Su Tesisatınızda Kaçaklar Olduğunu Nasıl Fark Edersiniz?

Paylaş:

Bozuk su şebekeleri, zamanında tespit edilmez ve onarılmazsa evinizde ve mülkünüzde ciddi hasara neden olabilir. Sızıntılar sadece evinizin su basmasıyla kalmaz, aynı zamanda diğer her şeyin zarar görmesine ve boruların parçalanmasına neden olabilir. Böyle kapsamlı bir hasar meydana geldiğinde, ana hattın sabitlenmesi hem maliyetli hem de zaman alıcı olabilir. Bunun nedeni, ev sahiplerinin su hattının sızdığını fark etmeleri için uzun bir süre almasıdır. Zemin seviyesinin altında meydana gelirse kaçakları tespit etmek daha da zor olacaktır. En inatçı tesisat sorunlarından biri olan sızıntılar, zeminlerinizde, duvarlarınızda ve tavanınızda görünebilir.

Ana Su Hattı nedir?

Ana su hattınız, evinizdeki tesisat sistemini kamu su kaynağına bağlayan hattır. Bu boru, kamu kaynağından suyu evinizdeki borulara yönlendirir ve yeterli su kaynağınızın olmasını sağlar. Bu ana su hattı genellikle yeraltında bulunduğundan kazma olmadan erişilemez. Bu nedenle ev sahiplerinin önlem alması ve bu su hattındaki olası bir sızıntı belirtisini veya diğer sorunları tespit etmesi önemlidir.

Suyunuzda Kaçak Bulguları

Sızıntıları tanımlamanın ne kadar zor olduğu düşünüldüğünde, ev sahiplerinin evde sızıntı yapan bir borunun göstergelerine dikkat edebileceği ve güvenebileceğine dair birkaç işaret vardır.

Dikkat Edilmesi Gereken En yaygın İşaretlerin Bir Listesi:

Sokaktaki Su – Bu belki de sızıntı yapan bir ana su hattının en yaygın işaretlerinden biridir. Bir boru patladığında ve sızan suyun gidecek bir yeri olmadığında, sokağa doğru yönlenir. Ev sahipleri sokakta akan su fark ettiğinde, derhal sıhhi tesisat hizmetleri almanız önerilir.

Bahçenizdeki SuBorulardaki olası bir sızıntı veya sızıntıların diğer açık belirtileri, avludaki açıklanamayan ıslak alanlar ve lavabolardır. Bu koşullar, bileşikteki çocuklar ve hayvanlar için önemli bir tehlike oluşturabileceğinden, işaretleri fark ettiğinizde Arı Kovanı Sıhhi Tesisat’tan profesyonel sıhhi tesisat hizmetleri çağırmalısınız.

Evinizdeki su birikintileri – Evinizde, özellikle lavaboların altında veya yerde biriken su, borularda bir sızıntının göstergesi olabilir. Bazı problemleri tespit etmek kolay olsa da, duvarların ve tavanların arkasındaki problemler kolayca görülemeyecektir. Sıhhi tesisat sisteminizi incelemek bu sorunları ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Islak Noktalar– Evyeler, tuvaletler ve küvetlerin etrafındaki alanların incelenmesi önemlidir. Renksiz alanlara veya ıslak noktalara dikkat etmelisiniz, çünkü bunlar size sıhhi tesisat sisteminizdeki sızıntıları açığa çıkarabilir.

Nemli Alçıpan– Nemli alçıpan ve ıslak halkalara sahip tavanlar, sızdıran bir borunun net su belirtileridir. Bu sorun ele alınmadan bırakılırsa, ev yapınıza büyük zarar verebilir. Ev sahipleri kusurları onarmak için kalifiye su tesisat ustası aranmalı, böylece mülke daha fazla zarar verilmemelidir.

Açıklanamayan Yüksek Su Faturaları – Evinizde olağandışı bir faaliyetiniz olmadığında, ancak açıklanamayan yüksek su faturalarına sahip olduğunuzda, bu sızıntı yapan bir borunun işareti olabilir. Bunu olası bir işaret olarak değerlendirirken, su birikintileri, nemli alçıpan, tavandaki ıslak halkalar ve ıslak alanlar gibi diğer işaretleri aklınızda bulundurmalısınız. Fiziksel göstergeler ayrıca sıhhi tesisat sorunlarını tespit etmenize yardımcı olabilir.

Düşük Su Basıncı – Düşük su basıncı yaşadığınızda, ancak su temini güvencesi olduğunda, bu, su şebekesinde veya evinizdeki borularda bir sorun olduğu anlamına gelir. Yırtılmış veya tıkanmış borular dahil olmak üzere hattaki bozukluklar, evinize ulaşan suyun basıncını düşürebilir.

Evinizin Temelindeki Çatlaklar – Sızan su evinizin temeline sızarak çatlakların gelişmesine neden olabilir. Bu uzun bir süre devam ettiğinde, sızan su evin yapısal bileşenlerini zayıflatacaktır. Bu, duvarlarda ve temelde çatlaklar şeklinde kendini gösterecektir. Bu durumda ise mutlaka evinizde izolasyon ve su yalıtımı yaptırmanız gerekebilir.

Su Sesleri – Tuvalet veya lavabodan köpüren sesler, borulardan ıslık çalma, vurma, damlama gibi sesler evinizdeki bazı boruların kırıldığının işareti olabilir. Su sızıntısı yaşayabileceği alanlardan gelen seslere her zaman dikkat etmelisiniz.

Hoş Olmayan Koku– Kirli su ve kanalizasyon, amaçlanan kamu kanalizasyon hatlarına yönlendirilmediğinde, evinizde hoş olmayan bir koku olması gerekir. Bu, boruların yedeklenebileceğini veya engellenebileceğini gösteren bir işarettir.

Kısacası; verdiğimiz liste dışında evinizde su sızıntısı var ise mutlaka bir kaçak olduğunu düşünerek hareket etmeli ve işinin uzmanı tesisatçılardan, izolasyon ve su yalıtımı ustalarından destek almalı, tek başınıza hareket etmemelisiniz. Tek başınıza onarım yapmak bu işlere kalkışmak daha büyük sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir