunda tehlikeli sonuçlar ortaya çıkar. Kombiler de aynı şekilde tesisatında hata olduğunda hayati risk teşkil edebilecek türde bir sisteme sahiptir. Bu yüzden yapılacak en akıllıca çözüm işi bir ustaya bırakmak olacaktır. İşinde uzman bir kişi sorunun nereden kaynaklandığını kolayca bulur ve sorunu hemen çözer. Evinizin herhangi bir bölgesine zarar vermeden sorunu giderebilir.

Su Tesisatçısı Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Su tesisatı bulunan ev ya da iş yerlerinde bir su kaçağı olup olmadığı her zaman kontrol edilmelidir. Ertelenen su tesisatı beklenmedik şekilde hasarlara yol açabilir, sizi maddi açıdan zorlayabilir. Yeni taşınacağınız bir eve yerleşmeden önce mutlaka su tesisatı kontrolü yaptırılmalıdır. Çünkü sizden önce tesisatının durumu hakkında kesin bilginiz yoktur. Ayrıca peteklerde ki herhangi bir sızıntıda mutlaka kontrol yaptırmalısınız. En çok yaşanılan sorunlardan biri de olan bozuk veya akıtan musluktur. Musluğun sürekli akıtması büyük bir soruna dönüşmeden önce çözülmelidir. Eviniz ya da iş yerinizdeki su tesisatı sorunlarını vakit kaybetmeden çözmek çok önemlidir.

Ana Su Kapatma Vanaları Nerede?

Yeni bir eve taşınmadan önce, ana kapatma vanasının ve tahliyenin konumuna dikkat edin (bazı durumlarda, kapatma evin dışında olacaktır). Periyodik temizlik yapmanız gerekmesi ihtimaline karşı, kanalizasyon hattı erişim noktaları ile de tanışmalısınız. Dairelerin ve apartman dairelerinin kendilerine özel kapatma vanaları olmayabileceğini unutmayın.

Delinmiş Borular

Duvarlarınıza, zeminlerinize veya tavanınıza delikler açmayı veya çivi çakmayı mı planlıyorsunuz? Kazara delmek istemeyeceğiniz için önce çalışma alanınızın arkasında herhangi bir besleme veya drenaj borusu olup olmadığını belirleyin. Ucuz bir saplama bulucu ile boruları duvarların arkasına yerleştirebilirsiniz. Alternatif olarak, duvarlara asılabilen bir endoskopik kameraya yatırım yapabilirsiniz.

Bağlantı Elemanlarını Asla Fazla Sıkmayın

Sık karşılaşılan bir sıhhi tesisat hatası, kırılmış cıvatalara ve sıyrılmış vidalara yol açan bağlantı parçalarının ve bağlantıların aşırı sıkılmasıdır. Bu zaman içinde parçaların yalama olmasına ve işlevini yerine getirmemesine neden olur. Bu da size bir sızıntı olarak geri dönebilir.

Tesisatçı Bandı Nasıl Kullanılır?

Tesisatçı bandı (Teflon bant olarak da adlandırılır), bağlantılar ve bağlantı parçaları etrafındaki sızıntıları önlemek için boru dişlerini kapatmak için kullanılır. Sızdırmaz hale getirmeden önce tipik olarak tesisatçının bandını boru dişlerinin etrafına üç kez sarmalısınız. Ayrıca beyaz bandın yaygın ev su tesisatı projeleri için tasarlandığını, sarı bandın ise gaz hattı bağlantıları için tasarlandığını unutmayın.

Tuvalet Tıkanmalarına Yol Açmayın

Ev sahipleri tuvaletlerini çöp tenekesi olarak kullanmamalıdır, çünkü tuvalet kağıdı dışında herhangi bir şeyin üzerine sifonu çekmek kötü tıkanmalara yol açar. Aslında tuvalet kağıtları bile günümüzde büyük tıkanmalara neden olmaktadır. Bu yüzden elinizden geldiğince tuvalete başka bir şeyin atılmamasını sağlayın.

Sızdıran Musluk ile Nasıl Başa Çıkılır?

Bir armatürün bu sürekli damlaması, damlaması, borudan akan parayı simgeliyor. Aslında, sızdıran bir musluk tipik olarak günde sekiz galon su israf ederken, çalışan bir tuvalet günde 200 galon israf edebilir. Küçük sızıntıları, büyük ve maliyetli problemler haline gelmeden hemen önce düzeltin.

Sızıntıları Kontrol Etme

Her sıhhi tesisat projesinden sonra, sistemden su akıtarak sızıntı olup olmadığını kontrol edin, ardından tüm vanaları ve drenajları açıp kapatın. Profesyonel tesisatçılar bile küçük bir sızıntıyı gözden kaçırabilir ve bir bağlantıyı yeniden mühürleme ihtiyacı duyabilir.

Su Tesisatı İçin En İyi Ustayı Nasıl Bulurum?

Su tesisatı yaşam alanlarımızda suyu en kolay şekilde kullanmamızı sağlar. Ancak su kaçağı gibi tehlikeli durumlarla karşılaşmamak için tadilatı yaptırmada geç kalmamak çok önemlidir. Ayrıca mutfakta yapılacak bir tesisatta elektrik çarpmalarından kaçınmak için dikkatli olmak gerekir. Bu yüzden tesisatı işin uzmanlarına bırakmak en güvenli yoldur. Uzman Deposu ‘nda size en yakın ustaları kolaylıkla bulabilirsiniz. Ustalardan randevu alabilir ve fiyat konusunda teklif alabilirsiniz. İşinde uzman, deneyimli ve güvenilir ustalardan yardım alarak sorunlarınızı çözebilirsiniz. Ayrıca banyo ya da mutfağınızda su tesisatı yaptıracaksanız bir seramik fayans ustasına da ihtiyaç duyabilirsiniz. Uzman Deposu ’nda bütçenize uygun, en iyi ustaları bulabileceksiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir