Ürün Çekiminde Etkili Olacak 5 Teknik Bilgi

Paylaş:

Dijital pazar büyüdükçe, iyi içerik ve göz alıcı medyaya olan talep onunla birlikte artıyor. Giderek daha fazla marka ve girişimci, talebi karşılayabilmek için fotoğrafçılığa kendi bünyesinde devam ederken, üretim maliyetlerini düşürüyor.

Ürün çekimi açısından faydalı olabilecek 5 teknik bilgi ve temel düşünce ile birlikte ipuçlarını paylaşmak için uzmandeposu.com olarak bu makaleyi hazırladık.

1. Ürün fotoğrafçılığı bir hikaye anlatır, ancak doğru hikayeyi mi anlatıyorsunuz?

Çerçevedeki her detay izleyiciye bir şeyler iletir ve onları belli bir şekilde hissettirir (yani ışık, tonlama, odak noktası, kompozisyon, vb.)

Renk Teorisini Anlayın Ve Bunu Kendi Yararınıza Kullanın

Renk tek başına bir uyum, güven, zanaatkarlık veya lüks duygusu yaratmak için harika bir araç olabilir… Veya aynı şekilde yüksek uyarım, hızlı tempolu enerji ve gerilim duygusu yaratabilir.

Renk aynı zamanda markayı yeniden güçlendirmenin harika bir yoludur. Renk, iletişim için inanılmaz derecede hassas bir görsel araçtır. Aynı tonlar, başka bir renkle eşleştirildiğinde çok farklı duygular iletebilir. Bu, doğanın inanılmaz armağanlarından bir diğeri, çok basit ama çoğumuzun anlaması için çok karmaşık olabilir. En iyi arkadaşımız veya en kötü düşmanımız olabilir. Ancak ürün fotoğrafçılığının güzel yanlarından biri de genellikle ürünlerin stüdyoda çekilmesi ve kontrolün fotoğrafçının elinde olmasıdır. 

Sadece gözlerimizi kullanmaktansa, beynimizi kullanarak ışığın bir konuya nasıl düşeceğini hayal etmek / tahmin etmek daha kolaydır. Her seferinde tek bir ışık kaynağıyla çalışmak, her bir ışığın ne yaptığını görmenizi sağlar ve çoğu zaman problem çözmede (yani istenmeyen yansımaları, gölgeleri vb. Algılama) çok zaman kazandırır. Işığı zihninizle değil, gözlerinizle görün… ama “sanatçı” kalın!

Ürün Fotoğrafçılığı, özellikle katalog fotoğrafçılığında teknik olandan çok daha az sanatsaldır. Konu açığa çıktığında, emin olun ve ne yaptığını inceleyin ve ürününüze bakın ve aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

  • Aydınlatma, markaya odaklanmayı sağlıyor ve logoya net bir görünürlük sağlıyor mu?
  • Işık, kullanılan şekilleri ve tasarım malzemelerini vurguluyor mu veya onları maskeliyor mu?

2. Doğal Işık ve Yapay: Doğru ya da yanlış yoktur, sadece eldeki iş için en iyisi vardır.

Avantajları:

Doğal bir pencere sahnesi, özellikle daha doğal ve organik bir görünüm ve his istiyorsanız, güzel aydınlatılmış ürün çekimleri için basit ve ucuz bir çözüm olabilir. Sadece size stil vermek ve fotoğrafını çekmek kalır.  Bu tarz ürün çekimi  sosyal medya, e-ticaret ve diğer birçok medya çıkışı için harika bir seçimdir. .

Dezavantajları:

Işığın daha az kontrolü – Doğal ışık sürekli değişir, bu nedenle her şey sürekli değişir (yani renk, ruh hali, kamera ayarları vb.).

  • Doğal Işık, daha uzun pozlama sürelerine veya daha yüksek iso ayarlarına yol açabilir (istenmeyen grenler yaratır).
  • İstenmeyen ortam ışığı ile sorunlar yaratabilir (yansımalar, renk kaynaklarının karıştırılması vb.)
  • Bütün bir ürün görselleri kataloğu çekmeyi planlıyorsanız, konu tutarlılık ve renk uyumu olduğunda büyük olasılıkla zorlu bir savaşla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yapay ışık

Avantajları:

Çıktı tutarlılığı – Ürün fotoğrafçılığında tutarlı aydınlatma birçok nedenden dolayı anahtardır.

Çekim kataloğunuzun ürün fotoğrafı çekerken, renk dengesinin baştan sona doğru olması çok önemlidir ve bu yalnızca sabit bir ışık kaynağıyla sağlanabilir. Ayrıca, setinizi tekrar eden bir müşteri veya sevdiğiniz ve eşleştirmek istediğiniz bir görünüm için yeniden oluşturmanız gerekirse, aydınlatma / kamera ayarlarınızı kaydedebilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Daha stilize veya kavramsal bir ortamda, saatlerce tek çekimde çalışmak yaygın olduğu gibi aydınlatma tutarlılığı çok önemlidir… ve çalışırken ışığınız üzerinizde değişmeye devam ederse, kendinizi daireler içinde çalışırken bulacaksınız. Eğlenceli ya da üretken değil.

Kontrol – Yapay ışık söz konusu olduğunda, ışığı şekillendirmek için tonlarca araç, değiştirici ve teknik vardır. Bu, yaratıcı olmak veya konunuza ve görünümünüze uyan en güzel ve ideal ışığı bulmak için çok daha fazla esneklik sağlayacaktır.

Dezavantajı:

Maliyet – Alt uç aydınlatma ekipmanlarından bazıları oldukça uygun fiyatlı, ancak o zaman bile hepsi bir araya geliyor. Daha yüksek son dişli çok pahalı olabilir. Gerçek şu ki, ihtiyaçlarınız bir grup stüdyo aydınlatması gerektirmeyebilir ve etrafınızdaki doğal ışıkla maliyetten tasarruf etmenin ve yaratıcı olmanın yolları vardır. Günün sonunda ışık ışıktır.

Uzay – Bir seti aydınlatmaya gelince, genellikle kendinizi yeterince yüksek olmayan tavanlara sahip çok küçük bir alanda bulursunuz. Yapay aydınlatma, ışık ayakları, bom kolları ve çok sayıda başka tutma ekipmanı gerektirir. Bu, çok fazla yer kaplayabilir ve vazgeçmek zorunda kalmayabileceğiniz alanı sık sık kapatabilir.

Öğrenme – Ekibinizin büyüklüğüne veya ekipmanla ilgili deneyiminize bağlı olarak, tüm teçhizatı öğrenmek biraz zor olabilir. İhtiyaçlarınızı öğrenmenizi ve satın almadan önce denemenizi tavsiye ederiz..

3. Yapabildiğin İçin Yapman Gerektiği Anlamına Gelmez

Modaya Uygun Filtre Efektleri

Çoğu zaman, soğuk bir ışıklandırma veya bir sıçrama tekniği, film filtresi veya diğer modaya uygun efektler gördüğümüzde, doğal olarak onu kullanma dürtüsünü hissederiz, ancak markanın kimliğine veya ürünün amacına uygun mu? Öyleyse, devam edin, değilse, sadece markaya karşı dürüst olun ve bu şekilde öne çıkacaksınız. Ayrıca, bu filtreler renk dengeleme ve marka tutarlılığına giden tüm zorlu işleri göz ardı etme eğilimindedir.

Ürün ve Prop Tasarımı

Bir seti şekillendirmek bir meydan okumadır, gerçek bir zanaattır ve yetenekli bir göz ve iyi bir sabır gerektirir. Bu, birçokları tarafından gözden kaçan bir şeydir, ancak burada akılda tutulması gereken birkaç nokta vardır:

Az ama öz, Negatif alana saygı gösterin – kopya veya diğer tasarım öğeleri için güzel ve basit bir zemin oluşturabilir.

Sahne-  bir amaçları var ama onlar kahraman değiller. Çerçeveye ne girdiğine bir göz atın ve aşırı dağınıklık yapmamaya veya üründen uzaklaşmamaya dikkat edin.

Yüzeylerinize dikkat edin –  Yüzeyler, bir ürünü yer duygusunu sıraya alan ve markanın hedef kitlesine hitap eden bir sahneye yerleştirmenin güzel ve basit bir yolu olabilir. Kapak tarafında, tek renkli kesintisiz bir kağıt rulosu, temiz ve basit silo çekimleri için harika bir “gidilecek” olabilir.

Ürün etiketlerinin ve marka logolarının okunaklılığına dikkat edin.

Markayı anlayan yerel bir sahne dekoru stilisti getirmek çok fazla stresi azaltabilir, zamandan tasarruf sağlayabilir ve çekimi önemli ölçüde iyileştirebilir.

4. Hikayeyi Görsel Olarak Anlatın.

Konularınıza her zaman markayı, ardından tasarımcıyı, ardından mesajlaşmayı düşünerek yaklaşmalısınız. Bir portre fotoğrafçısının modeliyle yapacağı gibi ayrıntıları ve hikayeyi veya bir ürünü yakalamak önemlidir.

İyi tasarlanmış bir ürünün her çizgisinde, her kıvrımında, her hareketinde ve her dokusunda karakter ve amaç vardır ve yakalanmalıdır. İyi bir ürün fotoğrafına baktığımızda, nasıl hissettiğini, nasıl koktuğunu ve bazı durumlarda nasıl ses çıkardığını anlayabilmelisiniz.

5. Çek, düzenle, bas, düzenle, bas.

Bir fotoğrafçı fotoğraf baskı sürecinde bir iki gün onunla yaşamak, yeniden gözden geçirmek, ince ayar yapmak ve sonra yeniden basma işlemlerini yapması fotoğraf ürününü kusursuz hale getirir.

Eğer sizin de ürünlerinizi çekmek üzere uzman ürün fotoğrafçısına ihtiyacınız var ise doğru yerdesiniz. Sitemiz üzerinden Uzman Ürün Fotoğrafçılarına Hemen Ulaşıp Fiyat Teklifleri Alabilirsiniz.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir